90 %

Rendellová, Ruth - Rotvajler

Více informací k této knize najdete v detailu
Tentokrát jsem se rozhodla rozšířit si své čtenářské rozhledy a pustila jsem se do něčeho pro mě netradičního. Přečetla jsem si detektivku. Nic nového, říkáte? Možná pro Vás. Pro mě je to nová zkušenost, celé mé dosavadní detektivní "vzdělání" je založeno na občasném sledování Sherlocka Holmese, Komisaře Rexe a Hercula Poirota. Porovnáním jejich ...


Tentokrát jsem se rozhodla rozšířit si své čtenářské rozhledy a pustila jsem se do něčeho pro mě netradičního. Přečetla jsem si detektivku. Nic nového, říkáte? Možná pro Vás. Pro mě je to nová zkušenost, celé mé dosavadní detektivní "vzdělání" je založeno na občasném sledování Sherlocka Holmese, Komisaře Rexe a Hercula Poirota. Porovnáním jejich vyšetřovacích schopností se však ze mě pravděpodobně nestává odborník přes tento, tak hojně oblíbený, žánr. Možná by někoho ale právě proto mohl můj názor zajímat. Třeba si právě teď myslíte (při pohledu do knihovny svých rodičů), že detektivky nejsou v současné době dostatečně "in", že pro naši generaci vydávají přeci nepřeberné množství psycho-thrillerů, techno-thrillerů a kdo ví ještě jakých-thrillerů. Po přečtení zbrusu nové Ruth Rendellové ale tvrdím: detektivka rozhodně není ještě zdaleka mrtvým žánrem, vhodným maximálně pro ženy v domácnosti (a to nic proti nim).

"Rotvajler" je (jak jinak) přezdívka pro vraha. Londýnského vraha mladých dívek. Na krku jeho první oběti byly totiž nalezeny otisky lidských zubů. K prvnímu násilí došlo před dvěma roky a série vražd pokračuje. Nikdo netuší, podle čeho si vybírá objekty svých zvrhlých choutek, dokonce ani pachatel sám. Každé mrtvé dívce chybí jedna drobnost, suvenýr, který si škrtič odnesl. A najednou se začnou šperky a doplňky záhadně objevovat ve starožitnictví Inez Ferryové, jenž je zároveň majitelkou a pronajímatelkou několika pokojů v domě nad obchodem. Policie se začne, a ne neprávem, zaměřovat právě na nájemníky onoho domu. Mezi nimi je vrah.

Příběh je pojat pro mě neobvykle a zajímavě, ale možná na tom ostříleným detektivním fandům nic zvláštního nepřijde. Byla jsem překvapená a trochu mě to také zklamalo, že je jméno vraha odhaleno (pro čtenáře, nikoliv pro londýnskou policii) velmi záhy, už v první třetině knihy. Ta ale neztratila nic na poutavosti, možná právě naopak. Po odhalení se žánr obrací více k psychologickému románu. Sám vrah zkoumá své pohnutky a snaží se přijít na důvody, které ho vždy neomylně vedou k výběru budoucí oběti. Pokouší se být svým vlastním psychoanalitikem, vrátit se do dětství a připomenout si tu strašnou zkušenost, která v něm zažehla nenávist a odpor k ženám. Rozebírané jsou také osudy ostatních postav, žádný podnájemník z domu ve Star Street není opomenut. Rendellová věnovala péči výběru každé postavy a zrovna tak pečlivě líčí jejich životy a také vztahy. Největší napětí přijde v závěru knihy, kdy vrah přijde na příčinu svého konání a nezvratné je rovněž policejní dopadení.

Toť tedy mé znovu objevení detektivky. Pokud se chcete přidat, nakladatelství Motto vydalo i další romány Ruth Rendellové. Jaký je Váš názor na čtení tohoto typu? Uvítám i kritiky detektivních nadšenců. Napište do diskuse, ráda se poučím.


09.02.2005
alzaDiskuze k této recenzi:
Rendellová, Ruth - Rotvajler (příspěvků: 1)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 9. Z toho průměrné hodnocení: 1,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kdo zdědil hvězdy
Dílo anglického spisovatele SF Jamese P. Hogana je pro české čtenáře zatím dosti neznámé. Já osobně jsem se už před několika lety seznámil s jeho dílem díky polskému vydání knihy Operation Proteus, ...
(2) Poupata
(3) Egypt
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům