80 %

Sobková, Helena - Kateřina Zaháňská

Více informací k této knize najdete v detailu
Babička, Paní kněžna, Barunka Panklová, Vilím, Sultán a Staré Bělidlo. Nejtřeskutější modla národní literatury české, do které si neodvážili podle rýpat ani nejzavilejší čeští postmodernisté, než je životnost konceptu národa opět pohřbila na smetišti dějin. A přece, byl vůbec kdo v našich dějinách kosmopolitnější než paní kněžna z Babičky? Kateřina Zaháňská - Rakušanka, Pruska, Polka, Lotyška, teta největší Češky, žena, která předběhla dobu o staletí, dokonalá, smutná a opuštěná, závidící "šťastné to ženě", jak si zapamatovala její schovanka Božena Němcová.

Božena Němcová je také klíčem k zájmu Heleny Sobkové o Kateřinu Zaháňskou. Popravdě řečeno, ono je opravdu podivné, aby paní kněžna, sotva si kočí pořídí dítě, přidělila mu dům, dcerku zvala na pravidelné návštěvy a nakonec ji vzala i na pár let na zámek. Nejeden dobový román vypráví o nalezencích na prahu, kteří byli celý kníže pán, či nějak podobně. Sobková však nesouhlasí s nejsnadnějším řešením, že Božena Němcová je dítě samotné paní kněžny a knížete Metternicha, na základě studia monografií a korespondence dospěla k přesvědčení, že opravdovými rodiči spisovatelky Němcové byli Karl Clam-Martinic a Dorothea, o dvanáct let mladší sestra Kateřiny Frederiky Vilemíny Benigny princezny Kuronské.

Svou tezí se autorka dostává do sporu, kupříkladu s Miroslavem Ivanovem, nestorem české literatury faktu. V Dějinách a současnosti byla za historiografii či její vady v knize Malíř slavného portrétu Josef V. Hellich přeukrutně vypeskována, proto doufejme, že toto, již druhé a upravené vydání Kateřiny Zaháňské netrpí obdobnými bolestmi a věnujme se kvalitám literárním.

Kniha si zachovává formu odborného textu, avšak je velice čtivá i jako historický román, jen jmen a dat je mnohem více a přímých řečí chybí; za to jsou zde citáty z deníků a korespondencí. Barevné obrazové přílohy na křídě dávají knize dokonce formát obvyklý pro bulvární časopisy, neboť, přiznejme si, život a mravy lepších vrstev doby napoleonských válek byly vpravdě volnější a Kateřina Zaháňská, vzdor tomu, že intelektuálnější a vzdělanější, byla dobovým klonem Paris Hilton.

Jako správná dcera konce 18. století přijímala jeho svobodomyslné tendence a nekonvenčně je uplatňovala ve svém životě. Hle, jak poeticky autorka vyjádřila, jak málo bylo významných mužů, kteří by nebyli milenci Kateřiny Zaháňské! Byl jím i kníže Metternich (takže hned první náhled na původ Barunky nebyl až tak bláznivý), ale byl jím i Alfréd Windischgrätz a byli jimi další. Vilemína byla pravým polyhistorem, hovořila několika jazyky, byla krásná, bohatá, byla prostě to nejlepší, co bylo k mání.

Snad jen, vrátíme-li se krátce k historii, proč princezna sídlila v dolnoslezské Zaháni a v Ratibořicích? Přiznejme si, že o Ratibořicích víme jen díky Muzeu Boženy Němcové a kde že je ta Żahań věděl před tímto odkazem také asi málokdo. Historie je to spletitá, spojující spolu všechny nebo skoro všechny evropské státy. Polsko, jemuž Kuronsko a Zemgalsko připadlo. Rusko, jehož carevna Anna II. byla dříve kuronskou princeznou a která prosadila na kuronský trůn svého milence, dědečka Kateřiny Zaháňské. Rod Bironů (původně Bührenů) se stal vychovatel dětí Anny II. a právě tato technologie udávání nemanželských dětí dovedla Součkovou na stopu Boženy Němcové. Sama Vilemína takto udala své nemanželské dítě s ženatým švédským vyslancem, čehož pak litovala, protože další děti mít nemohla. Ačkoliv Bironi po smrti Anny II. strávili dlouhá léta ve vyhnanství na Sibiři, konec jejich vlády v Kuronsku učinila až carevna Kateřina II. a rod Bironů nechala "odejít" do zaháňského a náchodského ústraní. Ne nadarmo vzbudilo vydání knihy velkou pozornost v Lotyšsku, jehož část Kuronsko a Zemgalsko tvoří. Turonsko nás možná tolik neinteresuje, ale svého času vlastnilo Tobago a malou kolonii v Guineji.

Spletité, propletené osudy desítek státníků a šlechticů z dob, kdy mnohé země byly ještě něčím jiným, než se nám dnes zdají. proto také ten multinárodnostní zájem o Kateřinu Zaháňskou. Kniha skýtá možnost nahlédnout do historie a zjistit, že pro vyvolené byla v intencích současnosti a jak málo se na našem chování podepisuje konkrétní realizace luxusu, zda je to dostupnou technikou či dostupnými poddanými. Umožňuje vidět velké státníky jako záletné kašpárky motající se mezi dvěma milenkami, z nichž ani jednu nechtějí opustit (o manželce ani nemluvě), i šlechtice, jejichž portréty obdivujeme na zámcích, jako hochštaplery a gigoly s věčně prázdnou kapsou. Politiku světa viděnou prizmatem zájmů knížecích milenek. Zajímavé, zábavné a poučné.

Vydala Paseka v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 23. Z toho průměrné hodnocení: 1,7.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31027 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Den pro Šakala
Slavní autoři mají na svém kontě většinou mnoho titulů, ale vpovědomí čtenářů jsou většinou jen ty nejpopulárnější. Shakespere napsal desítky her, ale každý si vzpomene hlavně na Hamleta a Romeo a ...
(2) Nesmrtelnost
(3) Emancipace od židů
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2020 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům