70 %

Strugackij, Arkadij; Strugackij, Boris - Stará spojení / Staryje svjazy

Více informací k této knize najdete v detailu
Stará spojení musí vyhasnout! Jen tak se může zrodit paměť nová. Paměť jiná, nově složená, či spíše čerstvě přenesená, o hrůzo, třeba z jiného světa. Podržíme-li se však té staré, dojdeme ke starým vizím o paměti. Ke vzpomínkám na samé počátky Strugackých, kdy ještě byli každý jeden, kde začínali být dva a kdy se stroj později tak dobře běžící teprve cvičně rozbíhal.

Dvojjazyčné vydání pěti kousků ze sbírky Krakenovy dny je cestou do archeologie Strugackých a překladatel, Libor Dvořák, až trochu bázlivě v úvodu píše, že kniha bude zajímavá hlavně pro znalce Strugackých. Nezačnete-li po ránu hned první povídkou, mohu směle prohlásit, že si užijete i jako neznalci.

První dílko, Písečné šílenství, příprava na Planetu nachových mračen, je výrazně psychedelicko-surrealistické a v ranní tramvaji mě stálo nemálo úsilí to pochopit. Zároveň je to prvá dokončená spolupráce obou bratří. Jak zemřel Kang mi výrazně připomnělo Zelazného Světla jeho očí. Jen místo patosu nastoupila zkratka a místo záměru rozmar. Zároveň je to prvotina Arkadije Natanoviče Strugackého, napsaná v Kazani v roce 1946, kde Arkadij překládal výslechy japonských válečných zločinců pro Tatarské ministerstvo vnitra před Tokijským procesem.

Následující dvě povídky jsou provázány. Autorem obou je Boris Natanovič Strugackij. V komentářích je sám strhává, píše, že bratr je strhal už před lety, ale jedna z nich alespoň posloužila jako základ pro Šest zápalek. Samochvála smrdí a proto dodejme, že už jsme četli i horší věci ověnčené poctami bestsellerů. V obou případech se jedná o téma zmíněné v prvním odstavci - přesun vědomí. Zvenčí a zevnitř. Paranoidní hrůza z probuzení jinde. Padesátnická obdoba strachu z únosu mimozemšťany jak ji známe z Ameriky? Čerstvě jsem dočetl Radilovu knihu Ve čtrnácti sám v Osvětimi a stále intenzivněji přemýšlím o tom, zda všechny tyto propady jinam nesouvisí z různě otřesnými válečnými zkušenostmi. S hrůzou z každého nového dne, který může zcela vymazat to, co bylo a zdálo se neměnné.

Poslední dílko, "scénáříček", vzpomínečka na dovolenou 1963 je opět návratem do surreálna. Jak Boris Natanovič v doušce upomíná, JEDINÝ záznam, který - a to dosti přesně - ilustruje způsob psaní ABS ve dvojici.

Co dodat? Krásně jsem si zopakoval ruštinu. Zjistil jsem, jak se řekne "vytřeštěný". Samotného mě překvapilo, jak rychle přečtu stránku neodborného textu v ruštině. Překlad a originál navíc krásně sedí, jako ve vícejazyčné Bibli - co nalevo, to napravo. Kromě literární hodnoty má tedy kniha výrazný aspekt lingvistický, jak pro Čechy, tak pro Rusy.

Vydalo Argo v roce 2010.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Tato recenze ještě nebyla hodnocena.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Záhir
Jméno brazilského autora Paula Coelhoa je nejen v našich poměrech, ale dle výsledků všelijakých anket čtenářů po celém světě, naprosto zbytečné představovat. Tento fenomén, který si otevřel cestu do ...
(2) Fantomová bolest
(3) Slavné filmové hlášky
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům