90 %

Tokarský, Jonáš - Alchymické dítě a jiné povídky

Více informací k této knize najdete v detailu
Jonáš Tokarský je nové jméno na nebi ostravské literární scény. Tento mladý autor (nar. 25.2.1982 v Ostravě) se už od útlého věku zajímá o tajemství alchymie, a tak se není čemu divit, že jeho první povídková kniha se věnuje této paravědě. Už od prvních řádků Vás zaujme jeho nezvyklý styl, který se podobá prvorepublikovým knížkám a filmům. Ale ...

Jonáš Tokarský je nové jméno na nebi ostravské literární scény. Tento mladý autor (nar. 25.2.1982 v Ostravě) se už od útlého věku zajímá o tajemství alchymie, a tak se není čemu divit, že jeho první povídková kniha se věnuje této paravědě.
Už od prvních řádků Vás zaujme jeho nezvyklý styl, který se podobá prvorepublikovým knížkám a filmům. Ale přitom jde o velmi moderní jazyk, který se čte jedním dechem. Zdá se, že Tokarský si s jazykem dovede pohrát, má k tomu přirozené nadání. Krásně to je vidět na jménech jeho hrdinů. Uveďme např. : Patricius Zajíček, Theophrastus Třasořitka aj.
Všechny příběhy mají prvky tajemných, až hrůzostrašných příběhů, ale vždy se to přerodí v tragikomedii nebo satiru. Jeho postavičky jsou opravdu svérázné bytosti pohřebáci, varietní umělci, lupiči, blázniví profesoři atd. Co se mi ale nepodařilo nějak zjistit, je to, v jaké době se vlastně příběhy odehrávají? Je to první republika, nebo mi to někdy připadalo jako v uvolněném čase 60. let 20. století. Možná si Tokarský ale vymyslel svůj svět i svůj čas, co my víme?
Někdy mne až napadá, jestli si autor tak trochu nedělá z alchymie záměrně legraci. Jeho vážně tvářící se postavy a hrdinové v pohledu čtenáře můžou vypadat jako parodie na mistry černého umění. Velmi zajímavý by byl pohled čtenáře, který se vyzná v podobné vědě. Autor chrlí odborné termíny a rituály, jako kdyby šlo o naprosto běžnou každodenní záležitost. Dovedně to vkomponoval do děje, takže to zní tak přirozeně, všedně. Doufejme, že kniha sklidí úspěch, a se jménem Jonáš Tokarský se setkáme i v následujících letech.


11.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 5. Z toho průměrné hodnocení: 2,6.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Dave Barry v kyberprostoru
"Dave Barry v kyberprostoru" je humorná knížka o počítačích. Máte rádi počítače? Já ano, problém je, že ony nemají rády mě. Fungují vždycky, jen ne tehdy, pokud si k nim sednu já. Někdy začne vše ...
(2) Rady jak umírat a žít lepší život
(3) Operace Bosch
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům