100 %

Šrámková, Jana - Hruškadóttir

Více informací k této knize najdete v detailu
"Islandská novela" odehrávající se však v Česku a Polsku. Abych pravdu řekla, mě osobně ten Island dost zmátl. Kde se vzal? Než jsem se k tomu v dílku Jany Šrámkové, ověnčeném Cenou Jiřího Ortena 2009, dočetla, zasvětil mě jeden známý. "Co to čteš, to je něco z Islandu?" To už jsem si říkala, že jsem asi kulturně zaostalá, když někomu stačí pohled na obálku s názvem a ví, kdežto já jsem o tom uvažovala během už asi třicet stránek a nevím nic. Že by byly hrušky národním islandským jídlem? Nebo snad stromem? Ale nečekejte, že vám to zde řeknu. Vy jistě také patříte mezi ty kulturně osvícené čtenáře a já bych se tu jen zbytečně znemožnila. Kdo neví, přečte si Hrušku a dozví se.

Jen tak sama od sebe bych si asi Hrušku nepořídila, podle textu na obálce bych jí odsoudila jako příliš intelektuální literaturu na mou osobu, na čtení v autobuse, na oddych a provětrání hlavy po náročném pracovním dni. Byla by to škoda. Mohla jsem si ale poslechnout zajímavě vybranou ukázku v poutavém pojetí herečky Věry Slunéčkové. Šla jsem se totiž v rámci Světa knihy podívat na předání již zmiňované Ceny Jiřího Ortena. Hruškadóttir byla jako jedna ze tří finalistů představena a obhajována svým patronem z odborné poroty. Obhajoba by mne upřímně řečeno nepřesvědčila, protože bohužel některým literárně-kritickým obratům příliš nerozumím, ale ukázka zaujala. I kdyby byl nakonec ověnčen jiný z mladých autorů, měla jsem již Hrušku zapsanou na pomyslném knižním nákupním seznamu.

Měla-li bych pro zhodnocení použít jedno slovo, bylo by to "působivé". Příběh není důležitý, na čem záleží jsou postavy, jejich charakter, pocity a vztahy mezi nimi. Mladá hrdinka a její životní zkouška. Jak se vyrovnat s osobní tragédií. Jak pokračovat v načatém životě. A jestli to má smysl.

Zajímalo by mě, jestli musela autorka pečlivě cizelovat každý odstavec, každou větu, nebo jestli jí slova v této podobě prostě plynou z pera (resp. z klávesnice). Tak i tak na mě výsledek udělal dojem.

Hrušky už sice nekvetou a ke zrání zase mají ještě daleko, zkuste si ale nějakou vyhlédnout. Možná se vám podaří najít nějaký strom s duší - nemusí být starý, to není jediný předpoklad toho, aby mnohé zažil. Až bude opravdu pěkný pozdně jarní den, posaďte se pod ten strom, jen tak, na zem do trávy a opřete se o kmen. Zaposlouchejte se do šumění listů a bzučení všech vícenohých hmyzích potvor, pak budete správně naladěni na knihu Hruškadóttir. Nebo si jí jako já přečtěte v autobuse po cestě z práce.


13.10.2009
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 24. Z toho průměrné hodnocení: 2,67.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tak jako dinosauři
(2) Harry Potter a princ dvojí krve
Ještě předtím než jsem se pustil do čtení, uvědomil jsem si, že si moc nepamatuji, co se vlastně dělo v pátém dílu. Samozřejmě páteř příběhu ano, to že zemřel Sirius Black apod. Ale na rozdíl od ...
(3) Eichmann
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům