70 %

Tomáš ze Štítného - Život svaté Alžběty

Více informací k této knize najdete v detailu
Tomáše Štítného ze Štítného známe ze škol jako jednoho z představitelů předhusitských kritiků poměrů v církvi a společnosti. Na kázání dalších dvou známých jmen, Jana Milíče z Kroměříže a Konráda Waldhausera Štítný dojížděl. Život svaté Alžběty Durynské představuje méně známou část jeho rozsáhlého díla. Jako celek vychází vůbec poprvé, a to po ...

Tomáše Štítného ze Štítného známe ze škol jako jednoho z představitelů předhusitských kritiků poměrů v církvi a společnosti. Na kázání dalších dvou známých jmen, Jana Milíče z Kroměříže a Konráda Waldhausera Štítný dojížděl.

Život svaté Alžběty Durynské představuje méně známou část jeho rozsáhlého díla. Jako celek vychází vůbec poprvé, a to po dosti spletitých peripetiích. Ostatně peripetie tím nekončí, neboť vzdor současnému názvu knihy - originál se zachoval v jediném rukopise z přelomu 14. a 15. století - se, přísně vzato, o legendu nejedná. Štítný zacházel s latinských originálem legendy Dietricha z Apoldy dosti volně, mezi jinými vynechal většinu historických jmen a podrobností a legendu tak přepracoval v poučný souhrn exempel - ideálních vlastností křesťanské ženy. V současnosti jeho spis představuje i ukázku české literatury konce 14. století.

Na rukopisném textu dlouho pracoval prof. František Ryšánek, ke konečnému vydání jej připravil Jaroslav Kolár. Díky prorostlosti Paseky s FF UK vychází v rámci semináře Nakladatelské praxe.

V knize čtenář nalezne ukázky rukopisu, úvod Jaroslava Kolára, přepis vlastního díla, třístránkový slovníček staročeských výrazů a poznámky (většinou ukazující chyby a nejasnosti jimi způsobené). Text je přespán do současného pravopisu při zachování původní výslovnosti. Dodána byla moderní interpunkce.

A nyní konečně k to,mu hlavnímu: Jak se to čte? Překvapivě dobře, ale nejde vydržet dlouho. Občas je nutné hledat smysl, ne však jednotlivých slov, ale vazeb - naší předkové měli tendenci kloubit věty velice pitvorným způsobem. A pán Buoh, jak jest obykl neostavili svých, kdož veň úfají, k tomu pokušení jejie dal tu příčinu, již by mohla snžnějí snésti, neb jest byl dal v srdce choti jejie, ež ji jest miloval velmě a ukazoval jí tu milost stadce a milejí s ní rozmlúvaje a těše ji dobrú řečí.

Jakkoli tedy kniha padne do rukou spíše odborného čtenáře nebo studenta, myslím si, že i vzdělaný laik ji využije, minimálně jako jazykozpytkou hračku. Přece jen je svatá Alžběta patronkou světlušek (od Junáků).

Vydala Paseka v roce 2006.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Nefalšovaná kočka
(2) Strukturální antropologie
(3) Kouzelná bašta
Obdobně jako slavnější anglicky psaná díla pro děti a mládež z tehdejší doby, jako "Medvídek Pú" či o něco straší "Alenka v říši divů", i Lindsay vytváří příběh s hrdiny ze světa zvířat či fantazie ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům