100 %

Turstenová, Helene - Porcelánový koník z dynastie Tchang

Více informací k této knize najdete v detailu
K létu a dovolené neodmyslitelně patří pro mnoho lidí i dobrá detektivka. V mém případě jsem nepochybila, když jsem se letos o dovolené začetla do detektivního románu švédské královny detektivek Helene Turstenové. Od autorky Helene Turstenové jsem četla již jednu detektivku Skleněný ďábel a velmi se mě líbil autorčin osobitý styl psaní a velice pěkný překlad do češtiny, který knihu v očích čtenáře zhodnocuje, přibližuje.

Když jsem se dozvěděla o nové detektivce Porcelánový koník z dynastie Tchang, ani na chvíli jsem nezaváhala. Kniha je vázaná, má 475 stránek, v úvodu je Věnování, Prolog a dvacet jedna kapitol, na konci knihy je Epilog.

Helene Turstenová se narodila v roce 1954. Pracovala jako zubařka, ale ze zdravotních důvodu musela této práce (v 39 letech) zanechat a začala se věnovat psaní. Helene Turstenová je mimořádná osobnost švédského literárního nebe - královna detektivek. Autorka vytvořila postavu inspektorky Ireny Hussové. Ta je hrdinkou již šesti knih - Skleněný ďábel, Porcelánový koník z dynastie Tchang, Noční vizita, Tetované torzo, Ohnivý tanec a Zlaté tele. Její knihy vyšly v Česku (zatím Skleněný ďábel, nyní Porcelánový koník z dynastie Tchang a další jsou v překladu), Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, USA. Knihy s hlavní hrdinkou Irenou Hussovou byly ve Švédsku také zfilmovány. Spisovatelka Helene Turstenová je provdána za bývalého policistu a žije ve Švédsku.

Moje již známá inspektorka Irena Hussová, spolu s komisařem Andersonem, pátrá po vrahovi šedesátiletého boháče, jehož smrt vypadá zprvu jako sebevražda...

Děj knihy je od počátku zajímavý a čtivý, stále mě lákal a vtahoval do děje. Velice zajímavě jsou v knize popisovány exteriéry a interiéry (byt velice bohatého muže, psychiatrické oddělení a jiné), dialogy jsou dobře propracovány a působí realisticky a přesvědčivě.

Při čtení této knihy jsem si připadala jako divák na filmovém představení jen s tím rozdílem, že kniha věrně zachycuje i psychické rozpoložení postav a jejich myšlenkové pochody... Autorka popisuje pocity stárnoucího detektiva nebo soukromí zaměstnané a přepracované inspektorky Ireny, která má dospívající děti a málo času na rodinu.

Jako obvykle autorka zabrousí do nechvalných jevů dnešní společnosti: drogy, rasová nenávist, onemocnění AIDS, život a záliby bohatých lidí, jejich neřesti a hříchy, touha po penězích, majetku, atentáty, vydírání, sekty, vraždy...

"To jsou ti výjimeční lidé a jejich báječný život.
Na první pohled nádherný, zářivý a záviděníhodný.
Ale když se seškrábne povrch,
zlato se rychle promění v písek."

Objev autorky Helene Turstenové a překlad jejích detektivních románů do češtiny je osvěžujícím momentem pro naše čtenáře... V podání vynikajícího překladu Evy Nováčkové je opravdu na co se těšit. Doporučuji!

Detektivka byla napsána v roce 1989, ze švédského originálu vydaného v roce 2003 ve Stockholmu přeložila Eva Nováčková.
Vydání I.

MOTTO, 2007.


24.07.2007
Jana RezkováDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 3. Z toho průměrné hodnocení: 2,33.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31169 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Všechno je definitivní
(2) Já se nebojím
(3) Kolaps
Dnes, po sedmnácti letech ředitelování WWF si především povšimneme, že si Diamond dává více než dobrý pozor, aby se o nějaký ten mantinel neopřel více, než je politicky zdrávo. Neznamená to ovšem, ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2021 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům