80 %

Švehelka, Luboš - Kouzelný tvarůžek

Více informací k této knize najdete v detailu
Na pultech našich obchodů leží klenoty, chtělo by se zvolat! V potravinách jsou to balíčky přírodního kyselého, pod mazem zrajícího sýra a v knihkupectvích Kuchařka neobvyklé vůně, která všem milovníkům těchto zrajících sýrů otevírá dveře do jiných dimenzí.

Smažené tvarůžky jsou specialita, která se již dlouhá desetiletí objevuje ve vybraných restauracích. Ostatně, právě nad touto pochoutkou na sebe Luboš Švehelka vzal úkol tvarůžkovou kuchařku sestavit. Již druhé vydání a téměř sto stran receptů, kromě úvodních kuchyňských rad a historického shrnutí, svědčí s jakou vervou, pílí a odhodláním se autor do sbírání a především tvorby tvarůžkových receptů vrhl. Hle, co dokáže celý muž a jeho pes!

Polévky, studené i teplé předkrmy, pokrmy masité, pečivo sladké, kuchyně domácí, ba i cizozemská; nic, opravdu nic vítězné tažení tvarůžku nezastaví. Obzvláštní uznání si zaslouží apeninská anabáze. Snad neprozradím příliš, odkážu-li na několik studených a teplých receptů, které byly přepsány v době, kdy bylo prvé vydání rozebráno.

V osobní vsuvce se doznávám, že jsem několik receptů vyzkoušel a nepříliš hrdě i k tomu, že plněné papriky II. jsem, dle mého, nezvládl. O to lépe dopadla jablka v županu. Vůbec nejlépe jsem uspěl s autorovou výzvou , že při zpracování olomouckých tvarůžků se nemáme bát téměř ničeho - těstoviny s tvarůžky, zeleninou a roztodivným kořením patří k vrcholům mé domácí kuchyně. Dosud si nejsem jist, zda jsem tak statečný, abych vyzkoušel tvarůžek carských důstojníků...

Kromě receptů přispívá autor i cennými kuchyňskými radami: Kupříkladu, šíření pachu/vůně tvarůžků omezuje kratší doba přípravy. Z vlastní zkušenosti musím poznamenat, že jedinou, zato absolutní prevencí je tvarůžky sníst.

Kniha je zpestřena dobovými fotografiemi výroby tvarůžků a náčrty používané techniky. Dojde i na teorii tvarůžku (v odkazu výtah), jakož i jeho historii. Objasněna je i vcelku paranoidní situace, kdy jsou pravé olomoucké tvarůžky vyráběny mezi Mohelnicí a Litovlem v Lošticích. Zbývá dodat, že firmou A. W. s letitou tradicí.

Hlavně nezapomínejme na to, že Olomouc i Loštice jsou na Hané, tož pro uplny zabedněnce, keři nevijó, co je to za poklad, krátkó reportáž jak to tam robijó. Nesmějte se, o tvarůžcích se opravdu natáčejí krátké filmy.

Škoda jen, že neprošel návrh přidávat ke knize balíček tvarůžků.

Vydala Paseka v Praze a Litomyšli (sídlo nakladatelství uvádím zejména s ohledem na autora publikace - knihkupce z Litomyšle) v roce 2005.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 1,4.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Tak jako dinosauři
(2) Leonardův kabinet
(3) Had, který se kouše do ocasu
Eva Lukavská (*1950) se odborně zabývá tématikou španělské a španělsky psané literatury, svoji docentskou práci věnovala argentinskému autorovi Ernesto Sabato, a v roce 2003, opět v nakl. HOST, vydal ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům