80 %

Qvigstad, Just Knud - O muži, který si koupil svědění

Více informací k této knize najdete v detailu
To bylo tak: Jeden Sám se doma sám po večerech a dlouhých polárních nocích nudil. Když proto shledal, že jakýsi jiný Sám má zajištěn přísun zábavy formou drbání, zakoupil od něj za pár sobů svrab. Ale po pár dnech to přestalo být zábavné a nakonec Sám, který se sám nudil, umřel. Rozškrabal se.

Musím říct, že autorce se opravdu podařilo vybrat vlajkovou příhodu celé sbírky, protože pokud vám výše uvedená historka přijde šílená a k nepřekousnutí, určitě si výbor ze čtyřsvazkového díla J.K. Qvigstada v jazykové úpravě a redakci (tj. výběru) Britty Pollanové nekupujte. Příhody o sámských šamanech - noidech, stallech a trollech jsou ještě ujetější. Jiné však mnohem více připomínají naše pohádky, báchorky či strašidelné hospodské historky.

Pro čtenáře, který není obeznámen s evropským dálným severem, připravil Zdeněk Lyčka úvod, pojednání o sámském šamanismu včetně obrázků, poznámky, vysvětlivky, slovníček, přehled literatury, zdrojů a mapku rozšíření sámských dialektů. Vlastní text přeložil spolu s Violou Lyčkovou.

Sámy zná svět nejčastěji pod jménem Laponci. Podobně jako Eskymák, gotika, velký třesk, hínajána, je i Laponec původně nadávka: záplata - kus hadru. Takže, teď již víme, že Sámy je třeba hledat na severu Skandinávie, od Norska po Rusko, a je na čase ponořit se do jejich lidové slovesnosti.

Když Bůh stvořil Laponsko, musel dodatečně stvořit ještě komáry, aby nevznikla konkurence pozemskému ráji. Pozornou četbou čtenář záhy zjistí, že zemský ráj má nejen komáry, ale i další mouchy; zimu (ačkoliv Skolští Sámové považují mráz za nejlepšího učitele) a alkohol (z mnoha příhod je patrné, že je opravdovou metlou severu). Sámská tvorba vychází ze zajímavé národnostní rovnice Čudové = Karelové = Rusové = loupežníci = Kvenové = Finové, kterou můžeme bez obav zobecnit na rovnost: Jižan = lump.

Jak již bylo řečeno, přeložené texty se pohybují v dosti širokém rozpětí od pohádky po totální postmodernu. Ne nadarmo podle jedné z nich vypracoval Henrik Ibsen Paní z moře. Několik pověstí má společný základ s českou Svatební košilí. V jedné dojde ke rvačce utopenců s řádnými křesťanskými umrlci ze hřbitova. Titíž umrlci ovšem jinde roztrhají pastora, který jim chtěl kázat a střeva namotají na sloupy v kostele. Křesťanství je po pití kávy hlavním importem do Laponska. Paranoidní situace: Lovci vypřáhnou soby, začnou vařit kávu a vtom přijde troll nebo utopenec. Misionářské zaujetí Skandinávců v Laponsku slavilo velké úspěchy, i když překvapivě do 50. let přetrvalo katolické poslední pomazání a přijímání.

Věroučné úspěchy na své straně hranice slavili i Rusové. Z tohoto hlediska je jistě tristní, že čert na zavolání vychází z vrat pravoslavného kostela. Na druhou stranu si lidový informátor pochvaluje, že utopený Rus nikdy nestraší. Kromě živých etnik, umrlců, čertů a svým způsobem očekávaných trollů (kteří jsou jiní než čekáte) se objevují specificky severské mytologické postavy - stallové (cosi, co u nás považujeme za trolly, ale občas to je i nějak vadný Sám), podzemníci (duchové z jiných světů, podzemní lidé žijící stejně jako ti pozemští, ale zpravidla bohatěji), mořští podzemníci, již zmínění nájezdníci z jihu - Čudové a především noidové - šamani. Pověsti o nich většinou popírají trendařskou zábavnost šamanismu, neboť noidové se zabývají především lidojedstvím a hubičstvím, mnohdy ve vlastní rodině (pravda, zapisovali to profesionální potiratelé šamanismu).

Čechům již vzdálenou povahu šamanské věrouky ilustrují obrázky Luboše Drtiny, které občas vyžadují delší zamyšlení, ale to zmiňované pověsti také, viz: Mladík proměněný ve vlka si zaslouží princeznu, odvede si ji a promění se v člověka. Před koncem lhůty vratnosti kouzla se princezna vydá za otcem, všechno vykecá a mladík zůstane vlkem až do smrti. Co by řekl psychoanalytik o podivných dobrodružstvích slabomyslné chlupaté ženy Sisseløny raději ani nedomýšlet. S jakou chutí se potom člověk začte do pohádky, ve které je zlo opravdu potrestáno a chudý člověk nezmrzne v závěji.

Navzdory tomu, že Laponsko, správně Sápmi, se zdá býti regionem nám zcela vzdáleným, se kterým snad nemůžeme mít nijaký kontakt kromě občas vydané knihy, je opak pravdou. Na Sámy narazíte v kultuře (Rogožkinova Kukuška), na internetu (nejen v Severských listech), ba i v normálních novinách: Rusové vyhostili ze země stovky norských sobů.

Výzvu k cestě na sever vydalo Argo v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Čtvrtá ruka
(2) Jak vyléčit fanatika
Izraelsko-Palestinskou problematikou se zabývá mnoho knih, a kdo chce, tak si informace v nich najde. Myšlenka, která mne z těchto dvou esejů (Mezi dvěma právy a Jak vyléčit fanatika) nejvíce ...
(3) Dřevěné kostely a zvonice v Evropě I.+II.
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům