100 %

Silverberg, Robert - Strážci lebek

Více informací k této knize najdete v detailu
Americký autor Robert Silverberg (*1936, pozor Baronete!), slavná literární hvězda na nebi science fiction, patřil v 90. letech (už) minulého století v Čechách k velmi oblíbeným spisovatelům nejen u čtenářů, ale i u vydavatelů. Bohužel z nějakého mi neznámého důvodu zájem o vydávání jeho knih v našich zemích zmizel. Jako jeho fanoušek jsem nakonec ...

Americký autor Robert Silverberg (*1936, pozor Baronete!), slavná literární hvězda na nebi science fiction, patřil v 90. letech (už) minulého století v Čechách k velmi oblíbeným spisovatelům nejen u čtenářů, ale i u vydavatelů. Bohužel z nějakého mi neznámého důvodu zájem o vydávání jeho knih v našich zemích zmizel. Jako jeho fanoušek jsem nakonec musel zajet k naši severním sousedům, do Polska, a koupit si pár jeho dalších titulů, abych se mohl pokochat mistrovským uměním. V posledních letech se jeho jméno sice ukázalo na našich knižních pultech znovu, ale jen ve spojitosti s jeho ediční činností (např. Síň slávy SF 1-2 a Síň slávy fantasy 1-2). Proto jsem se s velkou radostí vrhl v knihkupectví na jeho román Strážci lebek (orig. The Book of Skulls). Moje nadšení sice trochu ochladlo, když jsem z textu na přebalu zjistil, že nejde až tak o sci-fi ani o fantasy, ale snad o nějakou mystickou cestu za nesmrtelností. Ovšem po přečtení několika prvních stránek jsem příběhu zcela propadl a pochopil jsem, proč byla tato kniha v roce 1972 nominována na prestižní cenu Nebula za nejlepší román roku.
Opravdu je velmi těžké definovat žánr, kam tuto bezpochyby skvělou knihu zařadit. Jedná se totiž o příběh čtyř studentů lepší university, kteří se rozhodnou o jarních prázdninách podniknout možná nejděsivější, možná nejbláznivější cestu života. Jeden z nich totiž našel v depozitáři jejich university starý zaprášený výtisk Knihy lebek, starodávný text neznámé církve obsahující osmnáct mystérií o překonání smrti a získání věčného života. Mezi hlavní podmínky patří, že musíte být čtyři žadatelé, z nichž jen dva můžou získat nesmrtelnost. Další dva se musí obětovat. Za nesmrtelnost se musí zaplatit životem.
Silverberg vytvořil naprosto jedinečnou čtveřici přátel, charakterově tak rozdílných, jak jen to jde. Bohémský začínající básník Ned, nevypočitatelný homosexuál, dále cílevědomý a odhodlaný Oliver, nádherný adónis z farmářské společnosti, poznamenaný smrtí své rodiny, třetí je afektovaný Timothy, americký aristokrat z bohaté novoanglické společnosti, znuděný díky životu bez nouze. Posledním ze čtveřice je Eli, frustrovaný Žid, trpící komplexem své rasové přináležitosti a sexuální nepřitažlivosti. Právě Eli objevil Knihu lebek a nabídl možnost cesty za nesmrtelností svým třem spolubydlícím. A také on to byl, kdo tu cestu bral vážně, i s jejími důsledky pro dva z nich.
Autor vytvořil, abych tak řekl, psychoanalytický román, psaný stylem, kdy je každá kapitola převyprávěná jedním ze čtveřice aktérů. Postupem času rozpitvává každou z postav až do nejintimnějších podrobností, a díky věku a stavu hrdinů je to hodně provázáno se sexem. Pravděpodobně Silverberg nastudoval Freudovy myšlenky. I když se dá zjednodušeně říct, že příběhem je cesta studentů ze severovýchodní části USA na jih do Arizony, nejedná se o žádný "On the Road" román. Celý děj je založený na konfrontaci jejich rozdílných charakterů, jejich rozdílného přístupu k nabízené nesmrtelnosti a životu vůbec. Jedná se o poutavé čtení, kdy je čtenáři od počátku vnucovaná role jednotlivých hrdinů, aby se ale v průběhu děje, stálým odkrýváním nových a nových tajemství, tato role radikálně měnila.
Knihu Strážci lebek, s velmi otevřeným koncem, opravdu jen těžko zařadit do sci-fi či fantasy. Abych citoval Martina Fajkuse: "Zase intelektuální čtení BoboKinga". A přesto se jedná o výborné čtení, a kdyby záleželo jen na mne, dám tomu 10/10. Ale to by asi někteří nepřenesli přes srdce. 9/10 je ale minimum, kam jsem ochoten ustoupit.


20.01.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Je mi tak lehko u srdce
(2) Případ Raffael
V centrále italského celostátního oddělení pro vyšetřování krádeží uměleckých děl dostanou zprávu o pokusu krádeže obrazu z oltáře nějakého zapadlého římského kostelíka. Generála Bottanda a jeho ...
(3) Cesta kolem světa
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům