100 %

Skácel, Jan - Zlé laně odcházejí k ránu

Více informací k této knize najdete v detailu
Nakladatelství Dokořán vydalo v letošním roce, v edici Mocca ("malá, ale silná káva"), básně Jana Skácela a tím nabídla milovníkům poezie výraznou přehlídku z odkazu tohoto básníka...

Knížečka poezie Zlé laně odcházejí k ránu se mě náhodou dostala do rukou. Vyšla jako 20. svazek v edici Mocca, v této edici vyšly též básně K. J. Erbena, K. H. Borovského, A. S. Puškina, V. Vysockého nebo například našeho Karla Kryla a jiné.

Jméno autora, zajímavě provedená grafická úprava a originální název nás vyzývají k četbě básní z tvorby českého básníka Jana Skácela. Více jak přes třicet básní, které jsou stvořeny z nádherných veršů, má názvy jako sonety, písně, nokturno, noční, milostné a další, potěší duši nejednoho čtenáře poezie...

Jan Skácel

7. 2.1922 - 7.11.1989

Jan Skácel se narodil ve Vnorovech u Strážnice, pocházel z rodiny učitele. Gymnázium studoval v Břeclavi a v Brně-Králově Poli, zde také maturoval. Za války byl totálně nasazen na stavbách v Rakousku. Od roku 1948 pracoval jako redaktor kulturní rubriky brněnského listu Rovnost, v roce 1952 musel však odejít a po dělnickém intermezzu nastoupil roku 1953 do literárně-dramatického oddělení brněnského rozhlasu. V letech 1963 - 1969 byl šéfredaktorem časopisu Host do domu. Od 70. let, po zániku Hosta, se věnoval pouze literatuře.

Jan Skácel debutoval roku 1938 ve Studentském časopise. Po válce se věnoval jak poezii, tak publicistice a psal též pro rozhlas. Jeho první kniha, sbírka Kolik příležitostí má růže (1957), představila již zralého básníka. Verše následujících sbírek Co zbylo z anděla (1960) a Hodina mezi psem a vlkem (1962) se inspirují baladičností a étosem folklóru. Jedenáctý bílý kůň (1964, rozšířeně 1966) je soubor kurzívek, tzv. malých recenzí psaných v té době pro časopis Host a Československý rozhlas. V dalších opusech z 60. let (Smuténka, 1965, Metličky, 1968) autor upouští od dosud převládajícího volného verše a volí i tradiční strofickou a veršovou formu.

V počátcích tzv. normalizace mohl Jan Skácel publikovat jen v samizdatu a byly to jak samostatné knihy, tak příspěvky ve sbornících a antologiích. V Jazzové sekci vyšly v 80. letech Malé recenze, Skácelovy fejetony, otiskované v Hostu do domu.

Až roku 1981 publikuje Jan Skácel doma opět oficiálně:

vyšla sbírka Dávné proso, následovala Naděje s bukovými křídly (1983, zahrnuje dvě původně samizdatové knihy, později vydané v zahraničí: Chyba broskví, Toronto 1978, a Oříšky pro černého papouška, Hamburk 1980), sbírka čtyřverší, návratů do kraje dětství a ohlasů moravských písní. V 80. letech vyšlo ještě Odlévání do ztraceného vosku (1984) a Kdo pije potmě víno (1988),

a také knihy poezie pro děti:

Kam odešly laně (1985) a Proč ten ptáček z větve nespadne (1988) jsou inspirovány dílem Josefa Čapka, Uspávanky (1983) ve svých lyrických básních s epickými prvky pracují mj. s tradičními pohádkovými motivy.

V 80. letech spolupracoval Jan Skácel též s divadlem: několik souborů hrálo jeho překlad a úpravu Plautova Lišáka Pseudola, v Mahenově činohře brněnského Státního divadla se podílel na úpravě Čapkova Loupežníka. Jeho přebásnění Sofoklova Oidipa bylo uvedeno ve Státním divadle v Brně a poté v pražském Divadle na Vinohradech.

Jan Skácel zemřel koncem roku 1989 v Brně.
Pádu komunismu se nedožil...

Již posmrtně vychází básnická sbírka A znovu láska (1991) a soubor próz Třináctý černý kůň (1993).
Doma oficiálními spisovatelskými i politickými kruhy umlčován, obdržel roku 1989 dvě významná evropská literární ocenění: V Itálii převzal Petrarkovu cenu a Svaz slovinských spisovatelů jej vyznamenal cenou Vilenica 89. U nás byl oficálně oceněn až po smrti, v roce 1992 Zlatou plaketou za zásluhy o rozvoj Jihomoravského kraje a roku 2002 se stal in memoriam čestným občanem Brna.

Pro tvorbu Jana Skácela je příznačné hluboké vědomí mravnosti, ústící v tíživé době 70. a 80. let až v projevy existenciální úzkosti. Skácelovy básně jsou charakteristické úsporným výrazem a originální metaforou, zachycením atmosféry okamžiku, citem pro archetypálnost situací. Autor si cení lidové tradice, s níž kontrastuje povrchnost, spěch a utilitarita moderního života.

(Převzato ze životopisu - Literární Doupě)

[LD] Jan Skácel - životopis, dílo a citáty
[LD] Jan Skácel - životopis
[LD] Jan Skácel - životopis

Tento básník je člověk citlivý a vnímá svět očima, které druhý nemá. Prostřednictvím jeho veršů však může čtenář prohlédnout nebo najít smysl života či okamžik vzácné chvíle nad knížečkou básní...

Skácelova poezie je krásná a neztrácí lesku ani v naší uspěchané době. Naopak, zatoužíme náhle zvolnit svoje životní tempo a na chviličku se ocitáme v básníkově světě... Autor citlivě a něžně skládá slova do veršů, však někde realisticky i krutě udeří! Básně pojednávají o snech, lásce, vině, o chvílích, vábení, o stesku, samotě, o strachu, o andělech, o dětství, stárnutí, o ránu, večeru, o jaru, létě či podzimu, najdeme zde i báseň o zhoršujícím se životním prostředí - jako varování?
Některé úryvky veršů známe, aniž si to uvědomujeme, Bohužel - i z reklamy:

"Voda má..."

Mladší generaci se může zdát, že básník "použil" text reklamy do básně... Je to však naopak. To však nesnižuje význam básně, ale působí spíše jako
rušivý element...

Básně jsou hojně ozdobeny krásnými ilustracemi, za kterými se skrývá jejich tvůrce Jiří Voves, ten také celou knihu graficky upravil... A právě tyto ilustrace ještě více podtrhují jedinečnost básní Jana Skácela.

Vydalo nakladatelství DOKOŘÁN, 2007.

Vydání I. v edici: Mocca
"malá, ale silná káva".


28.03.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 8. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Den pro Šakala
Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a ...
(2) Konečné řešení
(3) Očima tchyně
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům