80 %

Stevensová, Chevy - Stále nezvěstná

Více informací k této knize najdete v detailu
Románová prvotina mladé kanadské autorky Chevy Stevensové "Stále nezvěstná" (orig. Still Missing, 2010) sklidila čtenářský úspěch po celém světě. Letos na jaře ji přineslo nakl. Euromedia - Knižní klub i českým čtenářům.

Tento psychologicky laděný thriller vychází z představ autorky, která byla stejně jako románová hrdinka Annie realitní makléřkou, a při prodeji domů si často představovala, co vše se vlastně může stát díky našim naivním pocitům bezpečí. Tyto představy pak vložila do knihy "Stále nezvěstná". Výsledkem je příběh realitní makléřky, která je jednoho dne při prezentaci prodávané nemovitosti unesena neznámým mužem, fiktivním zájemcem. Zavřená v neznámém srubu pak stráví celý rok v děsivém strachu z nevyzpytatelného chování únosce, kterého vlastně v celém příběhu nenazývá jinak než Úchyl.

Kniha nezapadá tak zcela do klasické představy moderních thrillerů. Stejnou měrou jako samotnému příběhu se autorka věnuje i psychologické stránce takových případů. Jak se takový člověk cítí? Jaké jsou jeho pocity, když neví kde je, proč tam je? A hlavně proč zrovna on? Díky tomu vlastně koncipovala svůj román jako sled sezení u psychologa, kde se hrdinka snaží vyprávěním zbavit svých mentálních bloků, které ji po útěku a návratu domů provázejí.

Právě otázka - proč zrovna já - je pro naši hrdinku asi nejtíživější.

Příběh je koncipován ve dvou vypravěčských rovinách. V jedné je nám prezentované psychologické, fyzické a sexuální týrání, kterému je Annie vystavěna svým únoscem. Ten s jistými mesiášskými komplexy trvá na nesmyslných pravidlech podporovanými krutými tresty, díky jimž chce vybudovat něco jako skvělou rodinu. V druhé rovině, a ze čtenářského hlediska asi i napínavější, je nám předkládán vlastně příběh ženy, která se snaží vrátit do normálního života, znovu najít cestu k rodině, přátelům a lidem vůbec. Přitom ale stále hledá odpověď, proč se to vše stalo. A odpověď na tuto otázku v závěrečné pointě je více než šokující. V kombinaci se zvrácenou lidskou logikou je to skutečně vyvrcholením celého příběhu, a z mého hlediska i originální nápad.

Po stylistické stránce mi kniha připomíná slavný román Stephena Kinga - Dolores Claibornová. Takový ten dialog, kdy je nám ale předkládán jen text hrdinky. Stevensová nepoužívá složitého slohu a ani slovní zásoba není květnatá. Ale v této jednoduchosti jakoby výrazněji vyzní celá obludnost děje.

"Stále nezvěstná" je na prvotinu velmi dobře stavěný román, který dokáže člověka vtáhnout do děje. Komentáře na různých webech, především čtenářek, tento verdikt jen potvrzují.

Knihu přeložila Edda Němcová.


18.12.2011
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2,25.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Já hlína jsem
Doménou amerického spisovatele Chaima Potoka (1929-2002) je židovská literatura. Stačí si jen připomenout jeho už česky vydaná díla jako "Dar Ašera Leva", "Jmenuji se Ašer Lev", "Vyvolení" atd. Jeho ...
(2) Tao te ťing
(3) Naučné stezky a trasy II. Jihočeský kraj
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům