70 %

Urban, Miloš - Pole a palisáda

Více informací k této knize najdete v detailu
S národním mýtem lze pracovat všelijak. Dá se ironizovat, dá se z něj vytvořit součást národního dědictví nebo součást například evropské civilizace. Ovšem nejzajímavější je mýtus převyprávět nebo ho uvést do moderního kontextu. Pole a palisáda je právě takovým volným převyprávěním základní české pověsti - O kněžně Libuši.

Tahle kniha byla sepsána "na zakázku" v rámci celosvětového projektu Mýty. Za nakladatelství Argo, které je českým zástupcem v tomto projektu, se úkolu převyprávět národní mýtus ujal jejich kmenový autor a redaktor Miloš Urban. To mohlo být zajímavé, protože způsob, kterým Urban pracuje s látkou byl dosud téměř vždy velice zajímavý a jeho knihy byly téměř vždy velmi povedené. Docela jsem tedy byl zvědavý, jak Urban převypráví jeden z pilířů českých bájí - pověst o kněžně Libuši.

A dostali jsme se k prvnímu tenkému ledu. Můžeme považovat pověst o kněžně Libuši za klasický mýtus, srovnatelný třeba s Ikarem, Hérakletem apod.? Libuše je spíše historickou postavou, možná opředenou mýty, ale například takový Bruncvík by byl v tomto případě vhodnější postavou, příběhem o hledání národní identity, národního symbolu. Je znát, že si toho Miloš Urban byl vědom a do knihy "zapravil" velkou spoustu pohanských božstev, aby tak tuto látku více uvedl do mýtické polohy. Nemám to knize za zlé, nijak to nesnižuje její kvality, ale napadnout to musí každého člověka.

Tak jaká je Libuše podle Miloše Urbana? Jsou to vlastně dvě ženy v jedné - křehká, něžná, toužící po lásce a na druhé straně žena silná, pevná. Uvědomuje si také, že její autorita mezi poddanými je křehká, a proto se rozhodne upevnit ji svazkem s mužem - Přemyslem Oráčem. Nic překvapivého, že? A to je druhý tenký led. Helma hrůzy, další svazek tohoto projektu, přenáší Mínotaurův labyrint do polohy moderního informačního labyrintu. Přináší opravdu nový pohled na tento mýtus. Dává mu nový, moderní význam. Pole a palisáda? Žádný takovýhle moderní háv jsem tu nenašel. A je to škoda, protože si dokáži ve své fantazii představit několik verzí, které by byly aktuální i dnes. Například feministický manifest - kněžna, která je přesvědčená, že dokáže vládnout mužům, ale na poslední chvíli obětuje tuto svou ctižádost na oltář klidu ve státě.

Nechci ale, aby vyznělo, že se mi knížka Pole a palisáda nelíbila. Čte se moc dobře, má spád. Jen mi přišlo, že je moc uctivá k předloze. Mottem projektu Mýty je věta "Chceme ten příběh vyprávět znovu." Miloš Urban to sice vypráví znovu, ale vlastně stejně. Pole a palisáda je tak moc pěkně napsanou knihou o kněžně Libuši, která toho ale příliš nového nepřináší. Každopádně je napsána velice dobře a nikoho neurazí, což se nedá říct o předposlední Urbanově knížce Santiniho jazyk.


14.11.2006
Tomáš FojtíkZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 7. Z toho průměrné hodnocení: 3,86.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Rakovinu nevyléčíš
(2) Rybí kuchyně
Již v předmluvě se autor holedbá, že zcestoval světa kraj a u přemnohých, rybami se živících národů nasbíral vrchovatou vrš výborných a nádherných rybích pokrmů, jež mu bylo zatěžko nechal spát v ...
(3) Ztracený symbol
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům