90 %

Procházková, Iva - Myši patří do nebe

Více informací k této knize najdete v detailu
Spisovatelka a scenáristka Iva Procházková (*1953) patří v současnosti k nejznámějším autorům literatury pro děti a mládež u nás, ale i v Německu, kde po emigraci v roce 1983 žila. V obou zemích získala za svá poslední díla odborné uznání v podobě literárních cen. V Německu to byla Cena Friedricha Gerstäckera za literaturu pro mládež 2007 za knížku "Tanec trosečníků", u nás získala za "Myši patří do nebe" cenu Magnesia Litera 2007 za knihu pro děti a mládež a Zlatou stuhu 2006.

Útlá stostránková knížka "Myši patří do nebe" s podnázvem "ale jenom na skok" vyšla v Albatrosu v roce 2006. Příběh obsahuje přesně to, co autorka proklamuje, tedy že děti potřebují humor a napětí. A k tomu i něco navíc, co dělá z jejich knih tolik atraktivní příběhy. Autorka totiž preferuje ve svých příbězích náměty, které nejsou až tak zcela dětsky naivní, či optimistické. Nejinak je tomu i zde, kde hlavní téma je smrt a co je po ní. Je to tedy téma, které se nedá považovat za běžné v oblasti dětské literatury. Vlastně je to téma, které je v naši společnosti větším tabu než sex a drogy. Po celé dějiny lidstva byla smrt běžným společenským jevem, teprve v dnešní době kultu fyzické a psychické dokonalosti je přímo zavrženou oblastí. Knih na tuto otázku u nás už vyšlo dost, ať to je slavný a populární Raymond Moody, či bestsellerové romány amerického autora Mitche Alboma, ale Procházková k tomu samozřejmě přistupuje z pozice dětské literatury. Snaží se tedy dětskému čtenáři spíše nastínit, co je smrt, a jak by to asi po ní mohlo s člověkem, zde tedy s myškou Šupito, vypadat. A to vše velmi čtivou a hlavně podle mne vhodnou formou. Smrt je, přiznejme málokdy krásná jako v romancích, a je celkem v kurzu už i v Harry Potterovi ji popisovat děsivým a krvavým způsobem. U hrdinů (zvířátek z lesa) z její knihy smrt je vlastně krvavá a děsivá ve své podstatě - myš roztrhaná a snězená kočkou, žába přejetá autem (několikrát) atd. - tedy záležitosti, které vidíme kolem sebe dennodenně, a nelze o nich říkat, že jsou "poetické". Ale autorka se nesnažila popisovat samotný způsob smrti v detailech. To nechala na zkušenostech samotných čtenářů. K tomu se musí přičíst, že Procházková k tomu přistupovala s velmi vhodným humorem. Kniha napsaná v jednoduchém a čistém stylu je doplněná černobílými ilustracemi od Markéty Prachatické. Kniha je určená pro čtenáře od 7 let.

I když nejsem znalec současné literatury pro děti, tento titul podle mého názoru oprávněně získal výše uvedená literární ocenění.


27.09.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 21. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31039 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Záhir
Jméno brazilského autora Paula Coelhoa je nejen v našich poměrech, ale dle výsledků všelijakých anket čtenářů po celém světě, naprosto zbytečné představovat. Tento fenomén, který si otevřel cestu do ...
(2) Encyklopedie mystiky VI.
(3) Sputnik, má láska
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům