87 %

Pratchett, Terry - Johnny a Bomba

Více informací k této knize najdete v detailu
Terryho Pracheta a jeho Úžasnou Zeměplochu zná v dnešní době skoro každý. Fantasy svět tvaru palačinky točící se na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na zádech obrovské želvy An'tuiny netřeba představovat. Stala se fenoménem a každý další příběh z tohoto bizarního světa je úzkostlivě očekáván. Ale nebylo tomu tak vždy. Nemnoho Prachetových fanoušků ...

Terryho Pracheta a jeho Úžasnou Zeměplochu zná v dnešní době skoro každý. Fantasy svět tvaru palačinky točící se na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na zádech obrovské želvy An'tuiny netřeba představovat. Stala se fenoménem a každý další příběh z tohoto bizarního světa je úzkostlivě očekáván. Ale nebylo tomu tak vždy. Nemnoho Prachetových fanoušků ví, že dříve, než se pustil do Koberců, Zeměplochy a jiné fantasy, psal čistokrevné sci-fi. Například knihy Temná strana slunce nebo Strata, v níž poprvé bere v potaz možnou existenci plochého světa. V obou dílech se děj točí okolo hledání prastaré civilizace imponující všem a disponující vším. Ve stejném období, tedy ještě dříve, než své příběhy nechal odehrávat na Zeměploše, umisťoval je i do reálného světa, třeba triologie: Diggers, Truckers, Wings o malém národě zvaném Nomové. A děj knížky Johnny a Bomba, vydané roku 1996, tedy už v době rozkvětu Zeměplochy, se právě tak odehrává na naší, pěkně kulaťoučké matičce Zemi.

Johnny a Bomba patří do minisérie, které pan Prachett tak rád vytváří, a jednotlivé díly (Jen ty můžeš zachránit lidstvo, Johny a mrtví) jsou provázány postavou hlavního hrdiny, obyčejného teenagera Johnnyho Maxwella a partou jeho povedených kamarádů. Jejich příběh je plný cestování v čase, a odehrává se tedy ve dvou časových rovinách - v dnes již nedávné minulosti roku 1996 a jen o trochu dále v historii, v roce 1941 v Anglii. A Johnnymu nepůjde o nic menšího než zachránit svoje městečko, které bylo za druhé světové války nešťastnou nehodou vybombardováno. Krom zmíněných dětí zastává významnou roli v příběhu také paní Tachyonová, stará paní bez domova, majitelka stroje času v podobě nákupního vozíku TESCO a šíleného třínohého kocoura, která za celou dobu pronese jen jednu smysluplnou větu a tu ještě nikdo z mladých hrdinů nepochopí.

A tak se celá společnost pěti pubertálních hrdinů dostane s pomocí košíku plného pytlů s odpadky a kousky času do minulosti právě v předvečer proměny Rajské ulice v hromadu sutin. A dobrodružství může začít. Všichni čtyři kluci i jejich kamarádka brzy zjistí, že změnit minulost není nic jednoduchého a že zachránit jejich dědečka je potřeba, i když se jedná o v té době malého otravného haranta. Budou poučeni o "kalhotách času" a co je nejdůležitější, zachrání obyvatele Rajské ulice, i když se v čase budou muset vrátit dvakrát. Nebo třikrát? No to záleží na tom, z které nohavice času se na to díváte.

Za zmínku ještě stojí dokonale propracované vedlejší scény. Nebudete se v kůži Johnnyho kamarádů motat jen kolem divotvorného vozíku, ale prožijete si i části jejich normálního dne šedesát let před jejich narozením. Nezapomenutelný je pak rozhovor o možnostech likvidace Adolfa Hitlera před kinem ještě v roce 1996 a spousta podobných situací o mnoho a mnoho let dříve.

Johnny a Bomba je myšlena jako knížka pro mládež, ale když si ji přečte i kdokoli starší, bude se u ní bavit stejně nezřízeně jako u Prachettovy vyzrálejší Zeměplochy. Osobně jsem si tuto knížku oblíbil právě pro její ztřeštěnost. V dnešní době již autorovu tvorbu prostupuje vážnost a více než smyslu zbavené honičky plné dobrodružství a'la první Zeměplochy je v jeho dílech cítit ironii a poučnost, která mi již nesedí tak jako jeho humor před devíti lety. Pokud máte podobný názor a již vám došly Zeměplochy, doporučuji vám vrhnout se právě na Johnnyho.

U nás bylo jeho "dobrodružství s časem" vydáno v roce 2000 v nevelkém nákladu vydavatelstvím TALLPRESS, a mohl by tedy být problém ji sehnat. Řešení by snad mohly představovat knihovny.

Hodnocení: 87 %. Nezdá se vám? Na to vám odpovím veleoblíbenou větou paní Tachyonové:

"Tisíciletá ruka a kreveta, to si myslíte vy!"

29.11.2005
Ondřej EffenbergerDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 11. Z toho průměrné hodnocení: 1,64.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1006 ohodnocených)
1090 knih
  (956 ohodnocených)
a celkem 30175 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Martin, George R. R.; Dozois, Gardner - Darebáci
Titul: Martin, George R. R.; Dozois, Gardner - Darebáci
Sleva: 35 % (ušetříte 175 Kč)
Cena: 323 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
reprint původního vydání cca 1000 stran receptů a pracovních postupů.
Kuchařská škola M.B.Svobodové
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Krvavé pohraničí
Zatím co v žánru science fiction je momentální český král Jiří Kulhánek, ve fantasy si tento titul asi přivlastnil Vladimír Šlechta. Jeho román Krvavé pohraničí je toho důkazem. Co je hlavním ...
(2) Kvantová teorie
(3) Vražedné pronásledování
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2016 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům