80 %

van den Berg, Marcel - Příběhy a legendy z Flander

Více informací k této knize najdete v detailu
Co víme o Flandrech? Flandry, alias Vlámsko, tvoří sever Belgie. Mají parlament jako územní i jako jazykové společenství. Mají historické Antverpy, Gent, Mechelen a Bruggy. Mají tak trochu centrum unijní byrokracie Brusel. Díky zanedbané reformaci mají množství klášterů vyrábějících množství rázovitých piv a sýrů. S postupujícím rozkladem Belgie ...

Co víme o Flandrech? Flandry, alias Vlámsko, tvoří sever Belgie. Mají parlament jako územní i jako jazykové společenství. Mají historické Antverpy, Gent, Mechelen a Bruggy. Mají tak trochu centrum unijní byrokracie Brusel. Díky zanedbané reformaci mají množství klášterů vyrábějících množství rázovitých piv a sýrů. S postupujícím rozkladem Belgie se stále více a více přidružují k jazykově blízkému Nizozemí. Vlámština je dnes považována za rozkolísaný, francouzštinou zaplevelený dialekt nizozemštiny, které i místní říkají holandština. Stránka místní vlády označuje vlámštinu za neexistující jazyk.

Jiným zajímavým problémem je, co jsou ve skutečnosti Flandry. Pohledem do mapy Belgie zjistíme, že "Vlaanderen" a "West-Vlaanderen" jsou toliko dvě z pěti holandsky mluvících provincií. Otázka, zde Brabant, Antverpen a Limburg jsou či nejsou ve Flandrech je tedy otevřena. Nadto existují Mořské Flandry (Zeeuws Vlaanderen) v Nizozemí a kus historických Flander je ve Francii (v regionu Nord - Pas-de-Calais). Nicméně současný význam Flander je oněch pět holandsky mluvících provincií Belgie (s vyjmutým Bruselem). S tímto rozsahem Flander také pracuje kniha, neboť vesnice Boom, o níž je jedna z legend, leží v provincii Antverpy.

Ale co Vlámové? Něco črt z jejich historie, zprostředkovávají nám vlámští mistři, třeba Pieter Bruegel. Ale opravdový náhled do duše lidu zprostředkuje nám jedině tvorba lidová, čili folklór. Poněvadž lidé ve Vlámsku, jako i v celé Belgii jsou všelijací - ostatně, ne nadarmo je Belgičan úhlavním hrdinou každého druhého vtipu jak ve Francii tak v Holandsku - lid je - jak známo - pracovitý, vlídný a přívětivý, přinejhorším rázovitý. Marcel van den Berg, vlámský etnograf, sestavil krátkou sbírku lidových mýtů, pověstí a legend. Buďme rádi, že krátkou - jeden z pramenů, ze kterých vycházel, má čtyři svazky (a v roce 1933 nevycházely tenké knihy). Posuďte sami: Úvodem - k vlámským příběhům z ,,počátků světa“.

Teoreticky připraven, čtenář nadšeně se vrhá do kapitoly prvé, Země a nebe. Kromě těles astrálních se intelekt vlámského sedláka či řemeslníka zabýval taktéž tématy sociálními. A nečekejte, že byste prostého člověka nachytali bez pohotové odpovědi na libovolnou otázku! Ví jak vznikla plešatost, ploché nohy, vybočená kolena, proč jsou ženy nenapravitelně upovídané, proč nemají v nebi rádi advokáty i proč selky hostí pavouky. Na to byste nepřišli, tak to prozradím: Pavoučice zbavila selku horečky. Nás vědce může hřát, že vlámský lid klade astronoma a matematika o příčku nad vlivného průmyslníka a dokonce o dvě nad úspěšného obchodníka. Abyste si nemysleli, že prostý Vlám je, nedej Bůh, tak dobrý, že je i politicky korektní, okuste i něco lidového antisemitismu: Proč Židé nejedí vepřové.

Škoda, že předchozí ukázka tak brzy skončila. Byla-li by pokračovala, dověděli bychom se, co si myslí Vlámové o Francouzích a Valonech a vůbec už by nám nepřišlo divné, že Vám každý Valon řekne, že Flandry jsou placaté, přelidněné a ryze nesympatické. Vlámové totiž říkají: Tahle cháska všude jen vyhledává hádky a rvačky, na tohle Valony užije. Navíc se všude, kam přijdou, hrnou první do kola a nejraději by měli všechno pod taktovkou. A když se jim to nedaří, začnou klít a láteřit jako čertem posedlí. Skoro jako Francouzi, které Ježíš vymodeloval z krtince, taky nebyli dodělaní a už sakrovali.

To v ptačí říši, tam jsou vztahy přece jen vstřícnější. kolik jen legend lid vymyslel o vlaštovce, ptáku Panny Marie. Vlámové jsou lid tvarovaný katolickou vírou, lidovou a hlubokou. Zlí holandští jazykové tvrdí, že se to hluboce podepsalo na intelektu a aktivitě národa, neboť církev ve strachu o moc vyhnala či popravila každého, komu to jen trochu pálilo. Rozšafní Vlámové jim oplácejí příslovím: Co Skot zahodí, Holanďan zvedne. Ale zpět k ptákům! Vlám ví všechno! Vrána je černá, protože se namazala a vyválela v mouru, straka je bezbožnice a slepice nelétají, protože se Bůh nemohl dívat na to, jak tlučou holuby. Kdyby Vlámově žili v Africe, antropologové by řekli, že mají neobyčejně hluboké znalosti biologie a vlastní, vysoce rozvinutý systém popisu živé přírody.

Sekcí ptáků jsme ve výčtu kapitol přeskočili savce a bylo by věru škoda nezmínit se o tom, jak si kočky a psi vzájemně znemožnili vstup do ráje. Píšu vzájemně, protože existuje psomilná i kočkomilná verze. Prasomilná verze neexistuje, prase je zvíře ďáblovo a šmytec. Opravdu originální je legenda o vzniku opice - nebudu prozrazovat - snad jen naznačím, že je třeba kovářskou výheň, kladivo a kovadlinu.

Kapitola o rostlinách čtenáři hned v prvé ukázce přinese krásnou ukázku lidového lamarckismu, tj. přenesení získaných vlastností osiva na potomstvo. Český čtenář bude bezesporu uspokojen zjištěním, že čert neokousal listy na dubu jenom u nás, ale i ve Flandrech. Jak se na světě objevil smuteční jasan a další legendy je možno opět přečíst přímo.

Kapitola poslední, o vynalézavosti a kalendáři, je uvedena šokujícím zjištěním, že destilovat jalovcovou (genever) naučili Vlámy ti nejprotřelejší čerti, protože si v pekle neměli s kým připíjet na šťastný příchod. Není žádným tajemstvím, že jalovcová je od temného dávnověku oblíbeným nápojem čertů. Ti by se po ní vskutku utloukli! Pokaždé, když se v pekle objeví nový host, nechávají čerti kolovat láhev, třebaže jinak v sobě mají krutost, pro niž lze stěží najít jméno.

Vydal Portál v roce 2003.

Diskuze k této recenzi:


Jak se Vám líbila tato recenze?
Oznámkujte jako ve škole
 1     2     3     4     5    Odeslat
Celkem hlasů 4. Z toho průměrné hodnocení: 2.

Bookmark and Share
Knihovnice.cz je na sociálce... ne na úřadu, ale na sociálních sítích. Přidejte se k nám na Facebooku a Twitteru.

Facebook Knihovnice.cz Twitter Knihovnice.cz
Chcete zde
inzerovat?
Napište si o ceník
na adresu
Aktuálně Vám nabízíme
1064 recenzí
  (1012 ohodnocených)
1091 knih
  (960 ohodnocených)
a celkem 30859 čtenářských hodnocení
články pro RSS
Přidej na Seznam

PageRank ukazatel
R e k l a m a
Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Titul: Pačutová, Iveta - Vykupitel duší
Sleva: 50 % (ušetříte 199 Kč)
Cena: 200 Kč

Prodejte svoje knihy jiným čtenářům v online antikvariátu TrhKnih.cz
Antikvariát mezi lidmi
Zde může být Vaše reklama. Kontakt: reklama@knihovnice.cz
R e k l a m a
Starší kusy
(1) Světla severu
Trilogie britského autora Philipa Pullmana Jeho Šerá hmota, jejíž první díl Světla Severu nám přineslo nakl. Classic, je ověnčena bezpočtem více či méně známých literárních cen. Classic ji ...
(2) Grónské mýty a pověsti
(3) Strukturální antropologie II
Knihovnice.cz podporuje
Rosteme s knihou
Vydavatelství audio knih
Celé Česko čte dětem
Spřátelené weby
© 2004-2019 Alžběta Červená, Radek Červený, Václav Čermák. Všechna práva vyhrazena.
Publikování nebo šíření obsahu Knihovnice.cz je bez našeho výslovného souhlasu zakázáno.


TOPlist
Knižní startér - dejte šanci talentovaným autorům a zajímavým projektům