Výběr knihy Netvoři a kritikové se u mne řídil právě jménem autora...
V knize jsou soustředěny autorovy eseje, některé jsou poprvé zveřejněny... Publikace je bohatě prokládána ukázkami textů, úryvky veršů a mnoha překlady, poznámkami a vysvětlivkami.
J. R. R. Tolkien se narodil v roce 1892 v Bloemfonteinu v Jihoafrické republice. Ve věku svých čtyřech let se odstěhoval do Anglie, kde také roku 1973 zemřel.
Studoval v Oxfordu obor staroanglického jazyka a literatury. Zde se také v letech 1925 -1945 stal profesorem anglosaské literatury od roku 1945 do 1959 profesorem anglického jazyka a literatury.
Dílo tohoto slavného spisovatele je velmi rozsáhlé, jak po stránce obsahové (psal fantasy, historické příběhy, slovníky) tak po stránce objemové. Jeho prvními publikacemi byli slovník angličtiny a středověká romance sir Gawain a Zelený rytíř. Slávu mu však přinesly až jeho příběhy ze Středozemě:
HOBIT aneb cesta tam a zase zpátky
Pán Prstenů
Nedokončené příběhy
Skvělý autor zaslouží větší prostor, čas a znalosti.
Kniha Netvoři a kritikové začíná velmi obsáhlou Předmluvou.
Pak následují eseje:
Netvoři a kritikové
O překládání Béowulfa
Pan Gawain a Zelený rytíř
O pohádkách
Angličtina a velština
Tajná neřest
Kniha končí statí: Řeč na rozloučenou s Oxfordskou univerzitou.
Mne nejvíce zaujala esej O pohádkách...
Autor si klade otázky:
Co je to vlastně pohádka?
Jaký je původ pohádek?
K čemu jsou dobré?
J. R. R. Tolkien rozebírá i samotné slovo - pohádka -.
Definice pohádky:
Pohádka je vlastně vyprávění pověsti, neuvěřitelného příběhu, vyprávění o klamu a maličkých nadpřirozených bytostech. Pohádky mají kouzelnou moc ovlivňovat různé záležitosti lidí, v dobrém i zlém...
Autor zmiňuje francouzské pohádky Charlie Perroulta, pohádky bratří Grimmů, Lewise Carolla a jmenuje různé starodávné sbírky pohádek, kterých je mnoho, např. Modrá kniha pohádek (r. 1889).
J. R. R. Tolkien jmenuje typické pohádky: Červená Karkulka, Kocour v botách, Popelka. A co Alenka v říši divů?
Zde autor popisuje přechod mezi snem a skutečností...
Tolkien též zmiňuje zvířecí pohádky, např. O třech malých prasátkách.
A co původ pohádek?
Pohádkové příběhy jsou velmi, velmi starobylé, existují všude tam, kde je ve hře jazyk. Pohádky se přesouvají jinam a šíří se dál a dál prostým děděním!
Pohádkové příběhy mají základní tři podoby:
Tajemnou - Nadpřirozenou
Magickou - Přírodní
Zrcadla, jež odráží posměch nebo lítost vůči člověku...
Autor ve své eseji používá často mytologii, magii a malé elfy.
Esej O pohádkách mne velmi zaujala... Ale nezapomeňme, že v naší vlasti žila právě Božena Němcová, K. J. Erben a jiní, kteří sebrali pohádkové příběhy, vydali je v českém rodném jazyce pro naše milované děti!
Představovaná kniha Netvoři a kritikové je víceméně typem knihy studijní a vysloveně odborné. Převážně se dotýká podrobného studia literatury, filozofie, psychologie a pedagogiky na vysokoškolské úrovni. Nicméně může ovlivnit i jiné čtenáře, dotýká se dějin, literatury, poezie, překladů a vytváření nových jazyků...
Kniha esejů Netvoři a kritikové se nečetla dobře, znovu opakuji, že se jedná téměř výlučně o literaturu studijní a na vysokoškolské úrovni. Některé stati se zdály být však až nudné, ale jiné zajímavé...
Zájemcům o hlubší poznání Tolkienova díla pak doporučuji také knihu
Zákulisí Pána prstenů (Argo 2002).
ARGO, 2006.