80 %

van den Berg, Marcel - Příběhy a legendy z Flander

Více informací k této knize najdete v detailu
Co víme o Flandrech? Flandry, alias Vlámsko, tvoří sever Belgie. Mají parlament jako územní i jako jazykové společenství. Mají historické Antverpy, Gent, Mechelen a Bruggy. Mají tak trochu centrum unijní byrokracie Brusel. Díky zanedbané reformaci mají množství klášterů vyrábějících množství rázovitých piv a sýrů. S postupujícím rozkladem Belgie ...

Co víme o Flandrech? Flandry, alias Vlámsko, tvoří sever Belgie. Mají parlament jako územní i jako jazykové společenství. Mají historické Antverpy, Gent, Mechelen a Bruggy. Mají tak trochu centrum unijní byrokracie Brusel. Díky zanedbané reformaci mají množství klášterů vyrábějících množství rázovitých piv a sýrů. S postupujícím rozkladem Belgie se stále více a více přidružují k jazykově blízkému Nizozemí. Vlámština je dnes považována za rozkolísaný, francouzštinou zaplevelený dialekt nizozemštiny, které i místní říkají holandština. Stránka místní vlády označuje vlámštinu za neexistující jazyk.

Jiným zajímavým problémem je, co jsou ve skutečnosti Flandry. Pohledem do mapy Belgie zjistíme, že "Vlaanderen" a "West-Vlaanderen" jsou toliko dvě z pěti holandsky mluvících provincií. Otázka, zde Brabant, Antverpen a Limburg jsou či nejsou ve Flandrech je tedy otevřena. Nadto existují Mořské Flandry (Zeeuws Vlaanderen) v Nizozemí a kus historických Flander je ve Francii (v regionu Nord - Pas-de-Calais). Nicméně současný význam Flander je oněch pět holandsky mluvících provincií Belgie (s vyjmutým Bruselem). S tímto rozsahem Flander také pracuje kniha, neboť vesnice Boom, o níž je jedna z legend, leží v provincii Antverpy.

Ale co Vlámové? Něco črt z jejich historie, zprostředkovávají nám vlámští mistři, třeba Pieter Bruegel. Ale opravdový náhled do duše lidu zprostředkuje nám jedině tvorba lidová, čili folklór. Poněvadž lidé ve Vlámsku, jako i v celé Belgii jsou všelijací - ostatně, ne nadarmo je Belgičan úhlavním hrdinou každého druhého vtipu jak ve Francii tak v Holandsku - lid je - jak známo - pracovitý, vlídný a přívětivý, přinejhorším rázovitý. Marcel van den Berg, vlámský etnograf, sestavil krátkou sbírku lidových mýtů, pověstí a legend. Buďme rádi, že krátkou - jeden z pramenů, ze kterých vycházel, má čtyři svazky (a v roce 1933 nevycházely tenké knihy). Posuďte sami: Úvodem - k vlámským příběhům z ,,počátků světa“.

Teoreticky připraven, čtenář nadšeně se vrhá do kapitoly prvé, Země a nebe. Kromě těles astrálních se intelekt vlámského sedláka či řemeslníka zabýval taktéž tématy sociálními. A nečekejte, že byste prostého člověka nachytali bez pohotové odpovědi na libovolnou otázku! Ví jak vznikla plešatost, ploché nohy, vybočená kolena, proč jsou ženy nenapravitelně upovídané, proč nemají v nebi rádi advokáty i proč selky hostí pavouky. Na to byste nepřišli, tak to prozradím: Pavoučice zbavila selku horečky. Nás vědce může hřát, že vlámský lid klade astronoma a matematika o příčku nad vlivného průmyslníka a dokonce o dvě nad úspěšného obchodníka. Abyste si nemysleli, že prostý Vlám je, nedej Bůh, tak dobrý, že je i politicky korektní, okuste i něco lidového antisemitismu: Proč Židé nejedí vepřové.

Škoda, že předchozí ukázka tak brzy skončila. Byla-li by pokračovala, dověděli bychom se, co si myslí Vlámové o Francouzích a Valonech a vůbec už by nám nepřišlo divné, že Vám každý Valon řekne, že Flandry jsou placaté, přelidněné a ryze nesympatické. Vlámové totiž říkají: Tahle cháska všude jen vyhledává hádky a rvačky, na tohle Valony užije. Navíc se všude, kam přijdou, hrnou první do kola a nejraději by měli všechno pod taktovkou. A když se jim to nedaří, začnou klít a láteřit jako čertem posedlí. Skoro jako Francouzi, které Ježíš vymodeloval z krtince, taky nebyli dodělaní a už sakrovali.

To v ptačí říši, tam jsou vztahy přece jen vstřícnější. kolik jen legend lid vymyslel o vlaštovce, ptáku Panny Marie. Vlámové jsou lid tvarovaný katolickou vírou, lidovou a hlubokou. Zlí holandští jazykové tvrdí, že se to hluboce podepsalo na intelektu a aktivitě národa, neboť církev ve strachu o moc vyhnala či popravila každého, komu to jen trochu pálilo. Rozšafní Vlámové jim oplácejí příslovím: Co Skot zahodí, Holanďan zvedne. Ale zpět k ptákům! Vlám ví všechno! Vrána je černá, protože se namazala a vyválela v mouru, straka je bezbožnice a slepice nelétají, protože se Bůh nemohl dívat na to, jak tlučou holuby. Kdyby Vlámově žili v Africe, antropologové by řekli, že mají neobyčejně hluboké znalosti biologie a vlastní, vysoce rozvinutý systém popisu živé přírody.

Sekcí ptáků jsme ve výčtu kapitol přeskočili savce a bylo by věru škoda nezmínit se o tom, jak si kočky a psi vzájemně znemožnili vstup do ráje. Píšu vzájemně, protože existuje psomilná i kočkomilná verze. Prasomilná verze neexistuje, prase je zvíře ďáblovo a šmytec. Opravdu originální je legenda o vzniku opice - nebudu prozrazovat - snad jen naznačím, že je třeba kovářskou výheň, kladivo a kovadlinu.

Kapitola o rostlinách čtenáři hned v prvé ukázce přinese krásnou ukázku lidového lamarckismu, tj. přenesení získaných vlastností osiva na potomstvo. Český čtenář bude bezesporu uspokojen zjištěním, že čert neokousal listy na dubu jenom u nás, ale i ve Flandrech. Jak se na světě objevil smuteční jasan a další legendy je možno opět přečíst přímo.

Kapitola poslední, o vynalézavosti a kalendáři, je uvedena šokujícím zjištěním, že destilovat jalovcovou (genever) naučili Vlámy ti nejprotřelejší čerti, protože si v pekle neměli s kým připíjet na šťastný příchod. Není žádným tajemstvím, že jalovcová je od temného dávnověku oblíbeným nápojem čertů. Ti by se po ní vskutku utloukli! Pokaždé, když se v pekle objeví nový host, nechávají čerti kolovat láhev, třebaže jinak v sobě mají krutost, pro niž lze stěží najít jméno.

Vydal Portál v roce 2003.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (963 ohodnocených)
a celkem 31197 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Vši svobody
(2) Stalingrad - Peklo na Volze
Informace o událostech druhé světové války jsou i po šedesáti letech stále hojně vyhledávané a tak se nedivme, že o publikace o nich není nouze a zdá se, že ještě dlouhou dobu nebude. A ať si kdo ...
(3) Salvador Dalí - skutečný příběh
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2022 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům