80 %

Sosan, Tesa - Zrcadlo zenu

Více informací k této knize najdete v detailu
Intelektuální porozumění Buddhovu učení velmi škodí, napsal Mistr Sosan, vlastním jménem Čchongho Hjudžong (1520-1604), protože, jak praví Ákášagarbha sútra:

Psaná slova jsou dílem ďábla.

Jména a tvary jsou dílem ďábla.

Dokonce i slova Buddhy jsou dílem ďábla.

Jak patrno z předchozího odstavce, knihou Mistra Sosana se českému čtenáři dostává do rukou opravdu zajímavý kousek zenové literatury, dávající podnět nejen k přemýšlení (jak už víme beztoho škodlivému), ale i náhledu na reálie středověké Korey. Mistr Sosan, sirotek, který v 15 propadl u konfuciánských zkoušek a ve 36 letech byl jmenován do čela tehdejších dvou mnišských řádů - zenového řádu Son a řádu Kjo studujících sútry - se stal 63. zenový patriarchou po Mahákašjapovi. Ve svých dílech ukazoval hlavně na souvislosti a shody mezi učeními buddhismu, taoismu a konfucianismu. Sosan byl praktik kladoucí velký důraz na soulad mezi studiem súter a meditační praxí. Znalce čínské zenové literatury překvapí, že byl zastáncem recitování jména buddhy Amitábhy, které bylo podstatou učení sekty Čisté země. Uznání Činulovy teorie náhlého probuzení a postupného zdokonalování mysli vyneslo Zrcadlu zenu ve 20. století dokonce obvinění ze zenové neortodoxnosti.

O historických souvislostech si lze přečíst v předmluvě Ivany Gruberové, překladatelky a tvůrkyně poznámek. Vlastní smysl tohoto díla, z pera autora, lze nalézt v předmluvě Mistra Sosana. Zdá se, že Korea 16. století měla v aplikaci zenu stejné problémy jako Evropa s aplikací křesťanství, zatímco lid upadal do formální zbožnosti pouťového okultismu a pověr, komplikovaná učení vyžadující dlouhou přípravu a odříkání se stávala oblíbenou hračkou salónních playboyů a podomních prodavačů zázraků.

Mistři, kteří mají nemocná ústa a jazyky, považují za zen překrucování slov a křivení řeči, křičí "ho" a divoce pokřikují. Sosan byl tak vlastně zenovým mistrem, který odsuzoval zázračná prozření výkřikem, úderem i teatrální výstředníky, čili všechno to, o čem si obyčejně myslíme, že k zenu neodmyslitelně patří. Doporučuje poslech súter, ale připomíná, že samotné sbírání svatých textů a svatých předmětů k osvícení nevede. Mnohem příkřejší odsouzení se v jeho práci dostává bohatnoucím mnichům nedodržujícím pravidla a zřejmě též samozvaným mnichům, kteří ve vyholení hlavy viděli jednoduchou cestu k životu zdarma. Dnes, v období úpadku Buddhova učení, stáda ovcí v tygřích kůžích se vůbec nestydí za své prospěchářské chování. Potají se spolčují, aby získala moc.

Kromě tepání nešvarů systému Sosan pochopitelně hovoří též o niterné stránce zenu. Obvykle počítáme, plánujeme to i ono, zmítáme se na vlnách života a smrti, bloumáme mezi obavami a strachem - všechny tyto duševní stavy jsou pouhým lpěním na vědomí. Dnešní lidé si neuvědomují, že je to nemoc, a klidně si onemocní.

Formálně je kniha uspořádána systémem známým z matematiky: Definice - věta - důkaz, konkrétně, jak je patrno z ukázky: Citát - komentář - vysvětlení. Jedná se výbor z různých buddhistických súter, jejichž studium považoval Sosan pro naprostou většinu meditujících za naprosto nezbytné, avšak jejich počet za příliš velký a hrozící svedením studujícího na cestu salónního intelektuálství. Neboť, kdo studuje slova, ví jak by se měl problém řešet, ale dostane-li se do problému, opět upadne do zmatku. A lpění na slovech může být nebezpečné.

Kniha Mistra Sosana je sice tenká, ale vydrží na dlouho a onoho intelektuální porozumění při její četbě bude rozhodně potřeba. Mimo již uvedené předmluvy je kniha doplněna vysvětlivkami a fotografiemi z jeskynní poustevny Sokkuram poblíž Kjongdzu, která byla v roce 1995 zahrnuta do seznamu památek UNESCO.

Vydala DharmaGaia v roce 2007.

Diskuze k této recenzi:
Sosan, Tesa - Zrcadlo zenu (příspěvků: 0)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 1,75.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1011 ohodnocených)
1091 knih
  (960 ohodnocených)
a celkem 30749 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Boehmová, Tereza - Zuzanka a Goldýš
Titul: Boehmová, Tereza - Zuzanka a Goldýš
Sleva: 25 % (ušetříte 83 Kč)
Cena: 247 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Duhová šestka
(2) Ikona
Forsyth se na výslunní popularity čtenářů dostal svým prvním románem "Den pro Šakala" (1971), který se dočkal neméně slavného filmového zpracování. Románem "Ikona" (Icon, 1996) chtěl Forsyth ukončit ...
(3) Jantarové kukátko
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2018 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům