100 %

Sapkowski, Andrzej - Zaklínač - stříbrný meč

Více informací k této knize najdete v detailu
Postava zaklínače Geralta z Rivie je spojená s nesmírně populárním polským autorem Andrzejem Sapkowskim. Fantasy příběhy Geralta u nás začaly vycházet v první polovině 90. let minulého století (v Polsku už od 1986) spolu s "biblí" fantasy "Pánem prstenů" J.R.R. Tolkiena. Od té doby se tito autoři se stále udržují na vrcholu čtenářské přízně ...

Postava zaklínače Geralta z Rivie je spojená s nesmírně populárním polským autorem Andrzejem Sapkowskim. Fantasy příběhy Geralta u nás začaly vycházet v první polovině 90. let minulého století (v Polsku už od 1986) spolu s "biblí" fantasy "Pánem prstenů" J.R.R. Tolkiena. Od té doby se tito autoři se stále udržují na vrcholu čtenářské přízně českých fanoušků tohoto tak populárního žánru. Každá nová věc byla hned mezi nejprodávanějšími tituly fantasy, oba seriály mají už i filmovou podobu, bohužel polská filmová a TV verze nesahá jak v popularitě, tak kvalitě, filmům "Pán prstenů" ani po paty.
Kdo je to zaklínač (polsky wiedzmin)? Profesionální likvidátor všech možných a nemožných magických a jinak nadpřirozených nestvůr a bestií. Už od dětství jsou speciálně cvičeni pro boj, mění svoji fyziologii a vjemové vlastnosti. Mezi ně náleží i Geralt z Rivie, který patří k těm nejlepším. Svým speciálním stříbrným mečem a chladnou myslí je postrachem každému baziliškovi, drakovi či upírovi, který má tu smůlu, že si lidé z okolí zaplatili jeho zabití u Geralta. Je to profesionál, nic nedělá zadarmo. Nikdy ale nedělá práci nájemného zabijáka lidí, to je zcela mimo hranice jeho profesionální etiky.
V tomto prvním českém díle nám Sapkowski nabízí pět povídek, z toho v jedné "Cesta, z níž se nevrací", se nevyskytuje Geralt, ale odehrává se v jeho světě. Proč je Geralt mezi čtenáři tak populární? Jde o trochu odlišnou postavu, než většina jiných hrdinů z fantasy příběhů. Není ani zlý, ani dobrý a řídí se vlastní logikou profesionálního zaklínače. Svět lidí s jejich problémy ho zajímá jen tak daleko, jak může ovlivnit jeho samotného. Právě jeho profesionalita má za následek, že v očích ostatních lidí vypadá jako arogantní jedinec. Ale on si jen velmi dobře uvědomuje svoje schopnosti, nebo slabosti ostatních. Nejde o nebojácného superhrdinu. Dobře si uvědomuje svoji smrtelnost, ví, že za chyby se platí, v jeho profesi většinou smrtí, ale je to jeho poslání, není cesty vlevo vpravo, jen přímo.
Sapkowski ve svých příbězích vychází ze všech možných legend a mytologií. Ne jen z anglosaských, jak je tomu většinou u překladové fantasy na našem trhu. Zajímavý je taky fakt, že rád do knih vkládá i pohádkové náměty. V povídce "Zrno pravdy" je to jasná variace na Krásku a Netvora, v příběhu "Otázka ceny" to zase je prvek z Plaváčka atd. I v samotném doslovu to autor přiznává, a nevidí v tom žádný problém. Taky jeho svět není až tak pohádkový, ale spíše připomíná pozdní středověkou Evropu.
Tuto první knihu Geraltových příběhů jsem si po letech znovu přečetl, a nezbývá mi než konstatovat, že z té záplavy na našem trhu je jen velmi málo knih fantasy, které by svojí kvalitou a čtivostí mohly konkurovat vypravěčskému talentu Andzeje Sapkowského.
Na základě těchto povídek vznikl i románový seriál, který svojí popularitou předčil i povídky, a stal se několikrát nejlepší knihou roku. Kromě této první knihy, kterou vydalo dnes už neexistující nakl. Winston Smith, všechny ostatní příběhy o Zaklínačovi jsou v režii lidí ostravského nakl. Leonardo, a to i po překladatelské stránce.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 59. Z toho průměrné hodnocení: 1,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sbohem, pampo
(2) Oskar a růžová paní
(3) Vražedné pronásledování
Brian Harper se narodil 1960 v New Jersey, vystudoval filmovou vědu, pracoval jako scénárista v Los Angeles, moc se mu nedařilo, živil se jako novinář, archivář, editor. Pak se natrvalo začal věnovat ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům