90 %

Šabach, Petr - Tři vánoční povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
V předvánoční době mne zaujala novinka Petra Šabacha Tři vánoční povídky. Malá povídková knížka, působí mile, přitažlivě, kouzelně, svátečně a tajemně, zcela určitě zaujme čtenáře i svou obálkou, která je příhodná. Povídková kniha Tři vánoční povídky obsahuje opravu jen tři povídky, tak jak je uvedeno i v názvu publikace.

Autor Petr Šabach je již dostatečně známý, uznávaný a vyhledávaný současný autor. Narodil se v roce 1951, vystudoval Filozofickou fakultu UK, měl více zaměstnání (technický redaktor, metodik, noční hlídač, inventurník, odborný referent), ale v současné době se věnuje literární tvorbě. Dosud vydal: Jak potopit Austrálii, Šakalí léta, Hovno hoří, Zvláštní problém Františka S., Putování mořského koně, Babičky, Opilé banány, Čtyři muži ve vodě, Ramon a Občanský průkaz.

Povídková kniha Tři vánoční povídky je vázaná, malé velikosti, má 45 stránek a obsahuje povídky s vánoční tématikou, povídky mají začátek, hlavní zápletku a jasně vymezený konec, mají děj! Próza Petra Šabacha je místy humorně laděná, ale zároveň i vážná nebo alarmující! Sladkobolná... Autor je vynikající pozorovatel, vypravěč, znalec mentality mladých lidí, který poukazuje na jevy v dnešní společnosti: netečnost, pomsta, různá kriminální jednání nebo profesní nadřazenost některých lidí nad ostatními, která někdy u ostatních citlivých občanů vyvolá takové ponížení a ztrátu důstojnosti, že někdy může vést až k zoufalému činu - k sebevraždě...

Povídky: Balada Štředrovečerní je romantická, úsměvná, ale i svým způsobem krutá... Vánoční pohádka, ve které je hlavní hrdinkou malá holčička, která chce koupit mamince dárek a potká "pohádkového dědečka"... Pražské Vánoce pana Yamady Hanako, kde děj povídky vrcholí zápletkami a tragédií... Kromě již napsaného, zjišťuji, že autor poukazuje na jazykovou bariéru, neznalost jazyků u naší policie, ukazuje na nesnadný pobyt cizinců v dnešní Praze...

A jak to vše dopadlo? To se dočtete v knize!

Ukázky z knihy:

"Lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu..."

"Dnes je den, kdy se dějí čarovné věci. Velmi zvláštní a tajemné, ale je třeba v ně věřit! Jinak dozajista ztratí své kouzlo, stejně jakoby ho ztratila tahle šupinka pro štěstí..."

"Pan Yamaha se vzpamatoval a snažil se je oslovit anglicky, pak německy a nakonec to zkusil francouzsky a dokonce i španělsky, ale ani jeden z nich na nic nereagoval..."

Autorovy povídky patří zcela určitě k velmi zdařilé próze, která vyniká mezi díly ostatních autorů. Šabachovo dílo je zdařilé a trefné, četla jsem, že prý připomíná tvorbu Bohumila Hrabala.

Nemohu jinak než knihu Tři vánoční povídky doporučit!

Vydání první.
Obálka Jan Šabach.
Grafická úprava a technická redakce Petr Čížek.
Vydalo nakladatelství PASEKA, 2007.


19.06.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 2,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31065 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) V pavučině sítí
Albert-László Barabási se s tím opravdu nemaže, útoky hackerů, šíření křesťanství, nejznámější pornoherci, rozvodné sítě, plkání na večírcích, AIDS, genom hlístic, rakovina, kamarádi Billa Clintona, ...
(2) Můj muž král Karel IV.
(3) Hlídač č. 47
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům