90 %

Strugackij, Arkadij; Strugackij, Boris - Stalker

Více informací k této knize najdete v detailu
V množství sci-fi především americké produkce se díky nakl. Triton a Laser-books objevují v reedici i klasická díla ruské science fiction bratří Strugackých. Jedním z nich je i román STALKER, který už v době socialistické vyšel pod původním názvem "Piknik u cesty".

Patřil jsem taky k lidem, kteří se k science fiction dostali až po roce1989, kdy se na pultech knihkupectví začaly objevovat americké sci-fi hity v lákavých barevných obálkách. A stejně jako mnoho dalších čtenářů jsem najednou neměl ani zájem, ani důvěru k něčemu, co bylo vytvořeno za socialismu. A tak i když mi přátelé doporučovali romány bratří Strugackých, stejně jsem se na žádný ani nepodíval. Až teď, po letech, kdy už jsem byl blýskavými americkými obálkami přesycen, jsem se dostal k jejich dílu, a byl jsem šokován (kladně). Toto dílo napsali socialističtí autoři a soudruzi to povolili vydat?

Kniha se odehrává někde na Západě, v oblasti města Harmond, kterou navštívila mimozemská civilizace. Místo, kde po sobě zanechaly stopy, se teď nazývá Pásmo. Jde o velký pás území, které na první pohled vypadá jako normální země, ale kromě artefaktů z návštěvy obsahuje i jiné fyzikální anomálie, které jsou něco jako smrtící pasti. Celé Pásmo je přísně uzavřená oblast, hlídána armádou, a jediné povolení pro vstup mají zaměstnanci Mezinárodního ústavu mimozemských civilizací. A pak tu jsou ještě stalkeři, lidé, kteří chodí do této vražedné oblasti tajně v noci, a sbírají různé artefakty, aby je následně za velké peníze prodali překupníkům. Jedná se o věci, o jejichž smyslu a účinku se málo ví, a vždy je to tedy jako los do loterie. Stalkerem je hlavní hrdina knihy - Roderick Shoehardt, legenda mezi stalkery. Celý příběh se odehrává ve třech časových obdobích, podle věku Roda. Tedy ve věku 21 let, pak 28 let a nakonec 31 let. Dozvídáme se nejen životní osudy Roda v jednotlivých letech, ovlivněné jeho hazardním pobytem v Pásmu, ale hlavně jak se měnilo poznání odborníků o Pásmu, a vlastně chování celé společnosti. Přes všechno počáteční překvapení a bázeň nakonec v lidech převážilo jejich "lidství" a udělal si z Pásma hlavně výnosný obchod. I přes nezanedbatelný dobrodružný námět, autorům myslím zde šlo především o načrtnutí možné vize chování lidstva při skutečném kontaktu s mimozemskou civilizací. Paradoxně o ni samotnou tu až tak nejde, nic o nich autoři neprozradili, žádné důvody, ani jejich vzhled a či jejich technologie. Jediným zástupcem, který se o jejich návštěvu skutečně zajímá, je pragmatický vědec prof. Valentin Pillman. Ten všechny fantastické představy považuje za nepodložené a smyšlené, a až s jistým sarkasmem poukazuje na svoji myšlenku, že mimozemšťané možná kolem jen prolétali, a na naší planetě Zemi si udělali krátký "piknik u cesty".

Román "Stalker" (Piknik u cesty) patří k vrcholným dílům této ruské dvojce. Není se čemu divit. Kniha v sobě skloubila jak napínavý děj, tak především zajímavou myšlenku, dotvořenou nápaditě charakterizovanými postavami.

Kniha "Piknik u cesty" (orig. Piknik na obočině) vyšla v roce 1972, a prvního českého překladu od Marie Uhlířové se dočkala už v roce 1974. Druhé vydání z roku 1985 se stále nazývá jako "Piknik u cesty" a teprve tří vydání v nakl. Triton a Laser z roku 2002 vychází jako "Stalker". Tento název se ve světě ujal po zfilmování knihy významným ruským režisérem A. Tarkovskym v roce 1979. V současnosti už podle myšlenky knihy vznikla i počítačová hra S.T.A.L.K.E.R.


12.01.2006
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 53. Z toho průměrné hodnocení: 1,79.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
Pachman, Richard - Kdokoliv
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dlouhý pochod
V tomto díle dal Stephen King své "hororové" fantazii neomezenou volnost. Vytvořil nejen příběh, který svým námětem připomíná noční můru duševně nemocného člověka, ale vložil ho do jeho vlastní ...
(2) Strukturální antropologie
(3) Svět Stínu
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům