Tevis, Walter S. - Zpěv drozda

Více informací k této knize najdete v detailu
"Čtení. Říkal, že umí dělat čtení. Prý to nějak souvisí se slovy. Chtěl by to učit."

Americký profesor anglické literatury Walter Tevis (1928-1984) byl spisovatel, který se nemohl chlubit rozsáhlou bibliografií, ale o to kvalitnější. Vydal jen sedm knih, a z toho většinu až na sklonku života. Knihou, která mu přinesla klíč do síně slávy science fiction, byl román "Zpěv drozda" (orig. Mockingbird, 1980), který byl posléze nominován na cenu Nebula.

Příběh nás zavede do 25. století, kdy na Zemi vládnou zbytkům lidstva roboti a androidi. Tento matrixovský svět ale nevznikl jako výsledek války strojů a lidí, ale jako přirozený proces naprosté apatie moderní společnosti. Člověk v tomto světě ztratil jednu ze svých hlavních vlastností, a to je touhu či potřebu stále hledat nové cíle. Tento homo sapiens už živoří jen ve vlastním světě pouhého příležitostního sexu ("Se souložením se moc nepárat!"), bez zájmu o dění kolem sebe ("Když si s něčím nevíš rady, pusť to z hlavy!"), kde mantrou všeho bytí je naprosté soukromí a uzavřenost. Žádné přátelství, žádná rodina. Jen podřadná práce, za kterou dostanete pseudopotraviny, množství drog a televizní porno pořady. Lidé už ztratili schopnost číst a psát, a hlavně už se nemnoží. Nikde nejsou žádné děti. Tuto antiutopickou společnost řídí pouze systém představovaný roboty. Ale i ti jsou poruchoví, a tak se vše pomalu rozpadá. Jediný tvor, který může něco změnit, který vše ovládá, je robot deváté generace jmenující se Robert Spofforth.

Jediné, co může změnit běh společnosti, jsou společenské anomálie. A ty se setkají hned tři najednou. První z nich je samotný dokonalý robot Spofforth, poslední exemplář deváté generace, který může všechno, kromě jedné věci - zničit sebe samého. Druhou je muž Paul Bentley, první člověk, který se naučil opět číst a psát, a třetí je Paulova družka jménem Mary Lou, která vypadla ze systému, a teď pro něj neexistuje. A hlavně tedy nemůže přijímat systémem distribuované drogy. Osudy tohoto, abych tak řekl, milostného trojúhelníku, jsou nosnou osou knihy.

Tevisova vize naši budoucnosti je podle mne až moc reálná. Naše společnost se už obdobně chová - systém rodin už není v módě (když už chce žena dítě, nechce k tomu muže), sexuální chování není už ničím limitované (i strach z AIDS už opadl) a propad čtení jako zdroje informací vůči počítačům a internetu je prokazatelný. Právě na znalosti čtení a psaní je založený "katalyzátor" celého příběhu. Pravděpodobně na to mělo vliv autorovo povolání, ale je prostě faktem, že ve schopnosti číst a psát, jak se v knize říká "memorovat život", autor vidí cestu, jak z kola úpadku ven. Tím samozřejmě nechci naznačovat, že by se jednalo o nějaký nudný příběh o čtenářském kroužku. Jak jsem napsal, znalost čtení je zde jen jakýsi katalyzátor, který rozběhne velmi čtivý a svižný příběh. Ten je založen především na kontrastu mezi jednotlivými postavami, a především na kontrastu v myšlení proti zde vytvořenému světu. Kniha sice asi neuchvátí fanoušky kulhánkovsko-žambochovské fantastiky, ale nelze ji ani brát jako za suchopárnou psychologickou studii.

Já osobně knihu přiřazuje do stejné kategorie jako "Město" od Simaka nebo "Marťanská kronika" od Bradburyho, tedy mezi SF, která jsou důkazem toho, že tento žánr nemusí být jen obrazem brakové literatury s vetřelci a mimozemšťany, ale všeobecně přijímanou literaturou.

"Zpěv drozda" zatím vyšel jen v roce 1986 v nakl. Svoboda v překladu Miroslava Jindry, a tak doufejme, že se nějaký současný nakladatel k tomu klenotu opět vrátí.


21.05.2007
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 54. Z toho průměrné hodnocení: 1,93.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Alchymické dítě a jiné povídky
(2) Aktivní imaginace
Kniha je, jak už tak knihy jungiánských autorů bývají, pestrá, co se týče témat, odkazů i stylu, který přechází od kasuistik, chcete-li - příkladů z praxe, k členitějšímu, odbornému výkladu a zpět k ...
(3) Neviditelné město - Akta Joshua
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům