95 %

Pullman, Philip - Jantarové kukátko

Více informací k této knize najdete v detailu
Pamatujete, kde jsme to minule skončili? Myslím, že napětím jste ani nemohli vydržet, kde se skrývá Lyra a jak ji Will najde. Vaše potřeba bude uspokojena, ale velmi mučivým způsobem. Philip Pullman se rozhodl, že než se dostanete na konec příběhu, než se dozvíte, kam se Lyra ztratila, co udělá Will s jedinečným nožem a kdo a proč bude mít jantarové kukátko, tak vás provede spoustou stránek okolního děje, popisů a romantických a klidných zápletek. Nebojte, zažijete i pořádné dobrodružství, hodně si popláčete a ke konci knihy budete přemýšlet, proč je to tak nespravedlivé a kde že je ten happy end. No víc prozrazovat nebudu, ale provedu vás několika světy, do kterých můžete se mnou nahlédnout malou škvírou...

Nejdříve se podíváme za Lyrou. Ta se ocitla v rukou paní Coulterové, své matky, která ji drží v umělém spánku pomocí silných bylin. Lyra se ve snu setkává s Rogerem a dospěje k rozhodnutí se s ním setkat ve světě mrtvých.

Will v doprovodu anděla nižšího řádu hledá Lyru, potkává medvědího krále Iorka a spolu se vydají zachránit Lyru. Nejsou však sami. Také lord Asriel, Lyřin otec, po zprávě druhého anděla, vyšle záchrannou výpravu pro Lyru. Ani ne tak před paní Coulterovou, jako spíše před církví, která je zde popsána ještě hůř než v předchozích dílech. Špatná prohnila zkažená organizace potřebuje Lyru zabít, protože právě ona se má stát novodobou Evou a znovu zažít pokušení.

Hada sehraje doktorka Maloneová, se kterou se Lyra setkala ve Willově světě. Tahle chytrá osamocená mladá žena rozluští zprávu od Stínů a vydá se do světa, ve kterém ještě nikdy nebyla. Kvůli její čisté povaze se setká s velmi zvláštními tvory, jakýmisi mulefy, kteří, ač vypadají jako zvláštní zvířata, přemýšlejí jako lidé, jako inteligentní bytosti. Mary Maloneová u nich zůstane a postupně se přizpůsobí jejich životu a začne poznávat docela jiný svět. Pobyt ve vesničce mulefů vás dokonale naladí na dobro a taky vás možná trochu uspí. Celou dobu jsem si říkala, proč tam jsme, proč se musíme dozvědět všechny ty životní zákonitosti divných tvorů...nakonec ale přece jen zjistíte, že spolu s Mary tvoříte ráj. Ráj pro Evu a jejího Adama. Had si tvoří půdu pro své zatím nevědomé záměry. Najde se však někdo, kdo jí to chce překazit. No jistě, napadne vás církev, zcela správně. Je vyslán otec Gomez s jasným úkolem. Zabít hada.

Ale nebudu vás napínat. Vrátíme se k zachráněné Lyře. Svůj záměr dostat se do světa mrtvých začne naplňovat a Will jí v tom pomůže. Doprovází je dva malí Galivespiané. Pamatujete? To jsou ti maličcí, nesmírně udatní rytíři. Bohužel jejich vztah s Lyrou a Willem není zrovna nejlepší, přesto je dle pokynů lorda Asriela doprovázejí. Spolu s dívkou, která už není tak malá, jak by se zdálo, a jejími přáteli vcházíme do říše mrtvých a zároveň opouštíme Pantalaimona. Tohle s vámi zamává, to mi věřte. Vryli jste si do paměti, že on je Lyřinou součástí, že je jako ona, a teď musíte dovolit, aby se rozdělili. To bude hodně bolet. Ale musíme. Každý, kdo vstoupí se svou smrtí do říše mrtvých, něco ztratí, aby to nakonec našel. Lyra, Will i dva malí Galivespiané prochází tímhle strašným místem, hodně toho prožijí (i když se zdá, že tu není žádný život) a hodně se toho dozví. Také se setkají s důležitými lidmi a díky všem těmto náhodám i událostem splní Lyra jeden velký úkol. Takový, který proradné církvi zasadí velkou ránu.

A co paní Coulterová a lord Asriel? Ani ti nezahálejí, každý po svém se snaží Lyru zachránit a přitom sledují své vlastní cíle. Nakonec spolu musí spojit síly, aby porazili toho nejsilnějšího, rádoby všemohoucího anděla Metatrona a zachránili proud Prachu, Stínů, Temných esencí, který uniká pryč, hluboko do temnoty.

Vrátíme se k Mary. Právě ona vyrobí jantarové kukátko, kterým vidí, kam Prach utíká, a díky tomu může mulefům, kteří jsou na něm závislí, pomoci. Právě do jejich světa začnou pronikat osvobozené duše z říše mrtvých, právě sem se po šíleném souboji s fantomy dostanou i Lyra a Will a jejich daemoni. Oba už dospívají, oba cítí, že jejich daemoni jsou s nimi a přesto někde jinde. Oba jsou zmítaní zatím nepoznanou láskou a neví si s ní rady. A znovu se setkávají s Mary, s hadem, který jim napoví, jak se zachovat. Jen tahle čistá láska, ve které oba poruší nikdy nemyslitelné tabu, ve které mohou pohladit navzájem své daemony a dovolit jim zůstat v té jedné chtěné podobě, právě tenhle cit dvou milujících se lidí obrátí Prach správným směrem. Je to sladké? Strašně, budete se topit v medu a přitom ale někde vzadu budete cítit, že takhle to neskončí. Raději vám neprozradím konec. Nemusíte se bát, zemřou jen ti, co mají, a taky někteří, kteří by asi neměli, ale nebude to definitivní konec. Jenže Lyřina a Willova láska bude muset být hodně statečná a vy s ní. Citlivější povahy (já se mezi ně počítám) posledních pár desítek stránek z těch 489 tak trochu propláčou (možná tak trochu víc), ale určitě pochopí, proč autor knížky zakončil svůj příběh jinak, než byste očekávali.

Jeho příběh můžete brát jako jiné vysvětlení, jestli je bůh, jestli jsou andělé, jestli byl ráj, jaké to bude, až zemřeme, třeba jak máme žít, aby bylo všude na světě dobře. Není to žádné moralizování, ale kdo chce, najde si myšlenku, která mu bude blízká.

Philip Pullman v závěru své knihy děkuje několika lidem, díky kterým mohl třídílný příběh vzniknout. Možná i díky nim bude pro vás spousta věcí lépe pochopitelná. Já osobně bych ještě poděkovala překladatelce Dominice Křesťanové, která všechny tří díly vydané v nakladatelství Argo (a stále s dvojitou obálkou) zvládla bravůrně.

Vřele doporučuji celou trilogii přečíst, ať jste děti nebo dospělí. Určitě hodně z vás mi dá za pravdu.


17.03.2008
anmikiDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 27. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Alchymista
(2) Umění psychoterapie
(3) Co děláme ve školce
Veselá barevná knížka, leporelo, potěší nejen malé zvídavé čtenáře, ale motivuje i jejich rodiče. Je plné obrázků a básniček, které se dobře pamatují, každá básnička je zdobena obrázkovým úvodním ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům