100 %

Šimková, Božena - Anče a Kuba mají Kubíčka

Více informací k této knize najdete v detailu
Jak si tak člověk stárne, navrací se rád do vzpomínek na své dětství nebo na dětství svých dětí a do pohádky... Kdo by neznal televizní večerníčky? A kdo z Vás nezná Krkonošské pohádky? Krkonošské pohádky poznalo, díky České televizi, několik generací a tyto večerníčky jsou aktuální dodnes. Dívají se na ně staří, mladí, děti, vnoučata, pravnoučata... Jestlipak víte, že slavné Krkonošské pohádky mají pokračování? Autorka Božena Šimková na ně velmi mistrně navazuje a my se máme možnost setkat se známými hrdiny. V představované pohádkové knize je Anče, Kuba, hajnej, též Trautenberk nebo Krakonoš a jeho sojka, ale nyní přibyla ještě kolébka a malý Kubíček...

"V potoce už uběhlo něco vody, Ančeti s Kubou se narodil kluk jako buk a dostal jméno Kubíček. Jinak ale všechno zůstalo při starým. Trautenberk pořád na všechny křičí své himllaudóny, donrvetry a krucajselementy a vymýšlí darebnosti..."

Máme kluka jako buka! roznášela první květnovou neděli ozvěna Kubovu radost po celých Krkonoších.
Kmotr byl po ruce, to se ví, že se jím stal starý dobrák hajný
a novopečené rodiče poctil při křtu návštěvou i sám Krakonoš.
Trautenberk z toho radost neměl
a hned začal vymýšlet zlomyslné kousky.

Anča a Kuba mají Kubíčka je pohádková kniha pro děti od 9 let věku. Je vázaná, pevná bez přebalu, lesklá, má přes 92 stránek, je krásně barevně ilustrovaná Alenou Janouškovou. Rozměry 200 x 260 mm. V knize je osm pohádek o moudrém a spravedlivém Krakonošovi a nenapravitelném Trautenberkovi. Ančeti a Kubovi se narodí synek Kubíček, všichni se vrátí k Trautenberkovi a opět společně hospodaří... Trautenberk stále stejně na všechny křičí své himllaudóny, donrvetry a krucajselementy a vymýšlí darebnosti... Jenže Anče, Kuba, hajnej a teď už i malý Kubíček si s ním vědí rady, a když ne, tak je vždycky nablízku Krakonoš. V knize se opět setkáváme hojně i se zvířátky.

V pohádkách poznáme blíže malého Kubíčka, který stále roste a roste až se po čase stane pomocníkem samotného Krakonoše, nakonec chce Kubíček vzít spravedlnost do svých rukou!

Pojďme si spolu kousek přečíst:

Toho roku se Kubíček nemohl jara dočkat, ani sáňkování ho už netěšilo a zima ne a ne skončit. A hnal by ubohou Lízinku z teplého chlívku, sotva zpod sněhu vyrazily první bledule.
Konečně se louka zazelenala, stromy nasazovaly na květ a Kubíček, v jedné ruce tenký prut, v druhé pytlík s chlebem a tvarohovými homolkami slavnostně vyvedl Lízinku na první pastvu.
"K obědu ať jste doma," nakazovala Anče, "a nežeň daleko..." Přece jen, pomyslela si, měl s ním jít napoprvé hajnej, co když se Lízinka splaší a uteče. Ale pak si řekla, že Lízinka má dost rozumu a nenechá se někde honit, i kdyby Kubíček nakrásně chtěl. Stejně však celé dopoledne za nic nestála, co chvíli se ohlédla po sluníčku, jestli už se neblíží k poledni, málem spálila milostpánovi oběd.
Najednou slyší divoké mečení a "Vyjé! Vyjé!" Vyběhla ze sednice a - mankote! Lízinka letí, jako by ji čerti honili, a za ní Kubíček, prutem švihá a křičí na celý hora: "Vyjé! Vyjé!"
Anče vyběhla s vařečkou v ruce: "Máš rozum? Vždyť je čerstvě napasená, a ty ji ženeš..."
"Jako kozu," zasmál se Kuba, "nebo že by to byl kůň, když křičíš vyjé?" Anče jim pohrozila vařečkou. "Že vás přetáhnu oba! Zítra je pouť a vy mě meškáte."
"Tak to abychom se radši ztratili, ještě bychom mohli něco slíznout," řekl hajný, vzal Kubíčka za ruku a už spolu rázují k lesu.

V pohádkách vítězí dobro nad zlem, chamtivostí a závistí... Škoda, že nemáme opravdového Krakonoše, který by krotil mnohé chamtivé, závistivé, podlé a zlé "Trautenberky."

Děti, které viděly Krkonošské pohádky, budou určitě zvědavé:

"A jak to bylo dál?"

Knihu Anče a Kuba mají Kubíčka srdečně doporučuji, byl by to i hezký dárek... Rodiče mohou splnit i výzvu: "Čtěme dětem."

Připojte se: http://www.celeceskoctedetem.cz/

Vydání druhé.
V nakladatelství MOTTO vydání I.
Ilustrace Alena Janoušková.

Vydalo nakladatelství MOTTO, 2005.


22.01.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 3.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Věk barbarů
(2) Nesmrtelnost
(3) Astrid a Veronika
Příběh má mnoho společného jak s jejím rodným Švédskem, tak s Novým Zélandem, jejím druhým domovem. Je to příběh ze současnosti odehrávající se na švédském venkově, v malé vesnici, do které se právě ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům