90 %

Rowlingová, Joanne K. - Harry Potter a Ohnivý pohár

Více informací k této knize najdete v detailu
Konečně je tady další díl cyklu "Harry Potter". A máte se na co těšit. Méně srandy, více napětí a na konci plno krve a smrti. Nechci ani pomyslet, co bude v dalším díle.

Tato recenze vznikla v roce 2001.

Po půlroce čekání od vydání "Harry Potter a vězeň Azkabanu" se český čtenář dočkal čtvrtého pokračování slavného cyklu anglické autorky Joanne K. Rowlingové "Harry Potter". Reklamní kampaň nakl. Albatros byla opravdu zdařilá a můžeme říct, že se i trochu (více) svezla na celosvětové reklamní show na premiéru filmové verze prvního dílu. Každý týden se v některých médiích objevily zprávy nebo články o tomto knižním fenoménu, který po dlouhé době zase vrátil knihu do centra kulturního zájmu společnosti.

Jaké jsou dojmy čtenářů, se český fanda HP mohl dovědět už z zahraničních webových stránek, nebo i na slovenských webech. Kniha totiž na Slovensku vyšla už před dvěma měsíci. A ohlasy byly z 99% až nekriticky kladné.

Vraťme se ale k samotné knize. Už od prvních stránek je patrné, že Rowlingová s pokračujícími díly, a tedy i věkem hlavního hrdiny Harryho Pottera, upravuje svůj slovník i celkový koncept příběhu. Velmi dobře si uvědomila, že desetiletý kluk má jiné zájmy a slovní vyjadřování než čtrnáctiletý klacek v pubertě. A to se netýká jen HP, ale i ostatních hrdinů, především dvojčat Freda a George Weasleyových. Ti už od prvního dílu vystupovali jako pěkní uličníci, ale v této knize už z nich autorka udělala opravdové pubertální grázlíky. S dospíváním je samozřejmě spojena i sexualita, a tak se hodně věcí kolem HP a jiných kluků v tomto díle točí kolem dívek. Musíme tedy konstatovat, že tato kniha je určená už spíše pro starší děti. Tento názor podporuje i děj knihy. Kniha začíná mistrovstvím světa ve famrpálu a pokračuje velkým čarodějnickým kláním o Ohnivý pohár. Této starodávné soutěže se zúčastňují nejlepší studenti z několika čarodějnických škol, jako jsou Bradavice. Seznámíme se proto se žáky ze slovanské barbarské školy Kruvalu a se studenty s jemným vychování z frankofonní školy Krásnohůlky.

Celý příběh už není tak poetický jako předešlé a více a více se proměňuje v temnou fantasy. Na scéně se objevuje samotný Lord Voldemort a jeho kult Smrtijedů. A právě závěrečné scény s rituály Smrtijedů se můžou přirovnat k těm nejděsivějším epizodám z knih typu "Mlčení jehňátek" od T. Harrise či "Mesiáše" od B. Sterlinga. Splní se i předem ohlašované zprávy, že v tomto dílu začnou umírat děti. Je to voda na mlýn všem mravokárným odpůrcům příběhů o Harry Potterovi. Můžeme s klidem říct, že "Harry Potter a Ohnivý pohár" je vlastně taková předehra k dalšímu dílu (měl by vyjít v červnu 2002 v USA), který podle mne asi nebude žádné pohodové čtení, ale nejspíše už hororově laděná fantasy, ve které musíme počítat se spoustou krve a brutality. No, nechejme se od Rowlingové překvapit.

Závěrečné hodnocení bude pro některé mé přátele překvapením, protože už několik měsíců avizuji, že kdo tomu nedá 10/10, na toho sešlu kletbu cruciatus. A nakonec sám tomu dám jen 9/10. Proč? Kniha je pořád neuvěřitelně skvěle napsaná, vynikající je i překlad Vladimíra Medka, ale musím přiznat, že hlavní osnova příběhu, to znamená, že v Bradavicích je někdo, kdo se tváří jako přítel, a přitom je služebník Voldemorta a chce zabít Harryho, je převzata z minulého dílu. Ale jinak čtěte a milujte Harryho Pottera. Jinak nechť vás Voldemort prokleje.


07.12.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 47. Z toho průměrné hodnocení: 2,32.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31076 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) P.S. PSOVÉ
(2) Muž z vysokého zámku
Dick je skvělý vypravěč, po jeho slovech vyvstávají před očima situace, místnosti, charaktery, dialogy jako byste sami slyšeli. Zároveň dokáže být znepokojivě nejasný. Kladné postavy se vlečou se ...
(3) Vykládací mystické karty
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům