85 %

Šmahel, František - Cesta Karla IV. do Francie

Více informací k této knize najdete v detailu
V nesmírně luxusním provedení vychází detailní studie o cestě římského císaře Karla IV. a jeho syna, českého krále Václava IV. za francouzským králem Karlem V. Moudrým do Francie v letech 1377-1378. Tato návštěva tvoří jednu samostatnou kapitolu Velkých kronik Francie, která v překladu do češtiny zabírá 40 stran, tedy asi desetinu tohoto rozmáchlého svazku.

Je tudíž jasné, že autor, František Šmahel z Centra medievistických studií AV ČR, překlad významně uvedl a doplnil. Nejprve čtenáře čeká prolog s podtitulem Lucemburkové a Francie 1322-1377 o dospívání českého i francouzského Karla a jejich cestě k moci a konečně i schůzce roku 1378. Ta je obsahem již zmíněné Relace Velkých kronik Francie. Epilog s podtitulem Odezvy a dohry pařížského summitu uvádí další osudy všech tří hlavních aktérů, církevní schizma a vývoj vůbec až do prvních let vlády Václava IV.. Bohatě rozvitá postranní a partikulární témata jsou shromážděna v části Exkursy, sondy a etudy. Samostatná kapitola této části je věnována kupříkladu koním, oděvům, císařovým pařížským rezidencím, jídelním lístkům hostin, hudebnímu doprovodu, darům, ilustracím k tématu návštěvy, ale i finančnímu vyúčtování cesty. Nadto obsahuje kniha literaturu, prameny, rejstříky a jiné náležitosti odborné literatury, které obyčejně v takto výpravné publikaci ani nečekáme.

Navzdory svému úzkému vymezení v názvu se kniha v konečném důsledku zabývá obdobím téměř sta let a přináší vzrušující čtení o rušné době zahrnující, mimo jiné, i stoletou válku mezi Francií a Anglií. Zajímavá je bezesporu i paralelním líčením událostí ve Francii a Českém království, potažmo Římské říši.

Překvapivě je dobře čitelný, chápeme-li jej jako beletrii, i text Relace, který z doslovného překladu Jakuba Pavla upravil autor. Snad jen méně kovaný čtenář bude uondán přívaly jmen, mnohdy stejných. Jméno Karla V. Moudrého dává tušit, že i Francie disponovala svým Karlem IV., který se v knize též vyskytuje. Poněkud odbornějším stylem je psána část Exkursy, sondy a etudy, což nevadí, dějinný příběh se odvíjel v prologu a epilogu.

Navzdory tomu, že je Šmahel autorem tolika knih, se dá uvěřit, že si touto chtěl splnit sen, vydat publikaci v opravdu krásném stylu. Počínaje přebalem přes množství reprodukcí až po celkové provedení je kniha výjimečná.

Snad jen jednu drobnost závěrem: 14. září 1328 papež Jan XXII. povolil Karlovi cestovní oltář.

Vydalo Argo v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 23. Z toho průměrné hodnocení: 3,43.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31200 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Darwinovy ceny - evoluce v praxi
(2) Dharmoví tuláci
(3) To nejlepší z filmových pohádek: druhý tucet
V tomto pokračování prvního úspěšného svazku najdeme dalších 12 krásných pohádek, které zpracovala Marie Formáčková. Těžko říci podle jakého klíče proběhl výběr, které pohádky do tohoto svazku ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům