100 %

Pullman, Philip - Zlatý kompas

Více informací k této knize najdete v detailu
Bylo nebylo... nebo taky Once upon time... tenhle starý dobrý začátek pohádek se hodí naprosto přesně na celý Zlatý kompas. Tehdy byly pohádky takové malé horory (vzpomeňme si třeba na Červenou Karkulku, ale asi to nikdo z nás tak nevnímal). Dnes se děti nespokojí s čarodějnicí, musí jich být víc, musí létat, mluvit a občas být taky hodné. Nestačí jim ani jeden vlk. Ten dnešní by měl doprovázet člověka, chránit ho, mluvit, být velmi chytrý. Jak to souvisí se zlatým kompasem? Strašně moc. Takže, bylo nebylo...

...byla jedna malá holka (asi dnes nějaká móda, že všude vládnou malé holky a zachraňují světy) jménem Lyra. A bylo to dítko pěkně nezbedné, prostě takový správný začínající puberťák. Vyrůstala ve svém světě na Jordánské koleji mezi samými učenci, a to bez rodičů. Její bezstarostný život nenarušovaly ani občasné zákazy a pohrůžky od rektora. V Lyřině světě se však začínají dít divné věci a aniž by to holčička tušila, právě ona se stane klíčovou postavou všech následujících událostí, o kterých se dočtete nejen v knize Zlatý kompas, ale ještě ve dvou dalších pokračováních.

Spád dalšího děje vás tak vtáhne do světa plavovlasé nebojácné horkokrevné holčičky rychlostí větru, že ani nezjistíte, jak otáčíte poslední stránky. Lyra zabrání otrávení svého domnělého strýce, mocného lorda Asriela, aby pak musela odejít do společnosti uhrančivě krásné paní Coulterové. Jejím věrným společníkem na cestách je daemon, což je v Lyřině světě tvor pevně spoután s každým člověkem jako jeho duše. Všechny děti mají svého daemona, který se může měnit podle momentální nálady a situace, naopak dospělí už vlastní daemona pouze v jeho konečné podobě. Spojenectví této zvláštní bytosti a člověka je velmi silné a zpřetrhání vazby mezi ním a člověkem není možné. Oba by zemřeli. Lyra má Pantalaimona, říká mu Pantík a spolu zažijí mnoho dobrodružství, strachu i radosti. Už v domě paní Coulterové, o které se záhy dozví, kdo je doopravdy, a kdo je skutečně lord Asriel, zjistí, že není radno všem lidem věřit. Při zjišťování pravdy jí navíc stále více pomáhá zvláštní přístroj zvaný alethiometr. Tahle malá zlatá krabička připomínající kompas v sobě skrývá mnohoznačné symboly, které však dokáže číst jen někdo. A Lyra postupem času přijde na to, jak alethiometr ovládat a jak se od něj dozvědět, co se bude dít, co má říkat, na co se má ptát. Lyra je zvláštní dítě předurčené velkému osudu, i když to sama netuší, ale s pomocí kompasu a věrných přátel se blíží cíli. Na své cestě tak uteče z domu paní Coulterové, dostane se do společnosti kočovných Romunů, získá si velmi cenné přátelství vzduchoplavce Lee Scoresbyho i medvědího kyrysníka Iorka, stejně tak má na své straně létající krásné divoženky, jež na její příchod už dávno čekaly. Při hledání lorda Asriela pak objeví pravdu o unesených dětech, kterým chtějí tzv. Vrahouni oddělit jejich milované daemony. Postupně objeví spoustu informací o Prachu, zvláštních vesmírných částicích, kterých se někteří strašně bojí, jiní je naopak vzývají. Nikdo přesně neví, co to je, ale všem začíná být jasné, že znamenají něco velkého. Lyra navíc velmi brzy přijme myšlenku, že není jen její svět, že tam někde za polární září je ještě nějaký jiný, kam lord Asriel chce postavit most a přejít do neznáma. Dívku tahle myšlenka pohání vpřed spolu s jejími přáteli, a i když padne několikrát do zajetí, i když jí jde mnohokrát o život a unikne jen o vlásek, vždy se přiblíží o kus dopředu. V závěru její pouti se sice dočká trpkého zklamání a strašné zrady, ale pokud se bude držet hesla, že co tě nezabije, to tě posílí, získá další zkušenost. Lyra je velmi učenlivá a chytrá, odhodlaná až trochu paličatá. Prostě na zabití. Jenže tahle vlastnost ji dovede k onomu mostu lorda Asriela a spolu s Pantalaimonem se vydá vstříc neznámému dobrodružství (a druhému dílu nazvanému Jedinečný nůž).

Na 385 stránkách samotného příběhu prožijete s Lyrou a jejími příteli opravdu hodně divoký a hodně dobrodružný příběh. Věřte mi, že i já jako dospělá (a bez daemona) jsem byla stále více zvědavější, co se bude dít v každé další kapitole. Držela jsem podvědomě palce té malé holčičce, a dokonce mi bylo z některých pasáží hodně smutno. Díky téhle knížce zase v sobě najdete svět fantazie viděný dětskýma očima a pokud se necháte, zažijete spoustu napínavých zážitků. Je pravda, že někdy jsem si říkala, jestli nejsou určité pasáže příliš složité pro dětskou hlavu, ale děti jsou chytré a mají přece své dospěláky, aby jim pomohly s výkladem, tak jako měla Lyra své velké přátele. Mimochodem, jestli jste obdivovali třeba Narnii, tak tohle je něco docela jiného. Navíc zcela zřejmé narážky na prohnanost a špatnost církve v celém jejím konání je zde tak zřejmá, že jsem se chvílemi musela smát. Je na vás, jak tohle poberete, dětem to bude jedno.

Investice do Zlatého kompasu, který se prodává ve dvou verzích (obálka pro dospělé a obálka pro děti), se rozhodně vyplatí. Připravte se nato, že si ale budete muset koupit všechny tři díly, abyste vydrželi útok našeptávače zvědavosti, která vám určitě nedá pokoj. A to jsem zdaleka neprozradila všechno, co se uvnitř knihy děje. Takže zazvonil zvonec ... a padla mlha... co se za ní asi skrývá?

Nakladatelství Argo s překladem Dominiky Křesťanové rozhodně vsadilo na dobrou kartu.


18.02.2008
anmikiDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 27. Z toho průměrné hodnocení: 1,63.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Pojednání o dějinách náboženství
(2) Džordžíno, politický buldozér
(3) Ztracený symbol
Touto větou začíná kniha, na kterou svět celkem netrpělivě čekal celých šest let a čeští čtenáři sedm. Už třetí kniha s profesorem Robertem Langdonem v hlavní roli vyšla pod názvem "Ztracený symbol" ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům