100 %

Tolkien, J. R. R. - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Více informací k této knize najdete v detailu
Málokteré dílo žánru fantasy dosáhlo takové světové popularity jako trilogie Pán prstenů od anglického spisovatele prof. J. R. R. Tolkiena. Od chvíle, kdy se začalo toto dílo převádět do filmové podoby, celý svět zachvátilo šílenství jménem The Lord of the Rings. Jak nedávno napsal jeden odborník na knižní trh, jen díky této trilogii a cyklu Harry ...

Málokteré dílo žánru fantasy dosáhlo takové světové popularity jako trilogie Pán prstenů od anglického spisovatele prof. J. R. R. Tolkiena. Od chvíle, kdy se začalo toto dílo převádět do filmové podoby, celý svět zachvátilo šílenství jménem The Lord of the Rings. Jak nedávno napsal jeden odborník na knižní trh, jen díky této trilogii a cyklu Harry Potter se poprvé v dějinách světa prodala za jeden rok více než 1 miliarda knih. A není se čemu divit. Tolkienovy knihy jsou opravdu úchvatné a velmi čtivé příběhy, které čtou i lidé, kteří jinak fantasy vůbec nemají rádi. Ale je mi trochu líto, že lidé jakoby zapomněli, že celý příběh Pána prstenů má vlastně svoji předehru v románu The Hobit or There and Back Again. Příběh hobita Bilbo Pytlíka ze Dna Pytle nedosáhl takové popularity jako následující trilogie, což je vidět i na faktu, že filmaři začali hned trilogií Pán prstenů a milého Hobita vynechali. Jeho problém tkví hlavně v tom, jak i sám autor přiznal, že Hobit je příběh pro děti. Toho pak v budoucnu dost litoval. Dějiny Hobita se začaly psát někdy na přelomu 20. a 30. let minulého století. Ani sám pan Tolkien si není jistý, kdy začal přesně Bilba sepisovat. Osobně si myslí, že to bylo kolem roku 1935, ale jeho synové naopak říkají, že tento příběh jim začal vyprávět před spaním už dávno před tímto rokem. Ani si to neuvědomujeme, ale tato krásná kniha vlastně nikdy nemusela vyjít. Jak kluci dospívali, další pokračování Hobita už nepovažovali za zajímavé a prof. Tolkien neměl důvod knihu dopsat, či rozumně ukončit. Jen díky jeho jedné bývalé studentce, která prozradila londýnskému nakl. George Allen & Unwin, že pan Tolkien má doma schovaný rukopis krásného příběhu pro děti, se tímto skvostem fantasy žánru můžeme kochat i my. Když ho nakladatelství o něj požádalo, bez problémů jim ho dal. Příběh se jim líbil, a proto požádali Tolkiena o jeho dokončení. Knihu musel téměř celou přepracovat, pozměnit děj a postavy (např. "Gandalf" bylo původně jméno vůdce trpaslíků, drak se jmenoval "Pryftan" a třeba čaroděj byl "Bladorthin"). Při vybírání jmen hrdinů autor vycházel ze severského eposu Edda. Kniha vyšla nakonec v září roku 1937. První vydání se do Vánoc vyprodalo. Pár měsíců po vydání v USA dostal Hobit cenu za nejlepší knihu pro mládež. Že je Hobit dětský příběh, dokazuje několik faktorů: příliš mnoho zdrobnělin (koláčky, svačinky, nebo, jak Gandalf tituluje Hobita, chlapíček), věty, kterými jako by autor mluvil k dětským posluchačům: a to až příště, teď to tak necháme, víc Vám teď neprozradím a celková přímočarost děje a jednoduchost zápletek (tedy srovnáváme-li to s trilogií Pán prstenů). Mnohdy jsem při čtení Hobita měl stejné pocity, jako když jsem četl Medvídka Pú od A. A. Milneho.
Kdybychom hledali myšlenkový původ hobitů, zjistili bychom, že je autor vytvořil jako jakýsi obraz anglických lidí klidní a usedlí človíčci, kterým ale v hrudi tluče odvážné srdce s touhou po dobrodružství. A ctihodný Bilbo Pytlík? Tak to je sám pan Tolkien, většinou lidí respektovaný člověk, milující bafající fajfku a dostatek chutného a prostého jídla kolem sebe. Kniha obsahuje i další fantastické bytosti jako trpaslíky, elfy, skřety atd. Ale nejsou to ztělesněné pohádkové postavy. Mnoho čtenářů považuje Hobita za takovou pohádku, ale musíme si uvědomit jednu věc, žádná z těchto bytostí nesplňuje jeden z hlavních rysů pohádkových postav - být dobrý nebo zlý. Mají klasické lidské vlastnosti. Vždyť i sám Bilbo myslí především na sebe a své pohodlí, během celého příběhu stále lituje, že se do toho dobrodružství pustil, jen ve vypjatých situacích převládne jeho odvážné srdce. A je zbytečně mluvit o samotných trpaslících. To se týká i ostatních bytostí, včetně dobráka Gandalfa. Toto polidštění fantastických postav se stalo později základem moderní fantasy. Ale ani bytosti jako vlci Vrrci či skřeti zde nejsou vykresleny jako zplozenci pekla, šířící kolem sebe jen teror a smrt. Mnozí kritici je označují za Zlo v příběhu, ale já si myslím, že mají prostě jen tu smůlu, že jejich civilizace má odlišné hodnoty než ostatní, a proto tu hrají ty záporné. Je to samozřejmě z pohledu čtenáře Hobita, ne dalších příběhů. Jinou roli pak mají v trilogii Pán prstenů.
O čem vlastně kniha je? V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit, tak začíná celý příběh. Tím hobitem je ctihodný Bilbo Pytlík ze Dna Pytle v Hobotíně, který měl tu smůlu, že si ho všiml slavný čaroděj Gandalf. A než se milý Bilbo vzpamatoval, už u něj sedělo třináct trpaslíků v čele s Thorinem, dědicem trpasličí říše, který se rozhodl vybojovat si zpátky to, co mu kdysi zlý drak Šmak sebral. Gandalf ho označil za skvělého zloděje, který má dobrodružství v krvi, a přitom slovo dobrodružství hobiti považují téměř za neslušné. Znamená nepříjemnosti jako hlad, nebezpečí apod. A tak začíná dobrodružná cesta třinácti trpaslíků a zloděje Bilba, která jim nachystá mnoho překážek a útrap. Cestou se setkají se spoustou postav, jejichž význam se ukáže až v Pánu prstenů. Jak jsem uvedl na začátku, děj knihy není příliš komplikovaný (v porovnání s trilogií). Jde o dobrodružnou cestu, při které nemusí hrdinové zachránit svět v boji proti Zlu. Je to dáno i tím, že Tolkien neměl zájem příběh nějak významněji zasadit do svého mýtického světa Middle-earth. Autorovými slovy řečeno: Svět, do něhož se pán Pytlík zatoulal. Ale i tak jde o velmi půvabný příběh, který osobně mám raději než jeho pozdější a slavnější pokračování.


04.01.2005
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 137. Z toho průměrné hodnocení: 1,73.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Schůzka na slepo
(2) Hadi a náušnice
(3) Klaun Šalimar
Rushdie je vskutku excelentní vypravěč. Vnitřní dialogy jsou živé, jako by čtenář byl přímo v hlavách postav. Popisy se nemilosrdně přelévají do děje a děje jsou popisovány. Desetiletí životů, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům