75 %

Unterwasser, Max - Michaela

Více informací k této knize najdete v detailu
Šest jeptišek v klášteře

Max Unterwasser má být začínající autor, který své první dílko napsal výhradně pro muže. Kde jste se už s tímto jménem setkali? Jen si vzpomeňte na povídkovou knihu nakladatelství Listen Schůzky s tajemstvím a tam si nalistujte Bělorusku Miloše Urbana. Max Unterwasser v ní představuje klenotníka, který je posedlý svým "uměleckým dílem". Miloš ...

Max Unterwasser má být začínající autor, který své první dílko napsal výhradně pro muže. Kde jste se už s tímto jménem setkali? Jen si vzpomeňte na povídkovou knihu nakladatelství Listen Schůzky s tajemstvím a tam si nalistujte Bělorusku Miloše Urbana. Max Unterwasser v ní představuje klenotníka, který je posedlý svým "uměleckým dílem". Miloš Urban vystoupil opět s pseudonymem, který teď nabyl jiné podoby. První knihu, Poslední tečka za rukopisy, napsal pod jménem Josef Urban a i teď si zachoval jisté vodítko, kterými jsou iniciály.
Tato novela pokračuje v duchu Urbanových předchozích románů. Tajemná atmosféra se přesouvá z prostor chrámů a kostelů do téměř opuštěného kláštera. Úspěšný zločinec utíká od vybuchlé pumpy, kde zahynulo mnoho lidí, a jak na potvoru mu dojde benzín. V blízkosti není nic jiného než klášter. Aby se zachovala žánrová rovina, musí se nějak zločinec oddělit od zbytku světa. Michaela vystupuje jako erotický horor, což beze sporu je. Našeho zločince S. ubytuje pět jeptišek, které s ním mají ale úplně jiné úmysly než by jeptišky měly mít. Seberou mu klíče od auta a S. musí poslouchat "biskupu" Hippolitu, jinak mu hrozí, že se nedožije rána. Hrdinové s jedním písmenkem v Kafkových románech mají tu nevýhodu, že si se svým životem nemohou dělat, co chtějí, ale nějaká síla je ovlivňuje. Tou silou je tady záhadná a nadpřirozená bytost Michaela, které jeptišky slepě slouží. S. se jejich řádu vzepře a čtenář má pocit, že z té hrůzy unikl, jenže Kafkovi hrdinové nikdy nevyhrají.
Co patří k základním kamenům Urbanových próz? Záhada, brutální vraždy a erotika. S. nám připadá jako princ, který musí vysvobodit princeznu, jinak ho zabije drak a jeho mrtvolu přidá k těm, které leží v Ovocném sadu. Ne, že musí zapůsobit na draka, ale ještě si jeptišky usmyslely vyzkoušet ho jako milence. Vášnivé scény se střídají s těmi brutálními a vyvrcholení se blíží.
Miloš Urban patří k těm autorům, kteří pointu nenaservírují čtenáři do postele na zlatém podnose. Musí si ji pěkně zasloužit. Ale v Michaele se to prokazuje asi nejvíce. Tajemné "proč" zůstává ukryto aspoň částečně. Také erotika nabývá rozměrů u Urbana nevídaných. Pravda, už k tomu směřoval déle, ale některé stránky působí jako pornografický časopis s uměleckým podtextem.
Sympatická kniha s kabátem od Arga, která vám, doufám, příjemně a netradičně naruší vánoční pohodu. Nenechte se odradit, ale také nečekejte orgasmus.


03.12.2004
mmartinaDiskuze k této recenzi:
Unterwasser, Max - Michaela (příspěvků: 6)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 10. Z toho průměrné hodnocení: 2,7.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Encyklopedie mystiky II.
(2) Stroncium
Stroncium je měkký, stříbřitě bílý kov ze skupiny kovů alkalických zemin. Pojmenován je podle skotského města Strontian, poblíž nějž byl v olověném dole v roce 1790 objeven. Formou perovskitu SrTiO3 ...
(3) Bob a Bobek, králíci z klobouku
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům