80 %

Urban, Miloš - Sedmikostelí

Více informací k této knize najdete v detailu
Sedmikostelí, Urbanův v pořadí druhý román, je něčím, čím jsem se zatím v české literatuře nesetkal. Nejen díky tématu, ale především v díky jeho zpracování a navození ponuré atmosféry. Ovšem, Sedmikostelí není jen ponuré...

Podzim. Na Prahu a Nové město se snáší podzimní listí, které halí ulice do barevného šatu. Po Karlově náměstí se prochází bývalý policista, kterého z policejního sboru propustili pro závažný pracovní prohřešek. Když dojde ke kostelu svatého Apolináře. Kostel je zavřený, ale kdosi v něm bije na mši. Postranním vchodem, který zůstal otevřený se dostane dovnitř a uzří hrůzné divadlo. Kdosi je zavěšený na srdci zvonu a bije o tělo zvonu. Tak začíná vyšetřování případu, kde nic není jasné a kde zjevné věci mohou být úplně jinak.

Seznámí se se šlechticem, který přijel do Prahy za účelem vrátit novoměstským gotickým kostelům jejich původní vzhled a krásu. Mezitím dochází k dalším vraždám, všechny mají jedno společné - jejich provedení je nezvyklé svou teatrálností, jakoby někdo chtěl touto dramatickou popravou varovat další potenciální oběti. Ovšem - jaký je motiv? A kdo bude další na řadě? Kdo je vlastně oběť? A kdo je vrahem?

Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, které se k odkazu předků chová hůře než macečsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Prakticky od počátku tušíme, kdo by za tím mohl stát, jsou nám známy i důvody a leckdo je přijme. Odbočky od děje, které jsou v knize časté děj neruší, ale příjemně doplňují. Hrůznost některých scén jen dává tušit konec, který je stejně překvapivý jako celá kniha.

Sedmikostelí doporučují všem, kdo milují Prahu, především Nové město. Sedmikostelí doporučuji všem, kdo mají pocit, že česká literatura nesnese srovnání se světovou. Sedmikostelí se čte svižně, je poutavé, je prostě dobré.


20.01.2006
Tomáš FojtíkZajímavé odkazy:


Diskuze k této recenzi:
Urban, Miloš - Sedmikostelí (příspěvků: 3)


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 21. Z toho průměrné hodnocení: 2,48.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31192 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vyvrhel
(2) Arcanum
(3) Ta, která se dívá
Toto je věta jedné z postav z románu švédské autorky Marie Hermansonové (1956) "Ta, která se dívá", která vlastně symbolizuje celou myšlenku příběhu. Hrdinka příběhu, Yvonne Garstrand, je úspěšná ...
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům