40 %

Reimann, Fritz - Astrologie

Více informací k této knize najdete v detailu
Moderní astrologie se víc a víc blíží psychologii a klepe již slyšitelně na dveře univerzit. Alespoň tak to viděl ve 20. století Carl Gustav Jung, který si astrologie, I-ťingu a dalších podobných věštebných metod nesmírně cenil, a to jak v rovině teoretické, tak i aplikované terapeutické. Z pozice analyticko-psychologické terapie k ní přistupuje i Fritz Riemann.

Cílem této knihy je vzbudit zájem o astrologii u těch, kteří jsou připraveni otevřít se ve svém způsobu myšlení bez předpojatosti řeči symbolů. Každý takový musí být také souhlasit s "chudobou pouhé intelektuální vědeckosti" a patrně musí, spolu s autorem, zcela odmítat kvantitativní vědu a usilovat o mystickou cestu globálního vhledu. Astrologické myšlení probíhá totiž v analogiích a symbolických obdobách. Když je úhel mezi osou srdce a osou těla 23°27', stejně jako úhel mezi ekliptikou a rovníkem, je to pro symbolické myšlení výraz zrcadlení makrokosmu v mikrokosmu, a žádná náhoda ani bezvýznamnost.

Den má 24 hodin, basa piva obsahuje 24 lahví. To nemůže být náhoda! A opravdu není, obojí vymysleli Sumerové! Zařekl jsem se sice, že nebudu rýpat, ale Riemann také tvrdí, že se nebude zabývat otázkami kritiky metod a "podáváním důkazů" a celou první třetinu knihy tak činí.

Astrologický způsob myšlení, první rozsáhlejší kapitola, je směskou analogií. (Vlastně, čím jiným by měla být?) Nicméně, podobně lze svět, který pozorujeme, složit z rozdělovávacismu a spojovávacismu, jako dvou základních sil. Prostě analogií lze vymyslet bezpočtu, zvláště takhle v teple u kávy.

Poněkud smysluplnější jsou kapitoly o vztahu psychoanalýzy a astrologie a praxi astrologického poradenství. Prvá z nich je vousatou přednáškou z roku 1972; zbytek knihy z roku 1976. Shrnuje, jak hlubinná psychologie využívá sestavení horoskopu jako zdroj sady symbolů, které odrážejí klienta i terapeuta a následně musí být vyhodnoceny a propojeny školeným odborníkem, podobně jako při výkladu snů. Odvolávkami na "kosmické vědomí" namísto kolektivní nevědomí se Riemann posunuje od Junga ke Grofovi. Zmínky o poradenství ukazují, že autor má slušnou terapeutickou praxi a projevuje značnou soudnost. Zdůrazňuje návodnost nikoli fatalitu horoskopu a varuje před výkladem horoskopu nepřítomného partnera, neboť "doma bude vše použito".

Jelikož více méně nastiňuje nezbytnost výkladu (jungiánským) terapeutem, nezbývá mu, než odsuzovat snadnou dostupnost numerických pomůcek pro výpočet horoskopů i komerční astrology. V jejich případě uvádí i motivační psychologii jednotlivých typů. Týdenní horoskopy deformují astrologii do podoby levného jarmarečního zboží.

Navzdory kritice astrologů, kteří klientovi předají horoskop a k němu kopie výkladu znamení, planety a domu k domácímu nastudování, překvapivě činí totéž. Převážnou část knihy tvoří výklady znamení nebo spíše seznamy symbolů, vlastností, vloh a reakcí, viz beran nebo rak. Takže kniha je vlastně příručkou, kterou využije hlavně ten, kdo horoskop sestavit umí a chce mít shrnuté jungiánské výklady. V podobném duchu se nese soupis planet, domů a aspektů.

Snad jen pro pořádek: Planety představují dílčí pudy, hnací síly naší povahy. Domy symbolizují pozemský prostor a "pozemskou realitu", ve které se ideje zvěrokruhu a formující síly planet projevují. Je to 12 oblastí života, ve kterých se snažíme uskutečňovat své vlohy. Naše příslušnost k určité rase, sociální vrstvě nebo kultuře může toto uskutečňování podpořit nebo brzdit, omezit nebo zcela vyloučit. Ale, ale, tak rasa, která ještě před několika stránkami byla z horoskopu spolu s pohlavím z horoskopu neurčitelná, jej najednou moderuje. Že by rasa, základ rasového myšlení?

Závěr výčtových kapitol obstarává astrologie jako pomoc v životě, kde se dočteme, že by bylo nedorozuměním myslet si, že astrologie podporuje individualismus. S výjimkou analogie psýché a fysis, alias totálního obrazu člověka ve zvěrokruhu, který může odvádět od léčení nemocí, se o knize dá říci: Převážně neškodná, ale také bezkoncepční. Ilustrací nevhodnosti zdravotnických analogií je rozplývání se nad souhlasem duševního rozpoložení "raka" a osob s žaludečním vředem, ten se dnes neléčí poznáním své duše, ale antibiotiky.

Vydal Portál v roce 2004.

Diskuze k této recenzi:
Reimann, Fritz - Astrologie (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sedmikostelí
(2) Noví rytíři
Přestože jsou laviny údajů občas únavné, nejsou samoúčelné. Teprve detailní líčení dějinné situace na území dnešní románské Evropy a Blízkého východu, spolu s ekonomickými reáliemi dává čtenáři ...
(3) Alenka v říši kvant
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům