70 %

Turtledove, Harry - Noc šelem - Království bohů 1.

Více informací k této knize najdete v detailu
Americký autor Harry Turtledove už má mezi českými fanoušky literární fantastiky jisté renomé, stačí se podívat na první stránku této knihy, kde jsou vypsány všechny jeho romány z mnoha cyklů, a to jak science fiction (nejznámější je Světoválka+Kolonizace), tak fantasy (nejčtenější je pravděpodobně cyklus Legie z Videssosu). Jeho cyklů je takové ...

Americký autor Harry Turtledove už má mezi českými fanoušky literární fantastiky jisté renomé, stačí se podívat na první stránku této knihy, kde jsou vypsány všechny jeho romány z mnoha cyklů, a to jak science fiction (nejznámější je Světoválka+Kolonizace), tak fantasy (nejčtenější je pravděpodobně cyklus Legie z Videssosu). Jeho cyklů je takové množství, že jsem se běžně setkávám v našem Sci-fi a fantasy klubu KMO s tím, že čtenář neví, co k čemu patří, a na co navazuje. K tomu ještě musíme připočíst fakt, že nakl. Classic vydává (ale to díky bohu) jeho knihy ve stejné grafické úpravě.
Na začátek roku 2004 si pro naše čtenáře připravili nový cyklus "Království bohů". V prvním díle "Noc šelem" nás autor seznamuje s hlavním hrdinou, baronem Gerinem Foxem ze severních krajů Elabonské říše. Chudý sever už mnoho let sužuje jak nezájem centrální vlády na jihu v Elabonu, tak neustálé útoky severských kmenů Trokmoiů. Jejich loupeživé výpady se daly vždy snadno odrazit, ale v poslední době si našly nového čaroděje Balamunga, který je více než silný. Pod jeho vedením zaútočili Trokmoiové na severní enklávy Elabonu s takovou silou a razancí, že se jim nic nemohlo postavit. Gerinovi nezbývalo než rezignovat, a spolu se svým oddaným přítelem Vane, bojovníkem každým coulem, se vydat hledat pomoc v centrálním jihu. Na cestě zažijí mnoho různých dobrodružství, přidá se k nim nevěsta na útěku atd.
Můžeme říct, že kniha není o ničem jiném, než jak dojet do Elabonu, nic tam nevyřídit, a zjistit, že řešení problému bylo celu dobu na severu, a tak se vrátit zpátky. To vše okořeněno nekončícím množstvím bitek. Příběh má jednoduchou dějovou linii, bohužel velmi snadno odhadnutelnou. Tím se ale zvýší spád děje, což mnohé čtenáře potěší. Autor se příliš nezabývá popisem jak krajiny, tak postav. To je u Turtledova přece jen nezvyklé. Při pohledu na jeho ostatní mnohasetstránková díla si člověk může položit otázku, jestli to skutečně napsal on sám. Na druhou stranu jeho strohost má i určité negativní stránky. Nemůžu si pomoct, ale čtenář je do děje vhozen, a mnoho věcí se jakoby náhodou dovídá v průběhu děje. Mám takový pocit, jakoby si Turtledove snažil tak trochu ulehčit práci. A přitom tam je dost zajímavých nápadů. Třeba proč duchové mrtvých lítají každou noc po zemi a hledají krev, jakou moc mají vlastně v říši čarodějové atd. Jen s jednou věcí si dal opravdovou práci, stále čtenáři připomínat, v jaké fázi jsou jednotlivé z mnoha měsíců nad tímto světem. Možný smysl to má jen v závěru knihy, když jsou všechny v úplňku a nastává noc šelem, transmutace všech vlkodlaků a jiných nebezpečných postav. Tak celý velký boj s Trokmoi vyřeší vzájemná krvavá řežba mezi všemi, každý proti každému.
Samotné postavy jsou velmi jednoduše charakterizovány. Jedině snad samotný Gerin je takový nezařaditelný, není ani kladný ani záporný, prostě takový šlechtic, který si dělá téměř, co ho napadne. Je mi z těch postav i nejvíce sympatický. Tak trochu mi připomíná jinou postavu od Turtledova - Krispose.
"Noc šelem" je čtivý a nenáročný , ale pro fantasy Turtledovova stylu možná trochu strohý, román.


13.10.2004
BoboKingDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 2. Z toho průměrné hodnocení: 2,5.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) V pavučině sítí
(2) Nefritový trůn
(3) Lid Rudého oblaka
Hyde je autorem celé trilogie o Siouxech, toto je její první díl zachycující dějiny do roku 1878. Slovo Sioux je v Americe ne-polkor, je to zkomolenina nadávky z odžibvejštiny. V průběhu knihy ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům