70 %

Ryvola, Mirko Miki - Tom Kečup a pes Vorčestr

Více informací k této knize najdete v detailu
Mirko "Miki" Ryvola se narodil 12.dubna 1942 na Kladně a už ve čtrnácti letech byl spoluzakladatelem trampské osady Zlatý Klíč. Je autorem a zpěvákem mnoha trampských písní, v dnešní době však koncertuje jen velmi málo, a pokud ano, tak se skupinou Nezmaři. Miki napsal knihy: "Tom Kečup a pes Vorčestr", "Potlach", "Kniha přítel člověka", ...

Mirko "Miki" Ryvola se narodil 12.dubna 1942 na Kladně a už ve čtrnácti letech byl spoluzakladatelem trampské osady Zlatý Klíč. Je autorem a zpěvákem mnoha trampských písní, v dnešní době však koncertuje jen velmi málo, a pokud ano, tak se skupinou Nezmaři.
Miki napsal knihy: "Tom Kečup a pes Vorčestr", "Potlach", "Kniha přítel člověka", "Trampské anekdoty", "Sonáta pro klavír a borovici", zpěvník "Bedna od whisky" atd.
A teď konec faktů a pustíme se do knížky :-)

"Chlápek, kterej by se vyškrábal na vršek Kostroun z tý strany vod zelenejch placatejch rovin, co se za Kostrounem roztáhly jak chlupatý koňský houně, by si musel dát hodně makačky s koukáním, než by dole v oudolí pod sebou rozeznal pár prohnutejch střech posázenejch šutrama."

V tomto nářečí či slangu je celá knížka napsaná, takže kdo nemá rád takovýto styl, ať raději nečte dále. V některých chvílích opravdu přemýšlíte, co která věta znamená.

"Chlapci z Oudolí už snídali svoje čtvrťáčky, než vypadnou do tý činy ke svejm klejmům a do lesa,..."

Kniha začíná ve chvíli, kdy se Tom a pes Vorčestr dostanou na svých cestách do města jménem Šafránový Oudolí. Kde jinde, než v krčmě, se seznámí s většinou osazenstva. A pak už se to rozjíždí.
Hledání noclehu:
"Vona by nám zatím stačila ňáká díra.... než si postavíme boudu, žejo.... třeba ňáká suchá jeskyně nebo tak něco..."
Dobytí noclehu:
"Zoufalej jekot, kterej se vozval z komína, vorosil Tomovi čelo strašnou jistotou. Zběsilej krb vtáhnul Vorčestra do komína. Pak to v sopouchu zasyčelo, bouchlo, jako když zarazíš špunt do flašky, a vichřice zase utichla."
Společenský život ve městě:
"Kulky prozpěvujou a rámus je děsnej, naši dva kámoši maj pěkně nahnáno, semtam cejtěj, jak jim hoši větraj prádlo, ale pak přece jenom vylezou na dřevěnej chodník před salónem a plížej se dál jak hyeny v tý tmě a kouři, až vylezou pod nohy čumilů, co před salónem z uctivý vzdálenosti tipujou skóre toho mače, a zvednou se a viděj, že z toho protentokrát vyvázli."
A jiná dobrodružství.

Příběhy o trampovi Tomovi a jeho věrném psu Vorčestrovi jsou velice poutavé. Tito hrdinové jsou nepoučitelní dobráci, což se v dnešní době, jak všichni dobře víme, nijak moc nevyplácí. :-)


30.11.2004
Martina BaierováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 16. Z toho průměrné hodnocení: 1,63.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Noční hlídka
I zděs' my vstračajemsja s Antonom. Anton vstává, nerozsvěcí, nemyje si zuby, ale zato se jde napít do lednice šťávy vykapané ze syrového masa a mudruje cosi o chuti vepřové krve. Myslet si o tom ...
(2) Posel
(3) Merde! Rok v Paříži
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům