90 %

Torch, Pavel - Zvláštní význam palačinek

Více informací k této knize najdete v detailu
Krátká novelka začínajícího spisovatele Pavla Torcha "Zvláštní význam palačinek" přináší svěží vánek do místních literárních vod. Jeho styl psaní mi připomněl jednoho z mých oblíbených autorů, Jana Pelce. Stejně jako Pelc si ani Torch nebere servítky při vyjadřování svých postav i jeho humor je drsný podobným způsobem. Pod hrubší slupkou se ale ...

Krátká novelka začínajícího spisovatele Pavla Torcha "Zvláštní význam palačinek" přináší svěží vánek do místních literárních vod. Jeho styl psaní mi připomněl jednoho z mých oblíbených autorů, Jana Pelce. Stejně jako Pelc si ani Torch nebere servítky při vyjadřování svých postav i jeho humor je drsný podobným způsobem. Pod hrubší slupkou se ale skrývá také něco na zamyšlení.

Hlavním hrdinou je mladý muž s jistými psychickými problémy. Tedy rozhodně se o něm nedá říci, že by byl "normální". Chybí mu základní komunikační dovednosti. Navzdory tomu, že příšerně koktá, pracuje jako moderátor v kulturní redakci rádia. Jeho sexuální touhy souvisí s palačinkami a pistáciovou zmrzlinou. Nenávidí svého otce, který ho zradil. Miluje dívku, se kterou si ani trochu nerozumí, a nechá se od ní duševně zneužívat. Ožení se s ní. A pak ji zabije, bez plánování, ale také bez emocí, a to hned na první straně.

Celý příběh pak vypráví, jak vlastně došlo k situaci, kdy tichý mladík chladnokrevně rozdrtil své ženě hlavu uprostřed restaurace. Kromě toho, že jsem se místy opravdu bavila (hlavně nad epizodami s podivnými zvířátky, chvostíky), mě kniha donutila uvažovat o tom, jak rozdílným způsobem přistupují muži a ženy ke vzájemné komunikaci. Ženy často mluví v náznacích a předpokládají, že je muži chápou. Muži tyto náznaky často vůbec nevnímají. Torch líčí tuto situaci dohnanou do extrému, ale i tak jsem s trochu trpkým úsměvem zjišťovala, že jednání, které v tomto případě vedlo až k vraždě, není tak neobvyklé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Trochu jsem se ale ztrácena v závěru knihy, kdy v posledních dvou kapitolkách přijde zvláštní zvrat. Netušila jsem pak, jestli jde o delirium hrdiny, nebo jen o nějaké hlubší autorovo sdělení, mě naprosto nepochopitelné.

Kniha zaujme také svou obálkou, nezapomeňte si jí dobře prohlédnout. Dá se totiž rozložit do zajímavého plakátu se zásadními otázkami, jejichž odpovědi se dozvíte v průběhu děje. Pokud tedy například nevíte, k čemu všemu se dá použít palačinka, nebo v čem spočívá tajemství příchylky sopečné, určitě si toto zajímavé dílko přečtěte.


02.02.2005
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 1.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Zápisky starého prasáka
(2) Džordžíno, politický buldozér
Autor, Jan Žáček si zajistil docela dobrou reklamu v nejčtenějším seriozním denním tisku. Ten několik dní před vydáním knihy otiskl ukázku a komentář, jak to zase někdo panu Paroubkovi natřel. Jak je ...
(3) Češi a jejich komunismus
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům