90 %

Sepúlveda, Luis - Deník sentimentálního zabijáka / Yacaré

Více informací k této knize najdete v detailu
Po delší době se českému čtenáři dostala do rukou další kniha chilského autora Luise Sepúlvedy (sám se ale prohlašuje za světoobčana) . Po velkém úspěchu jeho knihy "Stařec, který četl milostné romány" nám nakl. Rybka Publisher nabízí dvě novely : "Deník sentimentálního zabijáka" a "Yacaré". Novela zabijáka je hořký příběh stárnoucího nájemného ...

Po delší době se českému čtenáři dostala do rukou další kniha chilského autora Luise Sepúlvedy (sám se ale prohlašuje za světoobčana) . Po velkém úspěchu jeho knihy "Stařec, který četl milostné romány" nám nakl. Rybka Publisher nabízí dvě novely : "Deník sentimentálního zabijáka" a "Yacaré". Novela zabijáka je hořký příběh stárnoucího nájemného vraha, který si nechce připustit svoje stárnutí. Stává se v tomto světě "čistého" zabíjení zbytečně sentimentální. V této branži platí dvě nepsaná pravidla - nikdy se na nikoho nevázat a nezajímat se o minulost své oběti. Obě porušil. Už nějakou dobu miluje dívku, z které udělal opravdovou ženu, která mu ale teď začíná hýbat jeho životem a city. V tomto rozpoložení se rozhodne skoncovat se svou temnou profesí. Z toho důvodu se z obyčejné zvědavosti, i když se to snaží za každou cenu v sobě potlačit, zajímá o minulost své oběti, důvod pro jeho likvidaci. Jeho příběh spíše připomíná hořkou satiru na téma lásky a spravedlnosti. Dějem se Sepúlveda může vyrovnat většině slavných autorů špionážních thrillerů, a přesto v je v tom cítit jeho vlastní styl - lehkost psaní, neuvěřitelná schopnost přitáhnout čtenáře ke stránkám knihy, přitažlivě vytvořený děj s několikrát omílaným tématem a bravurně zvládnutá pointa.
Novelou "Yacaré" se autor vrací k tématu své slavné knihy "Stařec, který četl milostné romány" - jihoamerickým indiánům s jejich specifickou životní filozofií a magií. Bývalý policista pracující pro velkou švýcarskou pojišťovnu vyšetřuje v italském Miláně záhadné úmrtí kožedělného magnáta s vysokou životní pojistkou. Po pár dnech se dostává do hloubky činu, který má svůj prapůvod v kmenu jihoafrických indiánů Anaré, kteří svůj život mají spojený s yacaré - malými kajmany. Je to opět konflikt mezi světem primitivních přírodních národů s moderním materiálním civilizovaným světem.
Luis Sepúlveda je opravdový mistr spisovatel, který společně s Paulo Coelhem šíří slávu jihoamerické literatury ve světě. Vobou jeho novelách je cítit temperament Jihoameričanů, tak cizí nám usedlým Středoevropanům. Chci jen poděkovat nakl. Rybka publ. za tuto knihu, která byla pro mne největším kulturním zážitkem vánočních svátků 2003.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Ďáblova alternativa
(2) Džordžíno, politický buldozér
Autor, Jan Žáček si zajistil docela dobrou reklamu v nejčtenějším seriozním denním tisku. Ten několik dní před vydáním knihy otiskl ukázku a komentář, jak to zase někdo panu Paroubkovi natřel. Jak je ...
(3) Běguni
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům