90 %

Preston, Douglas; Child, Lincoln - Zátiší s vránami

Více informací k této knize najdete v detailu
Kansas, horké léto a upadající městečko Medicine Creek obklopené nekonečnými lány kukuřice. Nudné a starosvětské městečko, kde se poslední vražda stala ještě v době prohibice. A najednou je v lánech nalezna mrtvola ženy, čin, který se ale nedá klasifikovat jako klasická vražda, protože oběť je zohavena a rituálně naaranžována uprostřed mrtvých vran.

Touto událostí nás zavádí do svého dalšího románu dvojice spisovatelů Douglas Prestona a Lincoln Childa, kteří se nejen ve světě, ale i u nás zapsali do srdcí mnoha čtenářů thrillerové literatury. Román "Zátiší s vránami" (orig. Still Life With Crows, 2003) je čtvrtá kniha z jejich série o neobvyklém agentu FBI Pendergastovi, který začal románem "Relikvie" (orig. The Relic) vydaném v roce 1994 jako jejich první beletristické dílo.

Už od prvních stránek mi začalo být jasné, čím si autoři vysloužila takovou popularitu. Dokázali totiž skvěle zkombinovat napínavý příběh o bestiálních a masových vrazích s hororem. V době po velkém úspěchu kultovního "Mlčení jehňátek" se trh přímo zavalil obdobnými příběhy. Většinou šlo o případy, kde sehrála hlavní roli k vyřešení klasická kriminalistická práce s využitím moderních vědeckých metod. Tento postup se dneska dostál až na takovou úroveň, že velmi populární krimi seriály dneška jsou jakoby zbaveny jakékoliv akce, a celý případ je vyřešen pouze špičkovou laboratorní práci.

Vyšetřovací metody používané v "Zátiší s vránami" jsou zcela odlišné. Preston a Child totiž vsadili na normální rozum, a žádné zázraky moderní techniky. Spíše naopak, vyšetřovací metody agenta Pendergasta mnohdy spadají až do oblasti parapsychologie. A odtud je už krůček k hororové tématice. A té je v románu více než dost. Od počátku se sice může příběh jevit jako akce dalšího Hannibala Lectera, ale v momentě, kdy se na stránkách knihy staneme svědky druhé vraždy, děj jakoby poskočil do ligy Stephena Kinga či Deana Koontze.

Nemalou roli na čtenářském úspěchu hraje i dokonalá volba postav. Pokud pomineme samotného Pendergasta, ostatní postavy a postavičky skvěle dokázali vytvořil reálie a atmosféru malého zemědělského městečka, kde každý zná každého, kde každý má schovaného ve skříni nějakého toho kostlivce.

Jak už jsem řekl, naše autorská dvojice dokáže velmi efektivně v našich myslích rozehrát tu pravou bouři děsu, hrůzy a zhnusení. Kromě toho mi v některých momentech jejich styl a obrazotvornost připomínal prvky komiksu. Samotný příjezd agenta do Medicine Creeku, ale hlavně scéna jeho příchodu do bouřlivé mše ve zdejším kostelu ve mně zcela evokovaly obrazy jako z kultovního Sin City. Ale středobodem všeho je samozřejmě agent Pendergast, s tím jeho podivným jménem Aloysius. Sebejistý, nevypočitatelný, až drzý, prostě člověk, proti kterému bych nechtěl nikdy jít.

Český čtenář se už mohl setkat s šesti díly ze zatím sedmidílného cyklu. V USA toto léto vyjde už osmý díl s titulem "The Wheel of Darkness".

"Zátiší s vránami" byl můj první přečtený příběh z tohoto cyklu, a způsobil, že jsem se hned poohlédnul i po dalších příbězích agenta Pendergasta.


11.08.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 17. Z toho průměrné hodnocení: 1,35.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30949 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rudý králík
Poslední román amerického autora Toma Clancyho nás zavádí zpět do časů studené války, do doby, kdy jeho románový hrdina Jack Ryan ještě není žádná hvězda CIA, ale začínající analytik pod vedením ...
(2) Nové světy ve vesmíru
(3) Slavné filmové hlášky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům