85 %

Šmahel, František - Cesta Karla IV. do Francie

Více informací k této knize najdete v detailu
V nesmírně luxusním provedení vychází detailní studie o cestě římského císaře Karla IV. a jeho syna, českého krále Václava IV. za francouzským králem Karlem V. Moudrým do Francie v letech 1377-1378. Tato návštěva tvoří jednu samostatnou kapitolu Velkých kronik Francie, která v překladu do češtiny zabírá 40 stran, tedy asi desetinu tohoto rozmáchlého svazku.

Je tudíž jasné, že autor, František Šmahel z Centra medievistických studií AV ČR, překlad významně uvedl a doplnil. Nejprve čtenáře čeká prolog s podtitulem Lucemburkové a Francie 1322-1377 o dospívání českého i francouzského Karla a jejich cestě k moci a konečně i schůzce roku 1378. Ta je obsahem již zmíněné Relace Velkých kronik Francie. Epilog s podtitulem Odezvy a dohry pařížského summitu uvádí další osudy všech tří hlavních aktérů, církevní schizma a vývoj vůbec až do prvních let vlády Václava IV.. Bohatě rozvitá postranní a partikulární témata jsou shromážděna v části Exkursy, sondy a etudy. Samostatná kapitola této části je věnována kupříkladu koním, oděvům, císařovým pařížským rezidencím, jídelním lístkům hostin, hudebnímu doprovodu, darům, ilustracím k tématu návštěvy, ale i finančnímu vyúčtování cesty. Nadto obsahuje kniha literaturu, prameny, rejstříky a jiné náležitosti odborné literatury, které obyčejně v takto výpravné publikaci ani nečekáme.

Navzdory svému úzkému vymezení v názvu se kniha v konečném důsledku zabývá obdobím téměř sta let a přináší vzrušující čtení o rušné době zahrnující, mimo jiné, i stoletou válku mezi Francií a Anglií. Zajímavá je bezesporu i paralelním líčením událostí ve Francii a Českém království, potažmo Římské říši.

Překvapivě je dobře čitelný, chápeme-li jej jako beletrii, i text Relace, který z doslovného překladu Jakuba Pavla upravil autor. Snad jen méně kovaný čtenář bude uondán přívaly jmen, mnohdy stejných. Jméno Karla V. Moudrého dává tušit, že i Francie disponovala svým Karlem IV., který se v knize též vyskytuje. Poněkud odbornějším stylem je psána část Exkursy, sondy a etudy, což nevadí, dějinný příběh se odvíjel v prologu a epilogu.

Navzdory tomu, že je Šmahel autorem tolika knih, se dá uvěřit, že si touto chtěl splnit sen, vydat publikaci v opravdu krásném stylu. Počínaje přebalem přes množství reprodukcí až po celkové provedení je kniha výjimečná.

Snad jen jednu drobnost závěrem: 14. září 1328 papež Jan XXII. povolil Karlovi cestovní oltář.

Vydalo Argo v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 23. Z toho průměrné hodnocení: 3,43.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Předvolání
Americký spisovatel John Grisham se stal velmistrem žánru zvaného právnický thriller. Možná ten název vznikl jen díky jemu. Proslavil se takovými tituly jako Firma, Klient, Bratrstvo aj. Po mnoha ...
(2) Černé housle
(3) Od Olivera Twista k Edwinu Droodovi
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům