80 %

Turstenová, Helene - Noční vizita

Více informací k této knize najdete v detailu
Na našem knižním trhu se objevil další překlad knihy od známé švédské královny detektivek Helene Turstenové a to v podobě vynikajícího překladu paní Evy Nováčkové. Kniha se jmenuje Noční vizita a již název poukazuje na to, že se děj odehrává v nemocnici. Záhadné vraždy řeší naše známá inspektorka Irena Hussová a její kolega Tommy Persson.

Knihu jsem si vybrala podle názvu, ale i podle známé autorky a naší překladatelky. Kniha je v pevné vazbě, má 319 stránek textu, který je rozdělen do 22 kapitol, v knize je obsažen Prolog a Epilog.

V soukromé Löwanderově nemocnici zemře během výpadku elektrického proudu na pooperačním pokoji pacient, připojený na respirátor. Během výpadku proudu však nefunguje ani náhradní zdroj! Ke všemu se ještě objeví duch bývalé sestry Tekly, která před léty v této nemocnici spáchala sebevraždu. Sestra Marianna, která má ten večer službu, není k nalezení... Doktor Löwander přivolává údržbáře a policii, přivolaný údržbář kromě poruchy nalezne zavražděnou sestru! Nikdo netuší, co vše se během policejního vyšetřování ještě odhalí. Prostředí nemocnice, tajemná zákoutí, ještě záhadnější minulost a dávné mezilidské vztahy, tajemný duch sestry Tekly, vražd přibývá! Kdo je tulačka "Ptačí máma"?

Slavná prestižní soukromá Löwanderova nemocnice má však nyní také velké finanční problémy, navíc se tam odehrávají strašné věci! Motiv vražd zůstává dlouho utajen, ale ten je pak klíčovým okamžikem k vypátrání vraha. Podezřelých osob je více než dost! Za vraždami se skrývá nejen duch sestry Tekly, události z minulosti, ale hlavně přítomnost, nevěra, nenávist, pomsta, vrah je cílevědomý a cítí se jaksi nadřazený!

Inspektorka Irena vycítí, že jde o drama tří lidí, které je mimo jiné poznamenáno hlavně nevěrou a touhou po pomstě a majetku. Vyšetřování se táhne, inspektorka Irena navíc čelí ještě událostem ve své vlastní rodině, když má velké problémy s dospívající dcerou... Konec knihy je velmi akční, vrah je konečně odhalen!

A duch, že by přece jen existoval? To necháme na fantazii, ale:

"Strašidla nikdy nevraždí. Vraždí vždycky lidé."

Kniha se četla dobře, to jen děj se mi zdál chvílemi trochu nudný. I tak mohu knihu doporučit, je v ní mnoho zajímavých postřehů, u vyšetřovaných osob zajímavé verbální projevy a řeč těla, mnoho psychologických ukazatelů. Autorka knihy Helene Turstenová je v osobě románové hrdinky Ireny totiž dobrou pozorovatelkou, znalkyní mezilidských vztahů a psycholožkou.

Vydání první.
Ze švédského originálu přeložila Eva Nováčková.
Verše přeložil Václav Jaromír.
Obálku navrhl Robert Imrych.
Vydalo nakladatelství MOTTO, 2008.


30.07.2008
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 1. Z toho průměrné hodnocení: 5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Chvála stínů - tradice japonské estetiky
(2) Povídky
(3) Zapomenuté obrazy - Praha 19. století
Kniha je vázaná s krásným přebalem, který charakterizuje obsah, publikace má přes 170 stránek, je rozdělena na dvě části, v první části nás autor provází slovem (úvod) a charakterizuje období, kdy ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům