85 %

Schumann, Hans Wolfgang - Svět buddhistických obrazů

Více informací k této knize najdete v detailu
Tibet patří k zemím ve světovém měřítku počtem obyvatel takřka nicotným. Přesto se právě v této zemi vzniklá buddhisticko-tantrická syntéza rozšířila z Tibetu do okolních zemí a dnes patří prakticky k mediálně nejznámějším tvářím buddhismu. Zatímco o rituálech a obřadech théravády a mahájány nevíme zpravidla nic, modlící se tibetské mnichy viděl ve zprávách určitě každý. Každý viděl thangku - náboženský obraz, jehož parafráze pronikly i do populární kultury Západu. Pestrá ikonografie navíc přitahuje laické zájemce intenzivněji než strohá učení, zvláště obyvatelstvu navyklému nebo obeznámenému s podobnou košatostí katolictví by mohla přijít formálně známá. Jeden z prvých cestopisů po Tibetu obsahuje hluboké odsouzení, které pramení z pobouření obou mnichů bohatým kultickým a klášterním životem Tibetu.

Svět buddhistických obrazů je "Ikonografická příručka buddhismu mahájány a tantrajány" a proti podtitulu nelze protestovat. Dílo Hanse Wolfganga Schumanna, autora celkem osmi knih o buddhismu, přeložil do češtiny Jan Filipský. Pojem tantrajána označuje vadžrajánu, učení vzniklé spojením mahájánového buddhismu věřícího v bytosti setrvávající na tomto světě pro dobro ostatních a tantrických nauk hinduistické Indie. Autor vycházel především z tisků pořízených v Indii a Nepálu, ale kompletní přehled zdrojů uvedených v předmluvě je mnohem delší.

Jak již bylo řečeno, kniha je cosi podobného přehledu světců v katolicismu. Buddhistická doktrína je v tomto ohledu komplikovanější, obsahuje pět kategorií bytostí s celkem čtrnácti podskupinami.

Úvodní kapitola shrnuje Buddhův život, prvotní nauku, její vývoj a šíření buddhismu, jakož i prvou obrazovou část, základní kánon symbolů včetně muder - posuňků rukama. Část Buddhové obsahuje ikonografii života historického Buddhy Gautamy, dřívější i budoucí buddhy, pět transcendentních buddhů (stále přítomní a přírodním zákonům se vymykající; zjevují se tantrickému jóginovi během meditace) a ádibuddhy (absolutno v personifikované podobě prabuddhy).

Kapitola bódhisattvové začíná transcendentními bódhisattvy, konkrétně tabulkami ekvivalencí mezi soustavami osmi, pěti a tří bódhisattvů. Seznam nemá všeobecnou platnost, neboť texty si vzájemně protiřečí.

Celkem komplikovanou, hlavně ideologicky, skupinu tvoří bohové. Zrození v božské podobě si vysloužili příznivými činy, avšak znovu musí říši bohů opustit, jakmile se vyčerpá jejich zásoba dobrého karmanu. Hínájána bohy trpěla - v předsíních chrámů jako ústupek lidovým pověrám. Mahájána je vtělila do systému, aby věřícím umožnila najít pomoc v každodenních záležitostech. Božstva pocházejí z hinduismu, v omezením počtu z tibetského bönu. Nápadnou skupinu bohy tvoří božstva s démonským a hněvivým vzezřením. původně se jedná o nebuddhistické démony, kteří byli obráceni na buddhismus. Koncept obracení démonů na víru mě vždycky fascinoval.

Čtvrtý oddíl mapuje sádhity (bytosti postrádající objektivní jsoucnost, které tantrik vyvolává v život pomocí ideačního procesu). Rozsáhlá je zvláště poslední část historické osobnosti. Jsou to světci, indičtí učitelé a představitelé škol, tantričtí mistři s nadpřirozenými schopnostmi, žáci Padmasambhavy a tibetští učitelé, mistři a náboženští hodnostáři.

Vzdor tomu, že rozsah textu u jednotlivých dřevotisků je omezený, je výklad překvapivě kvalitní a poučný, jak jsem se pokusil uvést citáty v závorkách po některých méně známých termínech. Mnohde kniha uvádí nejen atributy a popis v několika větách, ale také celý životopis.

Podobný přehled buddhistické ikonografie není ani v češtině prvý. Tato kniha však poprvé naplňuje význam slova ikonografická příručka svým rozsahem i systemizací. Samozřejmě je jistým ekvivalentem atlasu, například hub, který člověka po přečtení nečiní odborníkem, ale umožňuje při systematickém nahlížení získat nejen základní, ale i pokročilou jistotu.

Vydala Academia v roce 2008 jako prvý svazek edice Orient.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (960 ohodnocených)
a celkem 30899 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Poslední hrdina
Neuvěřitelné se stalo skutečností. Po roční pauze (pro mnohé fandy to bylo delší než století), kdy se na internetových diskusních fórech často opakovala otázka, kdy bude další díl Zeměplochy, se v ...
(2) Psychologie myšlení a řeči
(3) Šedé duše
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům