40 %

Reimann, Fritz - Astrologie

Více informací k této knize najdete v detailu
Moderní astrologie se víc a víc blíží psychologii a klepe již slyšitelně na dveře univerzit. Alespoň tak to viděl ve 20. století Carl Gustav Jung, který si astrologie, I-ťingu a dalších podobných věštebných metod nesmírně cenil, a to jak v rovině teoretické, tak i aplikované terapeutické. Z pozice analyticko-psychologické terapie k ní přistupuje i Fritz Riemann.

Cílem této knihy je vzbudit zájem o astrologii u těch, kteří jsou připraveni otevřít se ve svém způsobu myšlení bez předpojatosti řeči symbolů. Každý takový musí být také souhlasit s "chudobou pouhé intelektuální vědeckosti" a patrně musí, spolu s autorem, zcela odmítat kvantitativní vědu a usilovat o mystickou cestu globálního vhledu. Astrologické myšlení probíhá totiž v analogiích a symbolických obdobách. Když je úhel mezi osou srdce a osou těla 23°27', stejně jako úhel mezi ekliptikou a rovníkem, je to pro symbolické myšlení výraz zrcadlení makrokosmu v mikrokosmu, a žádná náhoda ani bezvýznamnost.

Den má 24 hodin, basa piva obsahuje 24 lahví. To nemůže být náhoda! A opravdu není, obojí vymysleli Sumerové! Zařekl jsem se sice, že nebudu rýpat, ale Riemann také tvrdí, že se nebude zabývat otázkami kritiky metod a "podáváním důkazů" a celou první třetinu knihy tak činí.

Astrologický způsob myšlení, první rozsáhlejší kapitola, je směskou analogií. (Vlastně, čím jiným by měla být?) Nicméně, podobně lze svět, který pozorujeme, složit z rozdělovávacismu a spojovávacismu, jako dvou základních sil. Prostě analogií lze vymyslet bezpočtu, zvláště takhle v teple u kávy.

Poněkud smysluplnější jsou kapitoly o vztahu psychoanalýzy a astrologie a praxi astrologického poradenství. Prvá z nich je vousatou přednáškou z roku 1972; zbytek knihy z roku 1976. Shrnuje, jak hlubinná psychologie využívá sestavení horoskopu jako zdroj sady symbolů, které odrážejí klienta i terapeuta a následně musí být vyhodnoceny a propojeny školeným odborníkem, podobně jako při výkladu snů. Odvolávkami na "kosmické vědomí" namísto kolektivní nevědomí se Riemann posunuje od Junga ke Grofovi. Zmínky o poradenství ukazují, že autor má slušnou terapeutickou praxi a projevuje značnou soudnost. Zdůrazňuje návodnost nikoli fatalitu horoskopu a varuje před výkladem horoskopu nepřítomného partnera, neboť "doma bude vše použito".

Jelikož více méně nastiňuje nezbytnost výkladu (jungiánským) terapeutem, nezbývá mu, než odsuzovat snadnou dostupnost numerických pomůcek pro výpočet horoskopů i komerční astrology. V jejich případě uvádí i motivační psychologii jednotlivých typů. Týdenní horoskopy deformují astrologii do podoby levného jarmarečního zboží.

Navzdory kritice astrologů, kteří klientovi předají horoskop a k němu kopie výkladu znamení, planety a domu k domácímu nastudování, překvapivě činí totéž. Převážnou část knihy tvoří výklady znamení nebo spíše seznamy symbolů, vlastností, vloh a reakcí, viz beran nebo rak. Takže kniha je vlastně příručkou, kterou využije hlavně ten, kdo horoskop sestavit umí a chce mít shrnuté jungiánské výklady. V podobném duchu se nese soupis planet, domů a aspektů.

Snad jen pro pořádek: Planety představují dílčí pudy, hnací síly naší povahy. Domy symbolizují pozemský prostor a "pozemskou realitu", ve které se ideje zvěrokruhu a formující síly planet projevují. Je to 12 oblastí života, ve kterých se snažíme uskutečňovat své vlohy. Naše příslušnost k určité rase, sociální vrstvě nebo kultuře může toto uskutečňování podpořit nebo brzdit, omezit nebo zcela vyloučit. Ale, ale, tak rasa, která ještě před několika stránkami byla z horoskopu spolu s pohlavím z horoskopu neurčitelná, jej najednou moderuje. Že by rasa, základ rasového myšlení?

Závěr výčtových kapitol obstarává astrologie jako pomoc v životě, kde se dočteme, že by bylo nedorozuměním myslet si, že astrologie podporuje individualismus. S výjimkou analogie psýché a fysis, alias totálního obrazu člověka ve zvěrokruhu, který může odvádět od léčení nemocí, se o knize dá říci: Převážně neškodná, ale také bezkoncepční. Ilustrací nevhodnosti zdravotnických analogií je rozplývání se nad souhlasem duševního rozpoložení "raka" a osob s žaludečním vředem, ten se dnes neléčí poznáním své duše, ale antibiotiky.

Vydal Portál v roce 2004.

Diskuze k této recenzi:
Reimann, Fritz - Astrologie (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1007 ohodnocených)
1091 knih
  (957 ohodnocených)
a celkem 30462 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Nosková, Věra; Sisyfos - Čeští skeptici
Titul: Nosková, Věra; Sisyfos - Čeští skeptici
Sleva: 0 % (ušetříte 0 Kč)
Cena: 220 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ztracené slunce
(2) Poslední rituál
(3) Schismatrix plus
Moderní veřejný telefon je stejně unikátním výsledkem evoluce jako třeba kaktus. Tento citát ze Zátahu na hackery dává tušit, že Sterling není jen tak obyčejným spisovatelem, který by se spokojil s ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2017 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům