100 %

Šimková, Božena - Anče a Kuba mají Kubíčka

Více informací k této knize najdete v detailu
Jak si tak člověk stárne, navrací se rád do vzpomínek na své dětství nebo na dětství svých dětí a do pohádky... Kdo by neznal televizní večerníčky? A kdo z Vás nezná Krkonošské pohádky? Krkonošské pohádky poznalo, díky České televizi, několik generací a tyto večerníčky jsou aktuální dodnes. Dívají se na ně staří, mladí, děti, vnoučata, pravnoučata... Jestlipak víte, že slavné Krkonošské pohádky mají pokračování? Autorka Božena Šimková na ně velmi mistrně navazuje a my se máme možnost setkat se známými hrdiny. V představované pohádkové knize je Anče, Kuba, hajnej, též Trautenberk nebo Krakonoš a jeho sojka, ale nyní přibyla ještě kolébka a malý Kubíček...

"V potoce už uběhlo něco vody, Ančeti s Kubou se narodil kluk jako buk a dostal jméno Kubíček. Jinak ale všechno zůstalo při starým. Trautenberk pořád na všechny křičí své himllaudóny, donrvetry a krucajselementy a vymýšlí darebnosti..."

Máme kluka jako buka! roznášela první květnovou neděli ozvěna Kubovu radost po celých Krkonoších.
Kmotr byl po ruce, to se ví, že se jím stal starý dobrák hajný
a novopečené rodiče poctil při křtu návštěvou i sám Krakonoš.
Trautenberk z toho radost neměl
a hned začal vymýšlet zlomyslné kousky.

Anča a Kuba mají Kubíčka je pohádková kniha pro děti od 9 let věku. Je vázaná, pevná bez přebalu, lesklá, má přes 92 stránek, je krásně barevně ilustrovaná Alenou Janouškovou. Rozměry 200 x 260 mm. V knize je osm pohádek o moudrém a spravedlivém Krakonošovi a nenapravitelném Trautenberkovi. Ančeti a Kubovi se narodí synek Kubíček, všichni se vrátí k Trautenberkovi a opět společně hospodaří... Trautenberk stále stejně na všechny křičí své himllaudóny, donrvetry a krucajselementy a vymýšlí darebnosti... Jenže Anče, Kuba, hajnej a teď už i malý Kubíček si s ním vědí rady, a když ne, tak je vždycky nablízku Krakonoš. V knize se opět setkáváme hojně i se zvířátky.

V pohádkách poznáme blíže malého Kubíčka, který stále roste a roste až se po čase stane pomocníkem samotného Krakonoše, nakonec chce Kubíček vzít spravedlnost do svých rukou!

Pojďme si spolu kousek přečíst:

Toho roku se Kubíček nemohl jara dočkat, ani sáňkování ho už netěšilo a zima ne a ne skončit. A hnal by ubohou Lízinku z teplého chlívku, sotva zpod sněhu vyrazily první bledule.
Konečně se louka zazelenala, stromy nasazovaly na květ a Kubíček, v jedné ruce tenký prut, v druhé pytlík s chlebem a tvarohovými homolkami slavnostně vyvedl Lízinku na první pastvu.
"K obědu ať jste doma," nakazovala Anče, "a nežeň daleko..." Přece jen, pomyslela si, měl s ním jít napoprvé hajnej, co když se Lízinka splaší a uteče. Ale pak si řekla, že Lízinka má dost rozumu a nenechá se někde honit, i kdyby Kubíček nakrásně chtěl. Stejně však celé dopoledne za nic nestála, co chvíli se ohlédla po sluníčku, jestli už se neblíží k poledni, málem spálila milostpánovi oběd.
Najednou slyší divoké mečení a "Vyjé! Vyjé!" Vyběhla ze sednice a - mankote! Lízinka letí, jako by ji čerti honili, a za ní Kubíček, prutem švihá a křičí na celý hora: "Vyjé! Vyjé!"
Anče vyběhla s vařečkou v ruce: "Máš rozum? Vždyť je čerstvě napasená, a ty ji ženeš..."
"Jako kozu," zasmál se Kuba, "nebo že by to byl kůň, když křičíš vyjé?" Anče jim pohrozila vařečkou. "Že vás přetáhnu oba! Zítra je pouť a vy mě meškáte."
"Tak to abychom se radši ztratili, ještě bychom mohli něco slíznout," řekl hajný, vzal Kubíčka za ruku a už spolu rázují k lesu.

V pohádkách vítězí dobro nad zlem, chamtivostí a závistí... Škoda, že nemáme opravdového Krakonoše, který by krotil mnohé chamtivé, závistivé, podlé a zlé "Trautenberky."

Děti, které viděly Krkonošské pohádky, budou určitě zvědavé:

"A jak to bylo dál?"

Knihu Anče a Kuba mají Kubíčka srdečně doporučuji, byl by to i hezký dárek... Rodiče mohou splnit i výzvu: "Čtěme dětem."

Připojte se: http://www.celeceskoctedetem.cz/

Vydání druhé.
V nakladatelství MOTTO vydání I.
Ilustrace Alena Janoušková.

Vydalo nakladatelství MOTTO, 2005.


22.01.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (960 ohodnocených)
a celkem 30899 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Astrologie
(2) Povídky
(3) Pravidlo dvou minut
Crais Robert Robert Crais je autorem devíti románů, je uznávaným mistrem detektivního žánru, věrohodně popisuje atmosféru děje, pocity hlavních hrdinů, dokonale popisuje práci policistů a má ve ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům