90 %

Suzuki, Kodži - Kruh

Více informací k této knize najdete v detailu
Knihou "Kruh" jsme se dostali do opravdu neprobádaných končin světové fantastiky, až do země vycházejícího slunce, do Japonska. Autor Kodži Suzuki (*1957) patří v Japonsku mezi bestsellerové autory. Jeho slávu ještě zvětšila filmové verze této knihy, jejíž pozdější americkou podobu jsme mohli zhlédnout i v našich kinech a ve videopůjčovnách. ...

Knihou "Kruh" jsme se dostali do opravdu neprobádaných končin světové fantastiky, až do země vycházejícího slunce, do Japonska. Autor Kodži Suzuki (*1957) patří v Japonsku mezi bestsellerové autory. Jeho slávu ještě zvětšila filmové verze této knihy, jejíž pozdější americkou podobu jsme mohli zhlédnout i v našich kinech a ve videopůjčovnách.
Příběh se odehrává v současném Japonsku, které se už až tak od celosvětového standardu neliší. Všechno se točí kolem peněz, kariéry a klidného a spokojeného života. Mládež řádí jako pominuta a sex ovlivňuje všechno jejich konání atd. Plní touhy bojují se svými hormony, ženou se do každé milostné akce, a proto je trochu divné, když mladí a zdraví lidé najednou zemřou na akutní srdeční selhání. Během jednoho dne na tuto diagnózu zemřou čtyři. Každý jinde, bez nějaké spojitosti, ale ... A právě to ALE je postava tokijského reportéra místních novin Asakawy, který se jen shodou okolností dostane k dvě příběhům z těchto úmrtí, jenž si náhodou dokáže spojit. Jeho novinářský čich zachytí pach něčeho divného, něčeho temného, co ovlivnilo smrt tohoto mladíka a dívky. Postupně odhaluje další dvě úmrtí, jejichž společným prvkem je víkend strávený v rekreačním středisku Pacifik u moře. A i když se v minulosti Asakawa už novinářsky "spálil" s reportážemi s tajemnými a paranormálními příběhy, nevydrží, a vydá se po stopách mladých nebožtíků do rekreačního střediska Pacifik. Zjistí si přesně chatku, kde všichni během jedné noci pobývali, sám si ji pronajme, ale nic podezřelého nenajde. Už chce zklamán odejít, zrušit celou reportáž, když si v místní rekreační videopůjčovně všimne videokazety bez jakéhokoliv označení, kterou správce jednou prostě našel v nějaké chatce. Asakawa si ji vezme, vloží do videopřehrávače na chatce B-4 a dívá se a dívá se...
Suzuki vytvořil hororový příběh o smrtelném prokletí, které se ukrývá na pásce videokazety. Každý, kdo ji zhlédne, do týdne zemře, pokud nerozluští zaklínadlo. Ke vší smůle ale někdo podstatnou část řešení namluveného na videopásce přemaže jiným záznamem. Tak Asakawa má pouze sedm dní na to, aby záhadu rozluštil, jinak umře. A ke všemu zjistí, že jeho ledabylostí film viděli i jiní členové jeho rodiny. Suzuki založil svůj horor právě na tom, že Asakawa je moderní racionální člověk, který na nadpřirozeno nevěří, nebo spíše "přece nemůže" věřit. Ale ti čtyři mladí opravdu umřeli. I když se neví, jestli přesně na tuto kletbu, ale ve finálním výsledku jsou stejně mrtví. Právě stupňující nervozita vytváří v knize hororové napětí.
Co se týče literárního stylu, "Kruh" je napsaný spíše než jako horor stylem thrilleru. Hrdina postupuje dle logiky krok za krok k vyluštění záhady, používá téměř detektivní postupy. Osobně mi stylem kniha velmi připomínala Michaela Crichtona. Příběh založený na logice a poutavém vyprávění, minimální snaha o hlubší propracování charakteristiky jednotlivých postav, a kdyby ještě na konci byla bibliografie použitých pramenů z oblasti metafyziky a paranormálních jevů, měl bych podezření, že Kodži Suzuki je jen Crichtonův pseudonym pro japonské čtenáře.
Celý román mne velmi mile překvapil. Měl jsem to štěstí, že jsem k němu přistupoval bez ovlivnění filmem, který jsem dodnes ještě neviděl. Opravdu jde o čtivé dílo, které má snad jedinou slabinu, a to v závěrečné pointě, jenž mne připadala trochu odbytá, bez originality.
Jen by mne trochu zajímalo, proč si podle nakladatelství Knižní klub autor vyžádal, aby kniha byla přeložena z anglického překladu a ne z japonského originálu?


17.12.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:
Suzuki, Kodži - Kruh (příspěvků: 3)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 23. Z toho průměrné hodnocení: 2,22.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vražda duše
Kudy leze šídlo z pytle se dovíme hned na začátku, když autorka píše, že je "chybné mluvit o sexuálním zneužívání rodiči, neboť ve většině případů jsou pachateli muži" (je chyba trestat vraždu lukem ...
(2) Zátiší s vránami
(3) Astrid a Veronika
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům