80 %

Pullman, Philip - Rubín v kouři

Více informací k této knize najdete v detailu
Představovat anglického autora Philipa Pullmana (*1946) není myslím moc třeba. Jeho fantasy trilogie nazvaná "Jeho šerá hmota" (Světla severu, Dokonalý nůž, Jantarový dalekohled), kterou vydalo v letech 2002-2003 nakl. Classic, sklidila značný čtenářský úspěch, a podle reakcí na internetu je dodnes velmi oblíbená. Dalším jeho cyklem je pak seriál ...

Představovat anglického autora Philipa Pullmana (*1946) není myslím moc třeba. Jeho fantasy trilogie nazvaná "Jeho šerá hmota" (Světla severu, Dokonalý nůž, Jantarový dalekohled), kterou vydalo v letech 2002-2003 nakl. Classic, sklidila značný čtenářský úspěch, a podle reakcí na internetu je dodnes velmi oblíbená. Dalším jeho cyklem je pak seriál o Sally Lockhartové, který zatím obsahuje čtyři díly (u nás poslední čtvrtý díl "Cínová princezna" je veden jako kniha dobrodružství Jima Taylora, což je jedna z postav z příběhů o Sally Lockhartové). Prvním dílem je "Rubín v kouři" (orig. The Ruby in the Smoke, 1985). Na rozdíl od slavné "Jeho šeré hmoty" tímto seriálem nás zavádí do žánru dobrodružných příběhů v nejčistším stylu knih z přelomu 19./20. století. Příběh první knihy se odehrává v Londýně v roce 1872, kdy se mladičká šestnáctiletá Sally Lockhartová rozhodne zjistit pravdu o záhadné smrti svého otce někde v Jihočínském moři. Ten byl spolumajitelem londýnské lodní přepravní společnosti, které působí na asijském trhu. Sally jeho smrt při záhadném potopení jeho lodi zdrtila, ale větší záhadou byl tajemný vzkaz, který ji přišel několik dní poté. Na papíru stálo jen několik tajemných slov: "Sali pozor na sedmero blaženství, marchbanks ti pomůže chattum, pozor zlato". Právě tato zpráva přivedla Sally do sídla společnosti v Londýně, kde začíná její dobrodružná cesta za hledáním pravdy o otci, o skrytém pokladu a o sobě samé.

Jak jsem už naznačil výše, je to kniha, která splňuje všechny předpoklady pro kvalitní dobrodružný román. Zajímavé prostředí Londýna na konci 19. století, plné typických londýnských mlh, nebezpečných čtvrtí jako East End a nákladních přístavišť. Dále skvělá volba jednotlivých postav, která zahrnuje opravdu široké spektrum možných i nemožných lidských charakterů. Zlí padouši jsou opravdu zlí, zločinecké vládce jednotlivých temných čtvrtí, které by jste opravdu při návštěvě Londýna potkat nechtěli atd. Na druhou stranu mi ale takové spektrum postav a postaviček připadalo až trochu nepřehledné. Ano, čtenář který ke knize sedne v neděli po obědě, a až do večere čte a čte, až knihu přečte, ten možná v tom problém mít nebude. Ale já, co jsem si našel denně tak hodinku na čtení, jsem už třetí den nevěděl, kdo že je to ta záhadná mrtvola plavoucí po špinavé Temži. V tom případě musíte zalistovat trochu zpátky, a... ejhle, už je to jasné, tak tento chudák to má za sebou.

"Rubín v kouři" musíme říct, že je povedený dobrodružný příběh, který osloví každého příznivce tohoto žánru. Čtivý text, jak jsem poznamenal možná trochu překombinovaný, děj s neuvěřitelným spádem, čtený bez oddechu. K překladu Jitky Minaříkové nemám nijakých výhrad. Jediný "okatý" překlep je snad na první stránce, kdy je uvedeno jméno firmy Lockhart a Shelby, a ve zbytku knihu už je to pak jen Selby. Obálka není ani nejlepší, ani nejhorší, je prostě trochu zvláštní, tak jako celý příběh knihy. Jak se říká v knihách o Harrym Potterovi, je to příběh pro čtenáře od 9 do 99 let.


20.06.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 2,56.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Leviatan / Vlny
Jde víceméně o technothriller, než o čistou science fiction. Jak mi autor sám řekl, je to psané jako crichtonovský román. Opravdu můžeme Leviatana považovat za jakousi českou variantu na slavnou ...
(2) Pohádky
(3) Imaginární přítelkyně
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům