80 %

Tyldesley, Joyce - Jak soudili faraoni

Více informací k této knize najdete v detailu
Největší překvapení v této knize pro mě byl fakt, že Joyce Tyldesley je žena. Celou knihu jsem přečetla s vědomím, že Joyce Tyldesley je chlap, co se zajímá o Egypt. Takže je to žena. Doktorka Joyce Tyldesley vystudovala archeologii na Oxfordu a je členkou fakulty archeologie v Liverpoolu. Specializuje se hlavně na Egypt. Její knihy se těší ...

Největší překvapení v této knize pro mě byl fakt, že Joyce Tyldesley je žena. Celou knihu jsem přečetla s vědomím, že Joyce Tyldesley je chlap, co se zajímá o Egypt.
Takže je to žena. Doktorka Joyce Tyldesley vystudovala archeologii na Oxfordu a je členkou fakulty archeologie v Liverpoolu. Specializuje se hlavně na Egypt. Její knihy se těší vcelku velké oblibě, a přestože já osobně jsem se s ní setkala poprvé, českým čtenářům nejsou její knihy neznámé. Přemýšlela jsem o tom, proč si lidé v ČR čtou o Egyptě. Proč si například muž, který na Moravě vydělá 7.000 čistého a doma má 3 malinké počurané děti, koupí knihu "Jak soudili faraóni". Může za to Joyce Tyldsley.
Doktorka J.T. má totiž dar předkládat fakta přijatelným způsobem. Tak, aby nás to nenudilo, ale zároveň tak, abychom stále měli pocit, že jsme dobří, protože čteme literaturu faktu, dozvídáme se něco nového a někam nás to posouvá. J.T. předkládá celkem složité informace jednoduchým způsobem, který nesnižuje čtenářskou důstojnost.
Třeba kapitola "Maat a král" v knize "Jak soudili faraóni". Podíváte-li se do různých encyklopedií na slovo "maat", tak pokud nejste odborníci, nepochopíte o co jde. Ale Joyce Tyldesley před vás postaví celkový obrázek a začíná v něm hýbat různými figurkami a postupně Vás dovede k pochopení, že "maat" je stav, který byl v Egyptě považován za ten nejdůležitější, neboť v něm Egypťané a i samotní bohové byli šťastní. "Maat" je opakem stavu "isfet" - chaosu. Doktorka J.T. vše doplní různými zajímavostmi a člověk pochopí něco, s čím se potom může ve společnosti předvést.
Kniha "Jak soudili faraóni" je rozdělena do kapitol podle druhu zločinu. A v každé kapitole jsou uvedeny opravdové situace ze života, což přidává na atraktivnosti celé knihy. Lidé milují, když můžou nahlédnout do soukromí jiných a podívat se například na tíživou situaci muže, který se zamiloval do ženy z faraónova dvora a teď přemýšlí, jestli obětovat celý život pro jeden den s ní... milují číst to a vědět, že jde o egyptskou realitu a přitom pochopit něco z egyptské kultury... ano, je to přitažlivá kniha.
Z celé knihy člověk cítí, že Joyce Tyldesley ví, o čem píše a že se nám to snaží předat tak, abychom i my, kteří čekáme až bude zájezd do Egypta v "last minute" nejlevnější, pochopili, že Egypt není pouze idylické místo, kde faraóni po tisíciletí budovali vzkvétající a mírumilovnou říši, ale že je to místo, kde se sekali nosy. A nejen to.


19.05.2005
GianaDiskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 6. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?
(2) Tajemná loď
(3) Nocař
Prostý koncept upíra, jak byl vymyšlen, je prostě tak dokonalý, že jen plně autističtí upíři by nedokázali lidstvo spást za dvě své generace. No a přesto nikdy nevyhrají. Jak je to jen možné? Jak se ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům