60 %

Rowlingová, Joanne K. - Harry Potter a princ dvojí krve

Více informací k této knize najdete v detailu
Nakonec jsme se dočkali i my v Česku našeho překladu nového Pottera. Jako vždy, nebylo čekání zrovna krátké a to co se kolem vydání šestého pokračování kouzelnické ságy dělo nejspíš leckoho nepříjemně rozladilo. Na válku knihkupců u nás s naším malým knižním trhem nejsme úplně zvyklí. Tak se mohlo klidně stát, že ten kdo si novinku zakoupil, potkal cestou domu několik reklam na právě zakoupenou knihu ovšem i o sto korun levněji. Život je pes.

Ještě předtím než jsem se pustil do čtení, uvědomil jsem si, že si moc nepamatuji, co se vlastně dělo v pátém dílu. Samozřejmě páteř příběhu ano, to že zemřel Sirius Black apod. Ale na rozdíl od předchozích dílů, byl mohutný osmisetstranný HP a řád Fénixe na můj vkus až moc plný zbytečných zápletek a s odstupem času se ukázalo, že tomu tak opravdu je.

Šestý díl je na tom hodně podobně. Naštěstí nedosahuje délky svého předchůdce a to říkám s plnou vážností, protože prvních čtyři sta padesát stran děj připomíná Beverlly Hills 90210 v Bradavicích. Řeší se buď lásky hlavních hrdinů nebo zápasy ve famfrpálu, každou chvíli se někdo na někoho kvůli maličkostem zlobí a kniha tak nějak ubíhá bez větších překvapení až k samotnému konci. Závěr knihy je celkem napínavý, ale člověk se neubrání pocitu, že šestý díl je jenom něco co musíme přetrpět, abychom se v posledním sedmém díle dověděli jak to vlastně všechno skončí.

To ovšem neznamená, že se kniha nepovedla. Rowlingová je skutečně velice dobrá vypravěčka a tak se i u tohoto dějového vakua budete skvěle bavit. Pár překvapivých momentů se přece jen objeví, dozvíme se pár informací ze života pána zla a jak už bylo předem avizováno, atmosféra je čím dál víc temná a jedna z hlavních postav v samém závěru umírá.

Vše je tedy připraveno k velkému finále. Série knih o Harrym prodělala zajímavý vývoj. Od prvního dílu typické pohádky pro malé děti až k tomu aktuálnímu, který pro děti rozhodně není. To je poměrně zvláštní, pokud vezmeme v úvahu, že pro ně od samého začátku byla určena. Narazíme totiž i na pár hororových prvků a já se společně s mnohými ptám, nemohl přece jen celý příběh zůstat tou roztomilou nápady oplývající pohádkou? Nevykrádá každý nový díl sérii? Má cenu dál sledovat životní osudy chlapce s jizvou ve tvaru blesku na čele?

Šestý díl opět nastolil mnoho nevyřešených otázek a tak nezbývá než čekat na poslední pokračování, které snad konečně udělá jasno. Schovává si Rowlingová opravdu to nejlepší až na konec? To bohužel nevím a tak vám nezbývá nic jiného, než čekat se mnou jak to všechno dopadne.


01.02.2006
TomiFKDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 75. Z toho průměrné hodnocení: 2,68.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) A uzřela oslice anděla
(2) Sny od A do Z
(3) Strážce noci
Rytíři na silných motorkách křižují rozbahněné cesty Východního pohraničí od Zakopaného po Rožnov. Dcery Světlonošovy zatím ve městech pečují o nemocné a chudé. Plodnost zbylé populace je nevalná. ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům