70 %

Tomáš ze Štítného - Život svaté Alžběty

Více informací k této knize najdete v detailu
Tomáše Štítného ze Štítného známe ze škol jako jednoho z představitelů předhusitských kritiků poměrů v církvi a společnosti. Na kázání dalších dvou známých jmen, Jana Milíče z Kroměříže a Konráda Waldhausera Štítný dojížděl. Život svaté Alžběty Durynské představuje méně známou část jeho rozsáhlého díla. Jako celek vychází vůbec poprvé, a to po ...

Tomáše Štítného ze Štítného známe ze škol jako jednoho z představitelů předhusitských kritiků poměrů v církvi a společnosti. Na kázání dalších dvou známých jmen, Jana Milíče z Kroměříže a Konráda Waldhausera Štítný dojížděl.

Život svaté Alžběty Durynské představuje méně známou část jeho rozsáhlého díla. Jako celek vychází vůbec poprvé, a to po dosti spletitých peripetiích. Ostatně peripetie tím nekončí, neboť vzdor současnému názvu knihy - originál se zachoval v jediném rukopise z přelomu 14. a 15. století - se, přísně vzato, o legendu nejedná. Štítný zacházel s latinských originálem legendy Dietricha z Apoldy dosti volně, mezi jinými vynechal většinu historických jmen a podrobností a legendu tak přepracoval v poučný souhrn exempel - ideálních vlastností křesťanské ženy. V současnosti jeho spis představuje i ukázku české literatury konce 14. století.

Na rukopisném textu dlouho pracoval prof. František Ryšánek, ke konečnému vydání jej připravil Jaroslav Kolár. Díky prorostlosti Paseky s FF UK vychází v rámci semináře Nakladatelské praxe.

V knize čtenář nalezne ukázky rukopisu, úvod Jaroslava Kolára, přepis vlastního díla, třístránkový slovníček staročeských výrazů a poznámky (většinou ukazující chyby a nejasnosti jimi způsobené). Text je přespán do současného pravopisu při zachování původní výslovnosti. Dodána byla moderní interpunkce.

A nyní konečně k to,mu hlavnímu: Jak se to čte? Překvapivě dobře, ale nejde vydržet dlouho. Občas je nutné hledat smysl, ne však jednotlivých slov, ale vazeb - naší předkové měli tendenci kloubit věty velice pitvorným způsobem. A pán Buoh, jak jest obykl neostavili svých, kdož veň úfají, k tomu pokušení jejie dal tu příčinu, již by mohla snžnějí snésti, neb jest byl dal v srdce choti jejie, ež ji jest miloval velmě a ukazoval jí tu milost stadce a milejí s ní rozmlúvaje a těše ji dobrú řečí.

Jakkoli tedy kniha padne do rukou spíše odborného čtenáře nebo studenta, myslím si, že i vzdělaný laik ji využije, minimálně jako jazykozpytkou hračku. Přece jen je svatá Alžběta patronkou světlušek (od Junáků).

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31141 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Krvavé pohraničí
Zatím co v žánru science fiction je momentální český král Jiří Kulhánek, ve fantasy si tento titul asi přivlastnil Vladimír Šlechta. Jeho román Krvavé pohraničí je toho důkazem. Co je hlavním ...
(2) Slabost pro každou jinou pláž
(3) Měsíční píseň
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům