60 %

Scheartz, Joseph; McGuinness, Michael - Einstein

Více informací k této knize najdete v detailu
Série vzdělávacích (polo-)komiksů pokračuje Einsteinem. Jakkoli tomu bývá u podobných titulů naopak a životy velikánů zaberou nemálo prostoru pro vědní disciplínu, zde život velikánův byl zatlačen vědou, technikou a sociálními rozpory. Nedá se říci, že by to bylo vyloženě špatně, protože od komiksu "Introducing Einstein" snad britský čtenář očekával především malůvky o všech těch kejklích kolem rychlosti světla. Rozbor speciální teorie relativity a motivace jejího objevu rozvojem užití elektřiny patří k vrcholům knihy.

Avšak tři strany na 50 let života mi přijdou přeci jen málo. Více se toho dovíme o době Einsteinova zrodu - Lenin nám poví o imperialismu a Marr založí Ligu antisemitů. Einsteinův otec Herrmann, potulný fabrikant, stěhuje rodinu z Ulmu do Mnichova a odtud do Itálie, jak jeho podniky krachují. Joseph Schwartz, který už nás mezitím seznámil s Pařížskou komunou, i Michael McGuinness, který nám mezitím dvakrát nakreslil Lenina, v tom kupodivu nevidí následek vnitřní rozporuplnosti kapitalismu, ale důsledek monopolizace a obviní z toho Siemense a Halskeho. Nicméně umožní nám seznámit se se Siemensovou kariérou - vynalezl moderní dynamo, budoval telegrafní sítě, díky nimž bylo možno získávat čerstvé zprávy, třeba z Krymské války, a sponzoruje výzkum elektromagnetismu.

Poněkud povyrostlý Albert velkou radost rodičům nedělá. Sotva rodina odjede do Milána, vyrazí ho ze školy. ETH v Curychu by jej byla přijala i bez diplomu (to by se proletáři nestalo), ale neudělá vstupní testy. Nakonec vše dobře dopadne a po jistých peripetiích Einstein ETH dokončí. Ale až v roce 1900, nikoliv 1896, jak je uvedeno na straně 39. Autorům tento překlep unikl při spřádání konstrukce, že se Einstein vzdal, hrdě a statečně, německého občanství, které mu bylo podstatně méně srdnatě odebráno proto, že se vystěhoval ze země. V Aarau sice nasával společenskou zainteresovanost emigrantské mládeže, ale malovat hned Trockého, Lenina a Luxemburgovou na zeď...

Snad měla být tato kresba připomínkou, že Einsteina na mnoho stran zcela opustíme a vydáme se po spletité stezce seznamování se lidstva s magnetismem a elektřinou. Magnetismus objevili Číňani, ale zmínky o něm nalezneme leckde, třeba i u Sv. Augustina. Poněkud utříděnější pohled na tyto jevy nám poskytli Ampère (doufám, že jsem obratnější než sazeč, kterému se podařilo vysadit dvakrát Ampčre), Oesterd a Faraday. Následně Maxwell jejich výzkumy završil teorií elektromagnetického pole. Dle prvotních představ se však elektromagnetické vlny měly šířit díky éteru, který vyplňuje celý prostor. Problém nastal, když se Michelsonovi a Morleyovi nepodařilo změřit vliv pohybu Země na rychlost světla (respektive podařilo se jim změřit, že je neměřitelný).

Zde se otevírá prostor pro Einsteina, kterému mezitím Grossmann sehnal místo v Bernském patentovém úřadě. Pohybuji-li se rychlostí světla se zrcadlem v ruce natažené před tváří, uvidím se či nikoli? Toť otázka i Einsteinův myšlenkový experiment a pro čtenáře i východisko k teorii relativity. Předpoklady platnosti principu relativity (nemožnost rozlišit absolutní klid) a konstantní rychlosti světla ve vakuu dle Einsteinova článku v Annalen der Physik z roku 1905 vedou k relativistické (rychlostně závislé) definici vzdálenosti, času, rychlosti, ale i síly, zrychlení a práce. Teprve pak přijde na řadu hmotnost. Je obdivuhodné s jakou odvahou se autor vrhl na výklad plný vzorců obsahujících odmocniny a zlomky v/c a s jakou elegancí jej zvládl. Algebru si uvedl 15-i stránkovými dějinami počítání ve starověku. Lidé byli patrně v roce 1979, ze kterého originál pochází, mnohem odvážnější.

Právě díky elegantnímu zvládnutí relativity a několika dalších pobočných témat je škoda, že Schwartz neudržel na uzdě své revolucionářské pudy. Západokomunistické bláboly nemají v knize žádný smysl ani žádnou návaznost, vždy se objevují jako pušky, ze kterých se nikdy nevystřelí. Einstein neměl nic společného s Trockým ani s Leninem. Faraday byl sice z prostých poměrů, ale jako šéf s podřízenými rozhodně nesoucítil, by naopak. Kniha se stala obětí osob kolem Radical Science journal. Z jejich vlastního textu jsem vybral: Bylo by chybou domnívat se, že se jedná o ortodoxní marxisty, stoupenci RSJ jsou nezařaditelní stoupenci absolutně svobodného marxismu, ortodoxního CP (to nevím, co je) a trockismu.

A zpívejme všichni:

Marx, Engels, Einstein, to je můj spejstajm...

Škoda, nutnost filtrovat omezuje vzdělávací dopad a nezbylo místo ani na kvantové jevy.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Kruh
Knihou "Kruh" jsme se dostali do opravdu neprobádaných končin světové fantastiky, až do země vycházejícího slunce, do Japonska. Autor Kodži Suzuki (*1957) patří v Japonsku mezi bestsellerové autory. ...
(2) Beznaděj / Strážci zákona
(3) Austrálie
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům