60 %

Rowlingová, Joanne K. - Harry Potter a princ dvojí krve

Více informací k této knize najdete v detailu
Nakonec jsme se dočkali i my v Česku našeho překladu nového Pottera. Jako vždy, nebylo čekání zrovna krátké a to co se kolem vydání šestého pokračování kouzelnické ságy dělo nejspíš leckoho nepříjemně rozladilo. Na válku knihkupců u nás s naším malým knižním trhem nejsme úplně zvyklí. Tak se mohlo klidně stát, že ten kdo si novinku zakoupil, potkal cestou domu několik reklam na právě zakoupenou knihu ovšem i o sto korun levněji. Život je pes.

Ještě předtím než jsem se pustil do čtení, uvědomil jsem si, že si moc nepamatuji, co se vlastně dělo v pátém dílu. Samozřejmě páteř příběhu ano, to že zemřel Sirius Black apod. Ale na rozdíl od předchozích dílů, byl mohutný osmisetstranný HP a řád Fénixe na můj vkus až moc plný zbytečných zápletek a s odstupem času se ukázalo, že tomu tak opravdu je.

Šestý díl je na tom hodně podobně. Naštěstí nedosahuje délky svého předchůdce a to říkám s plnou vážností, protože prvních čtyři sta padesát stran děj připomíná Beverlly Hills 90210 v Bradavicích. Řeší se buď lásky hlavních hrdinů nebo zápasy ve famfrpálu, každou chvíli se někdo na někoho kvůli maličkostem zlobí a kniha tak nějak ubíhá bez větších překvapení až k samotnému konci. Závěr knihy je celkem napínavý, ale člověk se neubrání pocitu, že šestý díl je jenom něco co musíme přetrpět, abychom se v posledním sedmém díle dověděli jak to vlastně všechno skončí.

To ovšem neznamená, že se kniha nepovedla. Rowlingová je skutečně velice dobrá vypravěčka a tak se i u tohoto dějového vakua budete skvěle bavit. Pár překvapivých momentů se přece jen objeví, dozvíme se pár informací ze života pána zla a jak už bylo předem avizováno, atmosféra je čím dál víc temná a jedna z hlavních postav v samém závěru umírá.

Vše je tedy připraveno k velkému finále. Série knih o Harrym prodělala zajímavý vývoj. Od prvního dílu typické pohádky pro malé děti až k tomu aktuálnímu, který pro děti rozhodně není. To je poměrně zvláštní, pokud vezmeme v úvahu, že pro ně od samého začátku byla určena. Narazíme totiž i na pár hororových prvků a já se společně s mnohými ptám, nemohl přece jen celý příběh zůstat tou roztomilou nápady oplývající pohádkou? Nevykrádá každý nový díl sérii? Má cenu dál sledovat životní osudy chlapce s jizvou ve tvaru blesku na čele?

Šestý díl opět nastolil mnoho nevyřešených otázek a tak nezbývá než čekat na poslední pokračování, které snad konečně udělá jasno. Schovává si Rowlingová opravdu to nejlepší až na konec? To bohužel nevím a tak vám nezbývá nic jiného, než čekat se mnou jak to všechno dopadne.


01.02.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 75. Z toho průměrné hodnocení: 2,68.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31149 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sluchové postižení u dětí - komplexní péče
(2) Puls
(3) Kde tedy všichni jsou?
Jedenáct let po té radioastronom Frank Drake uspořádal radioastronomickou konferenci, kde poprvé použil odpověď na Fermiho dotaz formou rovnice (Drakeovy, jak jinak). O dalších 52 let později ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům