70 %

Simak, Clifford D. - Předivo času

Více informací k této knize najdete v detailu
Román "Předivo času" (orig. Time and Again) je třetí knihou v nakl. Triton od Clifforda Donalda Simaka (1904-1988) (i když to na svém webu tají). Tento americký spisovatel a žurnalista s českými předky byl v našich končinách na počátku devadesátých let minulého století hojně vydávaným autorem, který pak ale nějak upadl v "nemilost" našich nakladatelů. Z jeho opravdu rozsáhlé bibliografie je stále co vydávat, a tak jen doufám, že Triton s tímto románem neskončí.

Styl Simakových science fiction je co se týče výběru SF u nás jedinečný. Je to jediný autor, o kterém bychom mohli říct, že dokázal do spíše akčního a přetechnizovaného žánru sci-fi vložit velkou dávku lidskosti, a přitom zůstat zajímavým a čtivým. Dokonalým příkladem je jeho povídkový román "City" (česky "Když ještě žili lidé", v rozšířené verzi "Město"), který považuji nejen za vrchol jeho tvorby, ale za vrchol v historii science fiction vůbec.

Román "Předivo času" nás stejně jako v "City" provede historií lidstva na ploše několika tisíciletí. Zatímco ale "City" je lineárně se rozvíjející příběh, v "Předivu času" nás autor díky možnosti cestování v čase provede několika časovými obdobími v různých směrech. Hrdinou knihy je Asher Sutton, který jako průzkumník v naši vzdálené budoucnosti musel na jedné záhadné planetě zemřít, aby se setkal se svým osudem, a s ním se pak vrátil zpátky do života. A jeho osud, rádce, mu dodává netušené schopnosti a nový pohled na smysl našeho bytí. Vrátí se do svého času jen aby zjistil, že se stal hlavním cílem ve válce budoucnosti vedené v čase. Pro knihu, kterou ještě ani nenapsal.Ve válce mezi lidmi a androidy o vládu nad vesmírem.

Nejdůležitější část knihy se odehrává ale v našich časech, na farmě svého předka v americkém Wisconsinu, kde se Asher snažil změnit osud lidstva. Právě silné vazby člověka k přírodě jsou typické pro Simakovu tvorbu. Lidé z farem, kteří se nepachtí za výdobytky moderního světa, ale v tichu krajiny mění naše dějiny. Nejsou to žádní drsní spasitelé, ani ztracené existence probíjející se městy hříchu. Jsou to obyčejní farmáři s tajemstvím, jako Asherův předek John H. Sutton, nebo Enoche Wallace z románu "Přestupní stanice". A jako ve většině jeho příběhů technika hraje i zde jen druhé housle.

Knihu ve spíše podprůměrné grafické úpravě obálky přeložil Václav Petr. Titul je doplněný standardním autorským medailonkem Martina Šusta, který ale v závěrečné české bibliografii z nějakého důvodu opomenul připsat díla vydaná právě v Tritonu, ale opravdu nezvyklý je především rozsáhlý doslov překladatele V. Petra, což je v našich končinách jev nevídaný, a v Petrově případě jev výborný.

Závěrem bych napsal, že tuto knihu nemůžu zcela přirovnat k jeho jedinečnému "Městu", či "Přestupní stanici". Simak se vyznačoval především jednoduchým, ale dokonalým propracovaným stylem. "Předivo času" svým víceznačným dějem a myšlenkou možná do tohoto schématu až nezapadá.

Mezi velké obdivovatel Simaka patřil i Isaac Asimov, který o něm ve svých pamětech napsal: "(Simak) Zemřel 25. dubna 1988 ve věku čtyřiaosmdesáti let. O necelé dva týdny později však zemřel Heinlein, takže Simakova smrt se v mysli čtenářů science fiction odsunula na druhé místo. To mě mrzelo, protože i když byl Heinlein úspěšnější jako autor, nemohl jsme se zbavit pocitu, že Cliff byl lepší člověk."

Doufám, že jeho příběhy si budou i v budoucnosti vyprávět možná i psi při večerních ohních, když vane severák. (Václac Petr určitě ví, co tím myslím)


27.04.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 30933 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Koralina
(2) Dvě staré babky
(3) Bohabojné ženy
V příběhu "Bohabojné ženy" (orig. Las piadosas, 1998) nás autor zavede do léta roku 1816, na břeh Ženevského jezera, kde se na své spanilé jízdě bezstarostným životem objevila pětice lidí, jako ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům