95 %

Tučková, Kateřina - Vyhnání Gerty Schnirch

[ Koupit knihu ]

Více informací k této knize najdete v detailu
Kateřina Tučková mě s Gertou Schnirch oslovila na letošním veletrhu Svět Knihy Praha 2010, kde byly obě "prezentovány" během udílení cen Jiřího Ortena. Cenu si nakonec odnesl za své dílo jiný autor, ale mě zaujaly právě výše jmenované dámy.

Historický román je jeden z mých oblíbených žánrů, bez ohledu na to, jde-li o dějiny nedávné či dávno minulé, a tak mě Gerta hřála v tašce ještě ten den cestou domů. Román se mi strefil i do nálady, a to si zkuste představit, jakou náladu potřebujete mít, aby vám byl po chuti příběh o strastech mladé ženy v závěru druhé světové války, během překotných dnů "zúčtování" i v průběhu let následující vlády totalitního režimu. Letní počtení to opravdu není, dojem z knihy ale tento fakt více než vyvážil.

S Gertou se seznámíme během brněnského pochodu smrti, kde sdílí osud odsunovaných sudetských Němců. Postupně nás pak provede celou světovou válkou i léty následujícími. Nejprve ji sledujeme očima mladé dívky, které válka rozdělí její česko-německou rodinu, vezme matku, postupně odcizí židovskou kamarádku a v zárodku zničí její první lásku k českému chlapci. Během válečných let Gerta násilně dospěje a porodí zdravou, ačkoliv zoufale nechtěnou dcerku. Barbora je sice důkazem spáchaného násilí, přesto se po narození stane jedinou Gertinou útěchou, jediným důvodem, proč přežít peklo. Kateřina vylíčila tuto epizodu velmi působivě, stejně jako hrůzy během samotného pochodu: bezdůvodné vraždění starců, nejhrubší znásilňování žen a pobíjení dětí...

Ještě než Gertu s Barborou zachrání nadcházející žně a nedostatek práceschopných českých obyvatel, nahlédneme do katastrofálních podmínek záchytného tábora, kde lidé mřou po desítkách. V každé kapitole čtenář narazí na nějakou děsivou maličkost, do děje vstupuje řada okrajových postav se svými osobními tragédiemi.

Dozvuky války Gerta prožije jako dělnice v jihomoravské Perné, jejím denním chlebem je těžká práce na polích a vinicích, v noci sdílí spolu se dvěma dalšími ženami jediné lůžko. Později pracuje jako administrativní síla správního komisařství, takže z první ruky zažívá přerozdělování majetku a úprky zbylých Němců. V průběhu let snáší menší i velká příkoří, pozná Čechy zákeřné i spravedlivé.

Nakonec se Gerta vrátí do vytouženého Brna a zažije zoufale málo šťastných okamžiků se svou někdejší dětskou láskou. I těch několik ukradených chvil ale Gertě velmi záhy seberou... Poslední část knihy je věnována líčení po událostech roku 68, vztahu s dospělou Barborou, již manželkou a matkou, a později vnučkou Blaničkou. Vypravěčkou je tektokrát Barbora, která nakonec získá pro Gertu pochopení, ale až u její smrtelné postele.

I závěrečné kapitoly dokreslují Gertin životní příběh. Čtenář si uvědomí, kolik zoufalství se vejde do jednoho života a jak málo pochopení máme pro události, které jsme neprožili nebo kterým jsme nemohli rozumět.

Během celého románu jsem s Gertou sdílela různé emoce, zlost, pocit bezmoci, zoufalství, nepochopení, všechny veskrze negativní, v závěru vystřídané dojetím. To ale neznamená, že celkový dojem z knihy není pozitivní, právě naopak. I když to zní jako velké klišé, kniha mě opravdu vzala za srdce. A protože dějiny píší vítězové, může čtenář v Gertě najít i "odvrácenou" stranu historie, zajímavou zasazením do známých reálií.

Kateřina Tučková napsala podle mého názoru opravdu skvělé dílo, citlivě, věrohodně a se smyslem pro detail. Zajímalo by mě, jakou inspiraci Kateřina měla, jestli jde o něčí osobní zkušenosti, nebo "jen" poskládání faktů a fabulace. Ať tak či tak, mohu jen doporučit.


03.08.2010
alzaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 117. Z toho průměrné hodnocení: 1,82.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31202 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Einstein
(2) Možná ho najdeš na ulici
Na první pohled milá kniha působí příjemně a názvem snad i trochu tajemně... Čtenář, který miluje povídky je již názvem polapen, jiný čtenář je knihou překvapen. "Vždyť dobrá povídka dává někdy ...
(3) Život na lednici
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům