80 %

Sepúlveda, Luis - Sbohem, pampo

Více informací k této knize najdete v detailu
Tento spisovatel světoběžník (původem z Chile) se do podvědomí čtenářů ve světě, i u nás doma, dostal především svojí knihou "Stařec, který četl milostné romány", po které se následně v českém překladu objevila další kniha - "Deník sentimentálního zabijáka". Ta byla jakoby tématickou předzvěstí jeho nejnovějšího českého překladu, který nakl. ...

Tento spisovatel světoběžník (původem z Chile) se do podvědomí čtenářů ve světě, i u nás doma, dostal především svojí knihou "Stařec, který četl milostné romány", po které se následně v českém překladu objevila další kniha - "Deník sentimentálního zabijáka". Ta byla jakoby tématickou předzvěstí jeho nejnovějšího českého překladu, který nakl. Julius Zirkus vydalo pod názvem "Sbohem, pampo". Opět jde o literární pochoutku tohoto skvělého vypravěče a znalce lidských charakterů.
Když na konci knihy "Deník sentimentálního zabijáka" inzerovali knihu "Sbohem, pampo", psalo se tam, že se bude odehrávat jak v současném Německu, tak v drsné, a přesto krásné Ohňové zemi na jihu Chile. A mimo to bude plná agentů nechvalně proslulé STASI. Nebyl jsem asi jediný, který s napětím čekal, co Sepúlveda z toho mixu vykouzlí.
Nakonec z toho vyšel neuvěřitelně psychologicky propracovaný příběh s několika dějovými liniemi, které se v závěru setkávají v jednom bodě. Jsou to jednak osudy chilského emigranta v Hamburku, bývalého levicového partyzána a teroristy, a jednak osudy bývalého špióna východoněmecké STASI, který se najednou po sjednocení Německa stal méně než lidským odpadem. I když oba byli bojovníci za nějaké ideály, jejich charaktery se naprosto liší. Jeden na svůj boj rezignoval, a teď se jen snaží žít, či přežít, druhý postrádá najednou svoji důležitost, nějakého vůdce, který přesně určí směr, a kterého by s německou oddaností následoval. Příběhy obou bojovníků spojuje ukrytý nacistický poklad, který se po padesáti letech objevil právě na jihu Chile, v Ohňové zemi. Oba se do jeho hledání dali z nějakého pádného důvodu. Chilan vlastně pro peníze pro svou nemocnou dívku spolubojovnici, Němec pro potřebu zase něco znamenat.
Je až k neuvěřením, jak tento jihoamerický autor dokonale vyobrazil pocity "cizince" v Německu, a hlavně pocity bývalých NDRáků po toužebně očekávaném sjednocení se svým západním bratrem. Něco takového bych čekal například od Thomase Brussiga, ale ne od Chilana.
Kniha jen dokazuje, že život není ani černý, ani zářivý. Jde o dokonale skloubený napínavý příběh s jedinečně vykreslenými charaktery hrdinů.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Slan
(2) Nesmrtelnost
Vrátím se ještě na chvíli ke skutečnosti, že je to poslední autorův česky psaný román. To totiž není pouhá fráze. Kundera se tímto dílem zřejmě nadobro rozloučil i s českým prostředím ve svých ...
(3) Láska a jiné nemoci
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům