85 %

Skácel, Jan; Kulda, B. M. - Pohádky z Valašského království

Více informací k této knize najdete v detailu
Moravské pohádky, převyprávěné básníkem do současné češtiny - klasika takřka absolutní. Název je sice bolkovina, ale na obsahu to nic nemění. Tato sbírka pohádek sama pohádku připomíná, konkrétně tu o chytré horákyni. Je původní/nepůvodní, nová/stará, má autorku/autora a vůbec.

Takže: Pohádky z valašského království vycházejí ze sbírky Moravské národní pohádky z okolí rožnovského, které sesbíral a v roce 1854 vydal kněz a buditel Beneš Metod Kulda (na podnět dalšího vlasteneckého kněze Františka Sušila). Výbor z těchto pohádek převyprávěl Jan Skácel. Kniha vyšla v roce 1984 pod názvem Jak se bubnuje na princezny a autorsky ji pokryla Blanka Stárková, protože Skácel nesměl publikovat. Tehdejší vydání bylo pomocí ředitelky Albatrosu Dagmar Sekorové Skácelovi v těžké životní situaci. Současné vydání, jak plyne z úvodních poznámek, je dílem Pavla Šruta a Galiny Miklínové, která knihu navíc ilustrovala dostatečně surrealistickými obrázky, aby se líbily dětem, ale přesto snesitelnými pro dospělé, nebo naopak. Miklínová také kreslila obálku prvního Harryho Pottera.

Uff! Na knížku pohádek osud opravdu dosti spletitý a komplikovaný. O to nekomplikovanější je text: Zlo je vždy řádně potrestáno, a to nejen to hlavní, ale i různí okrajoví nepřejícníci. Čtenář nalezne verzi Werichova hledání pokladu podle snu, Ševce hrdinu jako v bosenském Ateši Perišovi, i motivy známé z pohádek Erbena či Němcové.

Věru pravdu měli autoři Radostného dětství, když psali, že lid býval vůči odchylkám v partnerském soužití tolerantní. Kupříkladu starý a vychrtlý koníček, sotva ho setne oženěný Janíček, promění se v krásného mládence a žije s ním a princeznou ve třech.

Motiv Černé princezny (či spíše jejího polského ekvivalentu) použil do jedné povídky Sapkowski. Ostatně, není divu, třeba nápad, že někteří vojáci podzemní začarované armády pocházejí z hrdinovy rodné vsi a pomohou mu tak nalézt cestu na svět, je přímo štěpný. Že si toho v té vsi nikdo nevšimnul, že dva - tři chlapi pracují v podzemní armádě?

Zvláště tento Skácelův výbor by mohl být materiálem přímo pro religionistickou studii: Moravský lidový hrdina jako deus otiosus (nečinný bůh), neboť nejeden Janek vybojuje půlku království a princeznu, ale než by se s aristokracií zapletl, raději i s magickými proprietami zmizí do rodné vsi či jinam.

Úplným závěrem knihy je vlastnoruční Skácelovo poděkování lidem, kteří se zasloužili o vydání v osmdesátých letech.

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Europeana - stručné dějiny dvacátého věku
V roce 2001 byla českému čtenářstvu dána možnost přečíst si dvě vynikající populárně naučné knihy na téma dějin 20. století. První z nich je rozsáhlejší publikace Jiřího Hanáka "Orwellovo století" ...
(2) Na pomezí
(3) Zrcadlo zenu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům