100 %

Turstenová, Helene - Porcelánový koník z dynastie Tchang

Více informací k této knize najdete v detailu
K létu a dovolené neodmyslitelně patří pro mnoho lidí i dobrá detektivka. V mém případě jsem nepochybila, když jsem se letos o dovolené začetla do detektivního románu švédské královny detektivek Helene Turstenové. Od autorky Helene Turstenové jsem četla již jednu detektivku Skleněný ďábel a velmi se mě líbil autorčin osobitý styl psaní a velice pěkný překlad do češtiny, který knihu v očích čtenáře zhodnocuje, přibližuje.

Když jsem se dozvěděla o nové detektivce Porcelánový koník z dynastie Tchang, ani na chvíli jsem nezaváhala. Kniha je vázaná, má 475 stránek, v úvodu je Věnování, Prolog a dvacet jedna kapitol, na konci knihy je Epilog.

Helene Turstenová se narodila v roce 1954. Pracovala jako zubařka, ale ze zdravotních důvodu musela této práce (v 39 letech) zanechat a začala se věnovat psaní. Helene Turstenová je mimořádná osobnost švédského literárního nebe - královna detektivek. Autorka vytvořila postavu inspektorky Ireny Hussové. Ta je hrdinkou již šesti knih - Skleněný ďábel, Porcelánový koník z dynastie Tchang, Noční vizita, Tetované torzo, Ohnivý tanec a Zlaté tele. Její knihy vyšly v Česku (zatím Skleněný ďábel, nyní Porcelánový koník z dynastie Tchang a další jsou v překladu), Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, USA. Knihy s hlavní hrdinkou Irenou Hussovou byly ve Švédsku také zfilmovány. Spisovatelka Helene Turstenová je provdána za bývalého policistu a žije ve Švédsku.

Moje již známá inspektorka Irena Hussová, spolu s komisařem Andersonem, pátrá po vrahovi šedesátiletého boháče, jehož smrt vypadá zprvu jako sebevražda...

Děj knihy je od počátku zajímavý a čtivý, stále mě lákal a vtahoval do děje. Velice zajímavě jsou v knize popisovány exteriéry a interiéry (byt velice bohatého muže, psychiatrické oddělení a jiné), dialogy jsou dobře propracovány a působí realisticky a přesvědčivě.

Při čtení této knihy jsem si připadala jako divák na filmovém představení jen s tím rozdílem, že kniha věrně zachycuje i psychické rozpoložení postav a jejich myšlenkové pochody... Autorka popisuje pocity stárnoucího detektiva nebo soukromí zaměstnané a přepracované inspektorky Ireny, která má dospívající děti a málo času na rodinu.

Jako obvykle autorka zabrousí do nechvalných jevů dnešní společnosti: drogy, rasová nenávist, onemocnění AIDS, život a záliby bohatých lidí, jejich neřesti a hříchy, touha po penězích, majetku, atentáty, vydírání, sekty, vraždy...

"To jsou ti výjimeční lidé a jejich báječný život.
Na první pohled nádherný, zářivý a záviděníhodný.
Ale když se seškrábne povrch,
zlato se rychle promění v písek."

Objev autorky Helene Turstenové a překlad jejích detektivních románů do češtiny je osvěžujícím momentem pro naše čtenáře... V podání vynikajícího překladu Evy Nováčkové je opravdu na co se těšit. Doporučuji!

Detektivka byla napsána v roce 1989, ze švédského originálu vydaného v roce 2003 ve Stockholmu přeložila Eva Nováčková.
Vydání I.

MOTTO, 2007.


24.07.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31150 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie mystiky II.
(2) Kukly
Dalo by se říct, že tam , kde trifidi tématicky končí, tam příběh "Kukly" navazuje. Opět se jedná o katastrofický sci-fi příběh o konci civilizace, ale my jako čtenáři v něm nejsme seznamování s jeho ...
(3) Dopisy v nevratných lahvích
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům