60 %

Scheartz, Joseph; McGuinness, Michael - Einstein

Více informací k této knize najdete v detailu
Série vzdělávacích (polo-)komiksů pokračuje Einsteinem. Jakkoli tomu bývá u podobných titulů naopak a životy velikánů zaberou nemálo prostoru pro vědní disciplínu, zde život velikánův byl zatlačen vědou, technikou a sociálními rozpory. Nedá se říci, že by to bylo vyloženě špatně, protože od komiksu "Introducing Einstein" snad britský čtenář očekával především malůvky o všech těch kejklích kolem rychlosti světla. Rozbor speciální teorie relativity a motivace jejího objevu rozvojem užití elektřiny patří k vrcholům knihy.

Avšak tři strany na 50 let života mi přijdou přeci jen málo. Více se toho dovíme o době Einsteinova zrodu - Lenin nám poví o imperialismu a Marr založí Ligu antisemitů. Einsteinův otec Herrmann, potulný fabrikant, stěhuje rodinu z Ulmu do Mnichova a odtud do Itálie, jak jeho podniky krachují. Joseph Schwartz, který už nás mezitím seznámil s Pařížskou komunou, i Michael McGuinness, který nám mezitím dvakrát nakreslil Lenina, v tom kupodivu nevidí následek vnitřní rozporuplnosti kapitalismu, ale důsledek monopolizace a obviní z toho Siemense a Halskeho. Nicméně umožní nám seznámit se se Siemensovou kariérou - vynalezl moderní dynamo, budoval telegrafní sítě, díky nimž bylo možno získávat čerstvé zprávy, třeba z Krymské války, a sponzoruje výzkum elektromagnetismu.

Poněkud povyrostlý Albert velkou radost rodičům nedělá. Sotva rodina odjede do Milána, vyrazí ho ze školy. ETH v Curychu by jej byla přijala i bez diplomu (to by se proletáři nestalo), ale neudělá vstupní testy. Nakonec vše dobře dopadne a po jistých peripetiích Einstein ETH dokončí. Ale až v roce 1900, nikoliv 1896, jak je uvedeno na straně 39. Autorům tento překlep unikl při spřádání konstrukce, že se Einstein vzdal, hrdě a statečně, německého občanství, které mu bylo podstatně méně srdnatě odebráno proto, že se vystěhoval ze země. V Aarau sice nasával společenskou zainteresovanost emigrantské mládeže, ale malovat hned Trockého, Lenina a Luxemburgovou na zeď...

Snad měla být tato kresba připomínkou, že Einsteina na mnoho stran zcela opustíme a vydáme se po spletité stezce seznamování se lidstva s magnetismem a elektřinou. Magnetismus objevili Číňani, ale zmínky o něm nalezneme leckde, třeba i u Sv. Augustina. Poněkud utříděnější pohled na tyto jevy nám poskytli Ampère (doufám, že jsem obratnější než sazeč, kterému se podařilo vysadit dvakrát Ampčre), Oesterd a Faraday. Následně Maxwell jejich výzkumy završil teorií elektromagnetického pole. Dle prvotních představ se však elektromagnetické vlny měly šířit díky éteru, který vyplňuje celý prostor. Problém nastal, když se Michelsonovi a Morleyovi nepodařilo změřit vliv pohybu Země na rychlost světla (respektive podařilo se jim změřit, že je neměřitelný).

Zde se otevírá prostor pro Einsteina, kterému mezitím Grossmann sehnal místo v Bernském patentovém úřadě. Pohybuji-li se rychlostí světla se zrcadlem v ruce natažené před tváří, uvidím se či nikoli? Toť otázka i Einsteinův myšlenkový experiment a pro čtenáře i východisko k teorii relativity. Předpoklady platnosti principu relativity (nemožnost rozlišit absolutní klid) a konstantní rychlosti světla ve vakuu dle Einsteinova článku v Annalen der Physik z roku 1905 vedou k relativistické (rychlostně závislé) definici vzdálenosti, času, rychlosti, ale i síly, zrychlení a práce. Teprve pak přijde na řadu hmotnost. Je obdivuhodné s jakou odvahou se autor vrhl na výklad plný vzorců obsahujících odmocniny a zlomky v/c a s jakou elegancí jej zvládl. Algebru si uvedl 15-i stránkovými dějinami počítání ve starověku. Lidé byli patrně v roce 1979, ze kterého originál pochází, mnohem odvážnější.

Právě díky elegantnímu zvládnutí relativity a několika dalších pobočných témat je škoda, že Schwartz neudržel na uzdě své revolucionářské pudy. Západokomunistické bláboly nemají v knize žádný smysl ani žádnou návaznost, vždy se objevují jako pušky, ze kterých se nikdy nevystřelí. Einstein neměl nic společného s Trockým ani s Leninem. Faraday byl sice z prostých poměrů, ale jako šéf s podřízenými rozhodně nesoucítil, by naopak. Kniha se stala obětí osob kolem Radical Science journal. Z jejich vlastního textu jsem vybral: Bylo by chybou domnívat se, že se jedná o ortodoxní marxisty, stoupenci RSJ jsou nezařaditelní stoupenci absolutně svobodného marxismu, ortodoxního CP (to nevím, co je) a trockismu.

A zpívejme všichni:

Marx, Engels, Einstein, to je můj spejstajm...

Škoda, nutnost filtrovat omezuje vzdělávací dopad a nezbylo místo ani na kvantové jevy.

Vydal Portál v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31065 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rotvajler
(2) Jistě, pane premiére II.
(3) Bohabojné ženy
V příběhu "Bohabojné ženy" (orig. Las piadosas, 1998) nás autor zavede do léta roku 1816, na břeh Ženevského jezera, kde se na své spanilé jízdě bezstarostným životem objevila pětice lidí, jako ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům