85 %

Šarochová, Gabriela V. - České země v evropských dějinách - 1

Více informací k této knize najdete v detailu
Díl prvý shrnuje dobu do roku 1492, tedy zhruba do doby jagellonské. Sepsala jej Gabriela V. Šarochová, která již publikovala dvě úžeji zaměřené knihy. Celá série by mohla mít ale i mnoho jiných názvů, neboť se jedná o dějiny Českých zemí v souvislostech. Čtenáři tato příručka umožňuje ve zkratce projít dějiny Evropy a Blízkého východu, které se markantně odrazily v Českých zemích a naopak zasadit události české historie známé ze školy do víru událostí ve světě.

Jakkoli nemají následující poznámky žádný vliv na celkové hodnocení a vlastně ani úroveň obsahu, lze říci, že každá věta prvního odstavce si zaslouží nějaké "ale": První díl je anoncován do roku 1492, ale končí bitvou u Moháče 1526. Kniha má opisovat dějiny Českých zemí, ale opisuje současné Česko - Čechy a Moravu, o vedlejších zemích mnoho nehovoří. Též zmiňuje, že husiti se v nich neuchytili, protože v nich žili Němci... v Dolní Lužici, v Horní Lužici, v Braniborsku, ve Slezsku. A proto máme dodnes dolnolužickou srbštinu, hornolužickou srbštinu, do 19. století jsme měli polabštinu. Osobně se domnívám, že především odborníci na židovské dějiny, by se podobných proklamací měli vyvarovat. [To zas chytím sodu.] A konečně globálně vzato, tvoří české dějiny něco přes 30% textu.

Překvapivě právě to posledně zmíněné je vlastně kladem (pokud tedy 6 stran o husitských válkách nepovažuje za národní přečin). Kniha je koncipována tak, aby umožnila pochopit a vyložit základní směřování evropských dějin. Začíná proto rozpadem a pádem křesťanského Říma od 4. století a následně se důkladně zabývá masivními přesuny germánských kmenů, jejich evangelizací, srážkou Evropy s islámem, konsolidací Francké říše až ke Karlu Velikému. Tažení jeho synů do Čech tvoří vlastně první samostatnou kapitolu věnovanou Čechám. Zatímco Karel Mladší v roce 805 neuspěl, Pipinovi se rok poté podařilo místním natlouct a zavést snad už onen legendární poplatek 500 hřiven stříbra a 120 volů.

Vpády jsou skoro vždy útěkem před. V široké perspektivě celoevropských událostí je tak dobře patrné, proč ta která historická událost dopadla, jak dopadla. případně, že tak dopadla opravdu jen díky osobní neschopnosti konkrétního potentáta.

V postupujícím toku století, s rostoucím množstvím historických pramenů, se situace začíná podstatně detailněji točit kolem střední Evropy, respektive kolem obnoveného Římského císařství a jeho vlivů v intencích karolinských.

Formálním členěním knihy připomíná učebnici dějepisu - chronologické kapitoly věnované jednotlivým regionům na sebe zhruba chronologicky navazují. Čas od času je sled válek a králů přerušen kapitolami věroučnými, hospodářskými a kulturními. Obzvláště kvalitně je shrnut vývoj křesťanství, včetně významných světců, náboženských řádů a duchovních hnutí.

Kniha je podnětná formulováním příčin a i zkušeného a sečtělého čtenáře zaujme a snad také překvapí. Každopádně úlohy přehledu českých dějin v evropském kontextu se prvý díl zhostil se ctí. Je čtivý, přehledný, zajímavý i zábavný. V oněch 2/3 nečeského obsahu je kvalitním přehledem celoevropských dějin. V textu je roztroušeno mnoho černobílých reprodukcí dobové kultury. Barevná příloha obsahuje mapy. Kniha má rejstříky.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tak jako dinosauři
Na počátku byly nálezy zkamenělin neznámých zvířat, které lidstvo neznalo v jejich živé podobě. Koncept "vyhynutí druhu" byl však křesťanskému myšlení proti srsti. Což nezachránil Noe od každého ...
(2) Encyklopedie mystiky VI.
(3) Sputnik, má láska
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům