90 %

Šabach, Petr - Tři vánoční povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
V předvánoční době mne zaujala novinka Petra Šabacha Tři vánoční povídky. Malá povídková knížka, působí mile, přitažlivě, kouzelně, svátečně a tajemně, zcela určitě zaujme čtenáře i svou obálkou, která je příhodná. Povídková kniha Tři vánoční povídky obsahuje opravu jen tři povídky, tak jak je uvedeno i v názvu publikace.

Autor Petr Šabach je již dostatečně známý, uznávaný a vyhledávaný současný autor. Narodil se v roce 1951, vystudoval Filozofickou fakultu UK, měl více zaměstnání (technický redaktor, metodik, noční hlídač, inventurník, odborný referent), ale v současné době se věnuje literární tvorbě. Dosud vydal: Jak potopit Austrálii, Šakalí léta, Hovno hoří, Zvláštní problém Františka S., Putování mořského koně, Babičky, Opilé banány, Čtyři muži ve vodě, Ramon a Občanský průkaz.

Povídková kniha Tři vánoční povídky je vázaná, malé velikosti, má 45 stránek a obsahuje povídky s vánoční tématikou, povídky mají začátek, hlavní zápletku a jasně vymezený konec, mají děj! Próza Petra Šabacha je místy humorně laděná, ale zároveň i vážná nebo alarmující! Sladkobolná... Autor je vynikající pozorovatel, vypravěč, znalec mentality mladých lidí, který poukazuje na jevy v dnešní společnosti: netečnost, pomsta, různá kriminální jednání nebo profesní nadřazenost některých lidí nad ostatními, která někdy u ostatních citlivých občanů vyvolá takové ponížení a ztrátu důstojnosti, že někdy může vést až k zoufalému činu - k sebevraždě...

Povídky: Balada Štředrovečerní je romantická, úsměvná, ale i svým způsobem krutá... Vánoční pohádka, ve které je hlavní hrdinkou malá holčička, která chce koupit mamince dárek a potká "pohádkového dědečka"... Pražské Vánoce pana Yamady Hanako, kde děj povídky vrcholí zápletkami a tragédií... Kromě již napsaného, zjišťuji, že autor poukazuje na jazykovou bariéru, neznalost jazyků u naší policie, ukazuje na nesnadný pobyt cizinců v dnešní Praze...

A jak to vše dopadlo? To se dočtete v knize!

Ukázky z knihy:

"Lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu..."

"Dnes je den, kdy se dějí čarovné věci. Velmi zvláštní a tajemné, ale je třeba v ně věřit! Jinak dozajista ztratí své kouzlo, stejně jakoby ho ztratila tahle šupinka pro štěstí..."

"Pan Yamaha se vzpamatoval a snažil se je oslovit anglicky, pak německy a nakonec to zkusil francouzsky a dokonce i španělsky, ale ani jeden z nich na nic nereagoval..."

Autorovy povídky patří zcela určitě k velmi zdařilé próze, která vyniká mezi díly ostatních autorů. Šabachovo dílo je zdařilé a trefné, četla jsem, že prý připomíná tvorbu Bohumila Hrabala.

Nemohu jinak než knihu Tři vánoční povídky doporučit!

Vydání první.
Obálka Jan Šabach.
Grafická úprava a technická redakce Petr Čížek.
Vydalo nakladatelství PASEKA, 2007.


19.06.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 2,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dave Barry v kyberprostoru
(2) Moderní sociální teorie
(3) Noční vizita
Knihu jsem si vybrala podle názvu, ale i podle známé autorky a naší překladatelky. Kniha je v pevné vazbě, má 319 stránek textu, který je rozdělen do 22 kapitol, v knize je obsažen Prolog a ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům