90 %

Tokarský, Jonáš - Alchymické dítě a jiné povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
Jonáš Tokarský je nové jméno na nebi ostravské literární scény. Tento mladý autor (nar. 25.2.1982 v Ostravě) se už od útlého věku zajímá o tajemství alchymie, a tak se není čemu divit, že jeho první povídková kniha se věnuje této paravědě. Už od prvních řádků Vás zaujme jeho nezvyklý styl, který se podobá prvorepublikovým knížkám a filmům. Ale ...

Jonáš Tokarský je nové jméno na nebi ostravské literární scény. Tento mladý autor (nar. 25.2.1982 v Ostravě) se už od útlého věku zajímá o tajemství alchymie, a tak se není čemu divit, že jeho první povídková kniha se věnuje této paravědě.
Už od prvních řádků Vás zaujme jeho nezvyklý styl, který se podobá prvorepublikovým knížkám a filmům. Ale přitom jde o velmi moderní jazyk, který se čte jedním dechem. Zdá se, že Tokarský si s jazykem dovede pohrát, má k tomu přirozené nadání. Krásně to je vidět na jménech jeho hrdinů. Uveďme např. : Patricius Zajíček, Theophrastus Třasořitka aj.
Všechny příběhy mají prvky tajemných, až hrůzostrašných příběhů, ale vždy se to přerodí v tragikomedii nebo satiru. Jeho postavičky jsou opravdu svérázné bytosti pohřebáci, varietní umělci, lupiči, blázniví profesoři atd. Co se mi ale nepodařilo nějak zjistit, je to, v jaké době se vlastně příběhy odehrávají? Je to první republika, nebo mi to někdy připadalo jako v uvolněném čase 60. let 20. století. Možná si Tokarský ale vymyslel svůj svět i svůj čas, co my víme?
Někdy mne až napadá, jestli si autor tak trochu nedělá z alchymie záměrně legraci. Jeho vážně tvářící se postavy a hrdinové v pohledu čtenáře můžou vypadat jako parodie na mistry černého umění. Velmi zajímavý by byl pohled čtenáře, který se vyzná v podobné vědě. Autor chrlí odborné termíny a rituály, jako kdyby šlo o naprosto běžnou každodenní záležitost. Dovedně to vkomponoval do děje, takže to zní tak přirozeně, všedně. Doufejme, že kniha sklidí úspěch, a se jménem Jonáš Tokarský se setkáme i v následujících letech.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 2,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31172 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Sedm dcer Eviných
(2) Jistě, pane ministře I.
Celá kniha byla stvořena podle deníků Jamese Hackera, které si vedl po dobu zastávání výše zmíněné vládní funkce. Nebyl to rozhodně úkol lehký. Tým editorů (J. Lynn a A. Jay) se musel doslova ...
(3) Vykládací mystické karty
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům