100 %

Sigurðardóttir, Yrsa - Poslední rituál

Více informací k této knize najdete v detailu
Přišla mi do ruky zajímavá detektivka od autorky, která se narodila v roce 1963 na Islandu v Reykjavíku, vystudovala v oboru stavební inženýrství. Pracuje jako stavební inženýrka a při tom se baví psaním, vyšlo jí již pět knih pro děti a dvě knihy pro dospělé. Detektivní román Poslední rituál prý předčil na žebříčku prodejnosti i slavného Dana Browna.
V roce 2006 autorka navštívila pražský veletrh Svět knihy. Nevím jak pro většinu čtenářů, ale pro mne byla autorkou dosud neznámou. Představovaná kniha Poslední rituál je detektivkou, která zcela určitě zaujme. Odehrává se na Islandu, kde byl zavražděn německý student.

"Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí. Co nám odhalí třetí znamení.
Jaký význam má poslední rituál?"

Tento podtitul je dostatečně hrůzný a zaujme, jelikož zde zjevně opravdu nejde o obyčejnou vraždu, všechno se zde točí kolem magie, čarodějnictví a historie, i když děj se odehrává v současnosti...

Kniha je vázaná s knižním přebalem, má přes 420 stránek, obsahuje Prolog, 33 kapitol a Epilog. Obsahuje data 6.12.2005 a 13.12.2005. Jak jsem již psala, děj se odehrává na Islandu, německý student historie Harald je zavražděn, pravděpodobný vrah je za mřížemi, ale bohatá rodina zavražděného najímá dva právníky, aby vraždu přešetřili!

Hlavní hrdinkou je Tóra, islandská právnička, druhým právníkem je Němec Matthias, přítel německé truchlící rodiny. Sympatická dvojice právníků se dává do práce a vyšetřuje okolnosti hrůzné vraždy studenta Haralda... Případ oba právníky plně zaměstnává, jenže Tóra je také matkou dvou dětí a navíc je ještě rozvedená... Nahlédneme do jejího soukromí, do rodiny a vztahů... Matthias je zprvu k Tóře nedůvěřivý, nadřazený až sarkastický, ale postupně se oba docela velice dobře doplňují a jejich profesní spolupráce je sbližuje. Vyšetřování a výslechy podezřelých zahajují na univerzitě a u přátel zavražděného. Harald byl dost podivínský, ale mezi úzkou skupinou studentů byl oblíbený. Velice bohatý, veselý, nápaditý, líbí se mu tetování a další "zdobení" svého těla, ale student i nebezpečně experimentuje!
Harald pátral na Islandu po starých rukopisech a po historické knize Kladivo na čarodějnice. Odhalení střídá odhalení! Dostáváme se hluboko do historie 15. a 16. století, poznáváme blíže magii, čarodějnictví, jak kdysi jednala inkvizice, dovídáme se podrobnosti o honu na čarodějnice...

Tóra je případem a Matthiasem tak zaujata, že jí uniká drama, které se odehrává ve vlastní rodině! Na poslední chvíli se snaží vše vyřešit!

V detektivce je mnoho podezřelých z vraždy, situace se stále mění, rozuzlení případu je však velmi nečekaně překvapivé!
Tóra však nachází kořeny všeho zla v rodině oběti. Neláska otce i matky zapříčinila, že se Harald ubíral jinou cestou, z té však už není návratu. Psychologický význam knihy je zřejmý.

Kniha se četla dobře, byla zajímavá, napínavá, vhodná pro obdivovatele magie, která se dnes, možná díky Harrymu Pottrovi, rozmáhá i u dětí v základních školách, což vnímám jako negativní jev, který umožňuje vzniku sekt, podivnému zdobení a chování, jež také může posléze vyústit v kriminální činy: drogy, experimenty, nebezpečné sexuální praktiky, násilí, zlo, vraždy. Inteligence studenta není zárukou toho, že se jedinec nemůže dostat na špatnou cestu životem. Mnoha dětem chybí emoční inteligence, ale "ber ji kde ber", když v některých rodinách vládne neláska, necitelnost nebo nezájem a nevšímavost k dítěti!

Kniha je moc pěkná, doporučuji!

Z islandského originálu (2005) přeložila Marta Bartošková, 2007.
Vydání I.

Vydalo nakladatelství METAFORA, 2007.


28.11.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zaklínač - stříbrný meč
(2) Divoká jízda
(3) Lužnice
Zdeněk Šmíd i touto knihou předvedl svůj nevšední dar zaujmout vypracováním. Kniha se čte báječně. Tok řeky slouží jako volný průvodce po vypravování od pramenů k soutoku s Vltavou a čtenář jako vody ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům