90 %

Smithová, Ali - Jiné povídky a jiné povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
Může být nevěra, když se Vaše patrnerka zamiluje do stromu? Je normální, když se stará o oběšenou dívku? Co když navštíví prostitutku v Amsterodamu? Nebo jí někdo poslal kytici s prázdným lístkem? Ztratila se a zbyla po ní jen cestička ze stránek dříve tolik oblíbených knih? Znamená to rozchod? Možná ne, ale určité znamení může být, když Vás ...

Může být nevěra, když se Vaše patrnerka zamiluje do stromu? Je normální, když se stará o oběšenou dívku? Co když navštíví prostitutku v Amsterodamu? Nebo jí někdo poslal kytici s prázdným lístkem? Ztratila se a zbyla po ní jen cestička ze stránek dříve tolik oblíbených knih? Znamená to rozchod? Možná ne, ale určité znamení může být, když Vás zamkne na zahradě v zimě a bez kabátu, zatímco si ve Vašem domě v klidu dělá čaj...

Nejedná se o jeden příběh, jen jsem pro Vás náhodně vybrala motivy a náměty některých z výboru sedmnácti povídek současné anglické, velmi talentované spisovatelky. Možná překvapující pro některé čtenáře by mohl být námět hned několika příběhů, jímž jsou vztahy mezi ženami. Nepíše se však jen o nich, jde také o umění, knihy, filmy, bláznovství a lásku k přírodě.

Ani jsem nezaregistrovala, že si domů nesu knihu s nahou ženou na obálce, vlastně jsem si toho všimla až po přečtení záložek, kdy obvykle obal odkládám, aby se při nošení v batohu nepoškodil. To už jsem také v mysli převracela onen zdánlivě netypický námět. Pokud láska mezi stejným pohlavím není zrovna proti Vašemu přesvědčení, nenechte se rozhodně odradit, protože byste o mnoho přišli. Jestli nad tím stále ještě váháte, vězte následující. Jsou-li hrdinkami povídek dvě ženy, je toto podáváno jako zcela přirozené, takže to dokonce můžete snadno přehlédnout.

Smithová líčí příběhy každodenního života takovým způsobem, že ztrácejí na všednosti. Události, které jsou ústředním motivem jednotlivých povídek, jsou většinou zcela běžné až banální.
Smithová je ale umí obohatit o nějakou netypickou drobnost, která pak dá celému příběhu náboj. Dokáže se také na jednu a touž věc podívat z různých úhlů pohledu. Zajímavý je pak výsledek, kdy si můžete přečíst povídku, kterou postupně "vypráví" několik jejích hrdinů. Tím je dění nejprve rozlámáno na střípky, jen proto, aby bylo na konci znovu poskládáno nebo chtete-li, aby se náhodně spletené osudy znovu rozpletly a každý si šel dál svou vlastní cestou.

Jiné a jiné povídky doporučuji hlavně ženám, ale příjemné počtení to může být nejen pro ně. Abyste si ale opravdu vychutnali, co Vám Ali Smithová nabízí, vezměte si knihu někde v klidu, kde Vás nikdo nebude rušit při dumání nad prostými a přece tak zvláštními okamžiky života.


05.04.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Můj soukromý nepřítel
(2) Já se nebojím
Příběh nás zavede na slunný jih Itálie, do pekelně horkého léta na konci 70. let minulého století. Ve vesničce Acqua Traverse, chudé osadě o pouhých pěti staveních mezi nekonečnými lány obilí, se ...
(3) Tři vánoční povídky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům